Półcalowe karabiny wyborowe w każdej kompanii WOT

Jak informuje portal defence24.pl: Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej gen. bryg. Wiesław Kukuła poinformował, że w każdej z tworzonych kompanii tej formacji mają znaleźć się wielkokalibrowe karabiny wyborowe 12,7 mm – donosi „Dziennik Gazeta Prawna”. Broń tego typu może służyć między innymi do obezwładniania sprzętu wojskowego.

Nie jest znana marka broni, która zostanie nabyta, ale jak można przypuszczać z dotychczasowej polityki MON, będzie to broń polska. W Polsce produkowane są półcalowe karabiny TOR przez Zakłady Mechaniczne Tarnów S.A. w Tarnowie. TOR to powtarzalny, wielkokalibrowy karabin wyborowy (WKW) zasilany jest amunicją 12,7 mm x 99 NATO (.50 BMG). Przeznaczony jest do precyzyjnego niszczenia ważnych obiektów przeciwnika (np. specjalistycznego sprzętu technicznego, stanowisk dowodzenia, obiektów łączności, zbiorników materiałów pędnych, stacji radiolokacyjnych) i do obezwładniania jego sprzętu bojowego na dystansie 2000 m i większym. Może być używany w działaniach kontrsnajperskich do skutecznego eliminowania strzelców wyborowych przeciwnika. Wielkokalibrowy Karabin Wyborowy przeznaczony jest do niszczenia lekko opancerzonego sprzętu wojskowego (np. pojazdy terenowe, samoloty znajdujące się na płytach lotnisk, śmigłowce, stacje radiolokacyjne, urządzenia techniczne, itp.), cele osłonięte lekkimi osłonami polowymi, z odległości do 2000 m oraz siły żywej z odległości do ponad 2000 m (zmt.tarnow.pl).

Fot. ZMT s.a.

Download (PDF, 156KB)

 

Podoba mi się ta idea i zarazem kompletnie nie pojmuję krytyki, która towarzyszy wszelkim pomysłom związanym ze zbrojeniem Wojsk Obrony Terytorialnej. Nie ma lepszego wojska niż wojsko ochotnicze. Trzeba to wojsko porządnie uzbroić. Nie ma się czego bać, nie ma co krytykować. Wojska w Polsce nam potrzeba dużo, potrzeba nam też szerokiego dostępu do broni.

A tak na marginesie, zachęcam decydentów uruchamiających WOT w całej Polsce do zadbania także o szeroki dostęp do broni. Powód jest absolutnie praktyczny i dla mnie oczywisty. Szeroki dostęp do broni obniża koszty szkolenia żołnierza w zakresie umiejętności strzelania i podnosi zarazem jego umiejętności. W WOT żaden żołnierz nie osiągnie umiejętności strzeleckich i nie wystrzela tyle na strzelnicy, co w klubie strzeleckim. Elementem uzupełniających tworzenie WOT powinien być szeroki dostęp do broni i budowa infrastruktury strzelnic.