Między policjantami świsnął rykoszet.

TVN24: Blisko tragedii na policyjnej strzelnicy. Wystrzelona z pistoletu kula odbiła się od kulochwytu i rykoszetem przeleciała obok strzelających policjantów. Obiekt zamknięto. – Trwa postępowanie, prowadzone pod kątem narażenia życia i zdrowia policjantów – mówi Dariusz Domarecki, rzecznik gorzowskiej prokuratury.

Na początku kwietnia w budynku komendy powiatowej w Międzyrzeczu na strzelnicy szkolili się policjanci. W pewnym momencie trening został przerwany. Między policjantami świsnął rykoszet. – Instruktor prowadzący zajęcia, zgodnie z przepisami, od razu przerwał ćwiczenia. Na szczęście w tym zdarzeniu nikt nie ucierpiał. Od razu poinformowany został komendant powiatowy oraz miejscowa prokuratura. Strzelnica po tym incydencie została zamknięta – mówi Grzegorz Jaroszewicz z biura prasowego lubuskiej policji.

Okoliczności zdarzenia wyjaśnia wydział kontroli komendy wojewódzkiej. Sprawą zajmuje się również gorzowska prokuratura, która sprawdza, czy doszło do narażenia życia i zdrowia policjantów. – Badanie dotyczy samej strzelnicy i jej wyposażenia, a także pocisków. Będzie powołany biegły, który odpowie na pytanie czy można tutaj mówić o błędzie ludzkim – mówi Dariusz Domarecki. Jak przyznaje, na obecnym etapie śledztwa, nic nie wskazuje na ten czynnik. – Postępowanie jest prowadzone w sprawie, póki co nie można nikomu postawić żadnych zarzutów. Biegły pomoże ustalić czy użyto odpowiednich pocisków oraz czy obiekt jest bezpieczny dla ćwiczących – dodaje rzecznik gorzowskiej prokuratury.

Powtórka sprzed roku

Co ciekawe, to nie jedyny niebezpieczny przypadek na tej strzelnicy. Rok temu w maju, po zajęciach wyszkolenia strzeleckiego, 20 metrów od kulochwytu głównego (urządzenie do zatrzymywania pocisków z broni strzeleckiej), na podłodze znaleziono leżący pocisk. To mogło wskazywać na rykoszet. Strzelnicę po tym wydarzeniu wyłączono z użytkowania. W obiekcie pojawili się przedstawiciele Centrum Techniki Strzeleckiej, zajmujący się atestacją strzelnic, którzy przeprowadzili testy i strzelania sprawdzające. Wyniki kontroli wskazywały, że wszystkie urządzenia są bezpieczne. Incydent miał miejsce na strzelnicy w Międzyrzeczu:

miedzyrzecz_34056388jpg

(źródło TVN24)