USA, senator Graham: Trump jest gotowy prewencyjnie zaatakować Koreę Północną

Wpływowy senator Republikanów Lindsey Graham, członek senackiej komisji sił zbrojnych, oświadczył we wtorek w wywiadzie dla sieci NBC News, że prezydent USA Donald Trump powiedział mu, iż jest gotowy zaatakować Koreę Północną, by zapobiec “uderzeniu w Amerykę”.

“On (Trump) mi to powiedział. I ja mu wierzę (…). Gdybym był Chinami, też bym mu uwierzył i zrobił coś w tej sprawie” – podkreślił Graham w porannym programie NBC “Today Show”.

Dodał, że prezydent nie pozwoli, by przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un dysponował międzykontynentalnymi rakietami balistycznymi (ICBM) z potencjałem nuklearnym.

“Istnieje opcja militarna przewidująca zniszczenie programu (nuklearnego) oraz samej Korei Płn. (…). Jeśli dojdzie do wojny, która będzie miała powstrzymać (Kima), to będzie się ona toczyła tam. Jeśli tysiące ludzi zginą, to zginą tam, a nie tutaj. I on (Trump) mi to osobiście powiedział” – oświadczył Graham.

Dodał, że jest to być może “prowokacyjne zachowanie, ale nie do końca”, ponieważ najważniejszym obowiązkiem prezydenta USA wobec Amerykanów jest zagwarantowanie im bezpieczeństwa; zastrzegł jednak, że “Trump nie chce wojny”.

Graham ocenił, że Korea Płn. zaprzestanie przeprowadzania nowych testów pocisków rakietowych tylko gdy poczuje „wiarygodne zagrożenie militarne”.

Następny test ICBM ma zostać przeprowadzony w nadchodzący weekend. Szacuje się, że w przyszłym roku Korea Płn. będzie miała rakiety, jakie są w stanie uderzyć w USA. (PAP)


Komunistów grożących wolnemu światu trzeba potraktować śmiertelnie poważnie. Komunizm traktować trzeba poważnie. Komuniści uśmiercili miliony ofiar. Komuniści zabijali i zabijają całkiem na poważnie.

Kim Dzong Un nie jest niegroźnym wariatem. Kim Dzong Un ma broń atomową. Kim Dzong Un nie grozi Rosji i Chinom – to jego sojusznicy. Kim Dzong Un grozi wolnemu światu. Wolny świat musi pozbyć się Kim Dzong Una i o tym zdaje się mówi prezydent wolnego świata Donald Trump.