Era dźwięku i obrazu.

Komentarz na dzisiaj (11.02.2016 r.) O broni palnej całkiem sporo się mówi i pisze. To dzisiaj sprawa oczywista. Temat broni palnej stał się zwyczajny w mediach papierowych, nie wspominając o Internecie. Dzisiaj jednak jest era dźwięku i obrazu. To co widać i słychać jest prawdą niemal bezkrytycznie przyjmowaną. Pojawiła się ostatnio informacja o programie „Co Ty wiesz o broni” w TNV Turbo. Jak piszą autorzy programu: „To będzie wystrzałowy program! W roli głównej – wszelkiej maści broń: pistolety, karabiny, rewolwery, strzelby. Sprawdzimy, jakie są mity na ich temat, oraz czy to, co oglądamy w filmach gangsterskich, jest adekwatne do rzeczywistości.” Ten program pewnie będzie się podobał, będzie to emocjonujący i ciekawy program. Takie mam przekonanie.

Twierdzę jednak, że jedna jaskółka wiosny nie czyni, a program w TVN Turbo, nie będzie programem edukacyjnym, Edukacja o broni palnej jest dzisiaj Polkom szczególnie potrzebna. Dla odtworzenia w Polsce kultury posiadania broni palnej, nie tyle potrzebna jest sensacja z bronią w ręku, a rzetelna wiedza i edukacja. Tej w sprawie społecznego zjawiska jakim jest dostęp do broni brakuje. Brakuje i to bardzo, skoro za wiarygodne przyjmowane były zupełnie nieracjonalne wypowiedzi znanego wszystkim, na szczęście byłego już, rzecznika Komendant Głównego Policji.

Napiszę kontrowersyjnie, że z bronią palną nie udało się wedrzeć do telewizji. Nie udało się, bo nie próbowaliśmy jeszcze. Do dzisiaj! Dzisiaj podjąłem próbę umówienia spotkania mojego, jako prezesa ogólnopolskiego stowarzyszenia Ruch Obywatelski Miłośników Broni, z prezesem Telewizji Polskiej Jackiem Kurskim. Podjąłem próbę i nie mam zamiaru odpuścić. Przypisuję sobie prawo mówienia w imieniu istotnej grupy społeczeństwa, która domaga się rzetelnego przekazu o broni palnej w telewizji publicznej. Nasze stanowisko zmierzam przedstawić nowemu prezesowi TVP, prosząc o pochylenie się nad problemem, bo gotowość do pracy w tej dziedzinie została mi już zgłoszona.

Liczę również, że w ten sposób uda się utorować drogę dla przygotowywanego, ze wsparciem ROMB filmu Para Bellum. Film Para Bellum będzie wprawdzie filmem dokumentalnym, a nam potrzebna jest cały cykl programów edukacyjnych, ale i to dzieło moim zdaniem powinno stać się publicznie widoczne. Pierwszy taki pomysł, pierwszy taki film, musi być przez nas wszystkich szczególnie wspierany.