NATO nie tylko w Warszawie.

(polska-zbrojna.pl) Przeloty śmigłowców, skoki spadochronowe, zwiedzanie okrętu podwodnego, pokaz wojskowego uzbrojenia oraz występy orkiestr i zespołów reprezentacyjnych – między innymi takie atrakcje szykuje dla mieszkańców 16 miast Polski. 8 i 9 lipca odbędą się tam imprezy plenerowe z okazji tegorocznego szczytu NATO, który odbywa się w Warszawie.

– Chcemy, aby to święto stało się udziałem wszystkich Polaków – podkreśla Ministerstwo Obrony Narodowej.

Szczyt NATO, czyli spotkanie Rady Północnoatlantyckiej, w skład której wchodzą przywódcy 28 państw członkowskich, odbędzie się 8 i 9 lipca w Warszawie. Do stolicy Polski przybędą również liderzy prawie 40 państw partnerskich NATO, Organizacji Narodów Zjednoczonych oraz Unii Europejskiej. Szacuje się, że w warszawskim szczycie Sojuszu weźmie udział ponad 2,5 tysiąca delegatów i 1,5 tysiąca przedstawicieli mediów. To już 27. walne spotkanie przywódców NATO.

By uczcić fakt, że Polska po raz pierwszy jest gospodarzem sojuszniczego szczytu, w całym kraju planowane są uroczystości i imprezy plenerowe. Świętuje 16 miast: Białystok, Gdynia, Gorzów Wielkopolski, Katowice, Kielce, Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Opole, Przemyśl, Poznań, Rzeszów, Szczecin, Toruń i Wrocław. W nich 8 i 9 lipca odbędą się „Ogólnopolskie dni NATO – Razem z NATO”. Imprezy organizowane są przez wojewodów i prezydentów miast. Honorowym patronatem uroczystości te objął minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.

Jako pierwsi świętować zaczną mieszkańcy Gdyni. W piątek od rana do godziny 18 warto być w okolicach skweru Kościuszki i placu przy Muzeum Marynarki Wojennej. Po salucie armatnim na rozpoczęcie szczytu odbędzie się tam m.in. przelot śmigłowców do zwalczania okrętów podwodnych i samolotów MiG-29. Potem dynamiczny i statyczny pokaz sprzętu wojskowego. W planie są m.in. przeloty samolotów M-28 oraz śmigłowców Mi-14 i Mi-24. Miłośnicy wojskowości mogą także zwiedzić ORP „Błyskawica” i okręty 3 Flotylli, w tym podwodny, a także posłuchać Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej.

W Gorzowie Wielkopolskim (przy placu Grunwaldzkim), Białymstoku (koszary 18 Pułku Rozpoznawczego) i we Wrocławiu (plac Społeczny – Bulwar Marii i Lecha Kaczyńskich) w piątek i w sobotę prezentowany będzie sprzęt wojskowy, m.in. czołgi Leopard 2A5, transportery KTO Rosomak, wyrzutnie 9P133 „Malutka”, pojazdy Hummer oraz bojowe wozy piechoty. Wystąpią orkiestry wojskowe, odbędą się także pokazy musztry paradnej. Atrakcją będą także projekcje filmu „Historia Roja”. Podobne atrakcje czekają na mieszkańców Katowic, Kielc, Krakowa, Lublina, Olsztyna, Opola, Przemyśla, Rzeszowa, Szczecina i Torunia.

W Łodzi obchody szczytu NATO rozpoczną się w piątek wieczorem. Przy ulicy Piotrowskiej odbędzie się przemarsz orkiestry wojskowej oraz grup rekonstrukcyjnych. Pokaz uzbrojenia i skoki spadochronowe z pokładu Mi-8 zaprezentują żołnierze 25 Brygady Kawalerii Powietrznej, a Straż Miejska – pokaz umiejętności oddziału konnego.

W stolicy Ziemi Łódzkiej, jak i w innych województwach, będzie też wiele konkursów oraz atrakcji dla dzieci i młodzieży. Na przykład malowanie twarzy, miasteczko ruchu drogowego, techniki i taktyki interwencji, pokaz tresury psa, ścianka wspinaczkowa, strażacki tor przeszkód. Z kolei Toruń zachęca mieszkańców pokazami antyterrorystów policyjnych, walki wręcz, akcji gaśniczo-ratowniczych czy tresury psa policyjnego.

– Uroczystości z okazji Dni NATO łączą się z obchodzoną w tym roku 12. rocznicą utworzenia Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych w Poznaniu – podkreśla chor. Marcin Szubert, rzecznik prasowy uczelni. – Z tej okazji już w piątek zapraszamy pod pomnik Armii Poznań. Odbędzie się tam uroczyste wręczenie świadectw 218 szeregowym, którzy zakończyli kurs podoficerski – dodaje. Prymusem kursu został st. szer. Kamil Kowalski, który uzyskał średnią 4,87. Pozostałe uroczystości w Poznaniu odbędą się na placu Wolności. Poza prezentacją sprzętu wojskowego i występem muzyków w mundurach, odbędą się konkursy wiedzy dla uczniów klas o profilu mundurowym i publiczności.

We wszystkich 16 miejscowościach będzie można oglądać szczyt NATO na telebimach. W programie imprez są także gry i konkursy dla dzieci i młodzieży. I w prawie każdym mieście na uczestników imprez czeka wojskowa grochówka.

Szczegółowy plan imprez z poszczególnych miastach na stronie: polska-zbrojna.pl

(źródło polska-zbrojna.pl)

nato2