Strzały z broni palnej w kosmosie.

Znalazłem na portalu wiedzoholik.pl coś ciekawego. Czy zastawialiście się kiedykolwiek, co się stanie, jeśli wystrzelimy z pistoletu w przestrzeni kosmicznej? Mamy broń, strzelamy – i co dalej? W próżni fale dźwiękowe się nie rozchodzą, a więc nie słyszymy samego wystrzału. Zauważymy jednak coś innego. Jak głosi trzecia zasada dynamiki Newtona, odrzut pistoletu sprawi, że nasze ciało podąży w przeciwnym kierunku niż kula. Z jaką prędkością? 

Kula z karabinu AK-47 zostaje wystrzelona z prędkością około 2 575 km/h. Ciało strzelca podąży więc w przeciwnym kierunku z prędkością 0,11 km/h. Porównajmy więc to z wystrzałem z pistoletu kaliber 50 – a więc całkiem sporego. Kula zostaje wystrzelona z niego z prędkością około 2 140 km/h. Wprawdzie kule wystrzelone z karabinu poruszają się szybciej, to jednak są one niemal dwa razy lżejsze. A więc w drugim przypadku ciało strzelca zostanie odrzucone z prędkością 0,22 km/h.

Co jednak najciekawsze, jeśli będziemy znajdować się na orbicie i wystrzelimy z pistoletu w odpowiednim kierunki, to w końcu w którymś miejscu spotkamy się z kulą, która zatopi się w naszych plecach.

A tu animacja:

(źródło wiedzoholik.pl businessinsider.com)