Z cyklu broń ratuje życie – strzał ostrzegawczy powstrzymał napastników

infofordon.pl: W poniedziałek w Bydgoszczy policjant  będący w czasie wolnym od służby zauważył dwóch sprawców bijących leżącego na chodniku mężczyznę. Zatrzymał  się i próbował powstrzymać agresorów. Ci nie zareagowali nawet na okrzyk „Policja” i dalej bili swoją ofiarę. Policjant  wyciągnął broń służbową i oddał strzał ostrzegawczy. Dopiero to podziałało na sprawców i przestali bić leżącego cały czas na chodniku pokrzywdzonego. Wówczas jeden  z chuliganów  swoją agresję skierował na policjanta.  Jednak szybko został przez niego obezwładniony, natomiast drugi uciekł. Pomocy policjantowi udzielili świadkowie, którzy pomogli mu go trzymać. Jak się okazało, pokrzywdzony był świadkiem sytuacji, w której zatrzymany 21-latek próbował zaatakować starszego przechodnia. Pretekstem do tego było zwrócenie mu uwagi  przez starszego pana odnośnie rzuconej na ulicę butelki. To spowodowało wybuch agresywnego zachowania dwóch napastników.

(źródło infofordon.pl)


Uprawnione będzie twierdzenie, że w tej konkretnej sytuacji policjant był cywilem. Po służbie, na szczęście z bronią palną, zdołał powstrzymać bandziorów. Jak pisałem w czerwcu 90 sekund, tyle statystycznie masz czasu w konfrontacji z przestępcą. Gdyby nie przypadek, gdyby nie fakt, że policjant miał przy sobie broń, niewiele dałoby się w tej sprawie zrobić. Przechodnie obojętni, co mnie akurat nie dziwi. Jak sprzeciwiać się agresywnym bandytom gdy po stronie przechodniów nie stoi ani prawo, ani nie mają odpowiednich narzędzi do użycia.

Chyba prawdziwa w oparciu o to zdarzenie jest teza, że broń ratuje życie. Broń w rękach praworządnego człowieka zapobiega lub eliminuje przestępstwo w miejscu i czasie gdy się zdarza. Policjanci na służbie przybyli aby bandytów zatrzymać. Na wezwanie ich pomocy nie było ani czasu, ani sposobności. Gdyby nie pistolet kto wie co by się stało.

Wniosek moim zdaniem jest jednoznaczny. Im szybciej Polacy będą mogli posiadać narzędzia do powstrzymywania ataków, tym żadziej takie sytuację będą się zdarzać.