Zmiany konstytucyjne w Czechach, zapewniające prawo do broni dla obywateli.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Republiki Czeskiej rozpoczęło prace nad zmianą ustawy konstytucyjnej o bezpieczeństwie Republiki Czeskiej. Planuje się wprowadzić postanowienia umożliwiające stosowanie broni palnej przez cywilów w obronie koniecznej i stanach wyższej konieczności dla zapewnienia bezpieczeństwa publicznego.

(źródło gunlex.cz)


 

Krótki komentarz. O ile dobrze rozumiem w Czechach istnieje ustawa konstytucyjna dotycząca bezpieczeństwa państwa. Ustawa konstytucyjna to coś więcej niż ustawa zwykła, a mniej niż konstytucja. Wprowadzenie do tego rodzaju ustawy prawa do broni jest jednoznacznie w interesie obywateli Czech.

Na podstawie tej informacji mam kilka spostrzeżeń. Po pierwsze zagrożenie w Europie narasta, skoro praktyczni Czesi planują wpleść cywilnych posiadaczy broni w system bezpieczeństwa publicznego. Po drugie mam wrażenie, że widmo wprowadzenia zakazu posiadania broni przez Unię Europejską staje się coraz bardziej poważne, że nasz sąsiad sięga po takie rozwiązania mające zagwarantować Czechom prawo do broni. Po trzecie wprowadzenie prawa do bron do ustawy konstytucyjnej może spowodować, że nie sięgnie tego zakaz unijny. Brawo Czesi, Polacy mamy wzór do naśladowania. 

Na naszym podwórku politycy zaprzątnięci w waśnie o ubeckie emerytury. Jak wiem, że to jest ważna sprawa, bo ofiara nie może płacić katowi, ale również istotną sprawą jest zapewnienie racjonalnego dostępu do broni palnej dla Polaków. Zamiast tego Marszałek Sejmu zaczyna kiwać się z projektem ustawy o broni i amunicji trzymając go w zamrażarce. Nie można się nawet doprosić MSWiA i MON o spotkanie w sprawie projektu ustawy o broni i amunicji.  Może to przejaskrawione ale zaczynam myśleć, że Ci ludzie myślą o korzyściach politycznych, a Polska i patriotyzm to jedynie metoda dla osiągania tych celów. Z niepokojem na to patrzę.