Wszystkie VIS-y sprzedane na aukcji!

Fabryka Broni „Łucznik” Radom na jubileusz 90-lecia powstania Fabryki Broni w Radomiu i 80 lecia rozpoczęcia produkcji seryjnej pistoletu VIS, wyprodukowała 50 egzemplarzy pistoletów VIS. Przez kilka miesięcy z zaciekawieniem czekałem co będzie dalej, aż w końcu wykluł się pomysł. Pomysł sprzedaży części pistoletów na publicznej licytacji. Została utworzona strona internetowa www.aukcjavis.pl. Do sprzedaży wstawiono 20 pistoletów począwszy od numeru 00031 a skończywszy na pistolecie o numerze 00050.

Przystąpienie do aukcji wymagało przedstawienia dokumentów uprawniających do nabycia broni oraz wpłacenia wadium w wysokości 500 zł. Ja zarejestrowałem się już po rozpoczęciu licytacji i otrzymałem numer VIS37. W aukcji uczestniczyło dosłownie kilkadziesiąt osób. Zainteresowanie aukcją było naprawdę niewielkie. Wszystkie pistolety się sprzedały, większość za cenę wywoławczą, albo niewiele ponad 8000 zł. Dwa osiągnęły ceną 10 000 zł, a jeden sprzedany został za 9000 zł.

Niestety ilość wyprodukowanych pistoletów zdeterminowała ich niezwykle wysoką cenę, a cena niewielkie zainteresowanie licytacją. Cena wywoławcza za pistolet w wysokości 8000 zł, to naprawdę cena wysoka. Taka cena nie tyle odzwierciedlała rynkową wartość pistoletu VIS, co może Fabryka Broni liczyła na sentymentalny i pamiątkowy charakter tej edycji pistoletów. Niestety, nawet sentyment i niewątpliwie pamiątkowy charakter pistoletu nie sprawiły, że zdobycie VIS podniosło temperaturę licytacji. Licytacji w zasadzie nie było. Kto miał dać cenę ten dał. Jeszcze dzień przed końcem licytacji nie każdy pistolet otrzymał cenę wywoławczą.

Cóż można napisać, że 20 osób kupiło VIS-a. Co z tego, że go będą mieli? Moim zdaniem pragnieniem zarządu Fabryki Broni powinno być, aby było pistoletów tysiące. Aby nie tylko wybrańcy, których stać na wydatek rzędu 8000 zł, mogli mieć tą polską broń. Aby tylko ktoś w Fabryce nie pomyślał, że tak niewielkie zainteresowanie aukcją to dowód na niewielkie zainteresowanie pistoletem VIS. Proszę nie myślcie o tej aukcji inaczej niż tak, że cena była naprawdę kosmiczna i zaporowa. Pistolet jest wciąż obiektem westchnień tysięcy kolekcjonerów broni palnej, ale cenę 8000 zł skutecznie odstrasza. Moim zdaniem środowisko oczekuje seryjnej produkcji pistoletów VIS, jednak w cenie detalicznej, która zdecydowanie nie będzie przekraczała kwoty 3000 zł za egzemplarz broni.

vis2-600x600