Finlandia. Zakaz przebywania „zielonych ludzików” na terytorium kraju

Od soboty przekroczenie fińskich granic i przebywanie na terytorium Finlandii niezidentyfikowanych grup wojskowych bez określonych dystynkcji jest przestępstwem. Nowe prawo dostosowuje działanie fińskich służb do nowych zagrożeń. Od 15 lipca w Finlandii przez nieoznaczone wojska rozumie się grupy umundurowane odpowiadające siłom militarnym, działające w imieniu lub za zgodą obcego państwa, uzbrojone i wyposażone w sprzęt wojskowy, których przynależności państwowej nie można rozpoznać. Przekroczenie fińskich granic przez takie grupy, a także przebywanie na terytorium kraju będzie karane i traktowane jak przestępstwo.

Według ministerstwa obrony Finlandii nowe prawo ma na celu wzmocnienie ochrony integralności państwa oraz pozwoli służbom skuteczniej odpowiadać na zmieniające się sytuacje zagrożenia bezpieczeństwa. Dotychczas fińskie prawo regulowało działanie służb w sytuacji naruszenia terytorium w przypadku działań obcych żołnierzy, których mundury posiadają dystynkcje, a wykorzystywany przez nich sprzęt wojskowy jest odpowiednio oznaczony. Zmiany w fińskim prawie dotyczącym nadzoru nad strefami granicznymi oraz w prawie karnym zostały podpisane przez ministra obrony Jussi Niinisto oraz prezydenta Finlandii Sauli Niinisto.

Pojęcie „zielone ludziki” zostało rozpowszechnione po zajęciu Półwyspu Krymskiego przez Rosję w 2014 roku, kiedy na terytorium Ukrainy pojawiły się zorganizowane grupy zbrojne, ubrane w zielone mundury bez dystynkcji i posługujące się ciężkim sprzętem wojskowym bez oznaczeń. (PAP)


Aż dziw bierze, że dotychczas nie było na to paragrafu, ale OK świat nie stoi w miejscu. Tak przy okazji wspomnienia o Finlandii warto poczytać o strukturze sił zbrojnych tego kraju. Bardzo to ciekawe. Znalazłem obszerne opracowanie na stronie militarium.net. Fińskie siły zbrojnie opierają się na trzech filarach: 1) wojskach operacyjnych, na co dzień zajmujących się szkoleniem poborowych, 2) wojskach regionalnych, które są niczym innym jak obroną terytorialną, stanowiącą zasadniczy potencjał obronny kraju  3) oraz siłach lokalnych – niewielkich pododdziałach złożonych z rezerwistów-ochotników, przewidziane do wzmacniania ochrony wytypowanych obiektów i instytucji, także w czasie pokoju.

Finowie to bitny lud posiadający niezliczone ilości broni. W kraju liczącym nieco ponad 5 milionów mieszkańców zewidencjonowano około 1,6 miliona egzemplarzy broni. Niewiele jest krajów na świecie, które mogą dorównać Finlandii.