Pentagon powiadomił Kongres o zamiarze sprzedaży Polsce Patriotów

Podległa ministerstwu obrony USA Agencja Współpracy Bezpieczeństwa Obronnego (DSCA) podała w piątek, że po uzyskaniu zgody Departamentu Stanu na ewentualną sprzedaż Polsce systemu antyrakietowego Patriot przekazała 14 listopada Kongresowi USA wymaganą notyfikację tej transakcji.

Jej koszt szacowany jest na 10,5 mld dolarów.

Kongres, zgodnie z ustawą o kontroli eksportu broni, ma 15 dni kalendarzowych, aby ewentualnie zablokować tę transakcję bądź zmodyfikować jej warunki.

Zawiadomienie Kongresu USA przez administrację o możliwości sprzedaży Polsce systemu Patriot jest jednym z warunków Ustawy o Kontroli Eksportu Broni (Arms Export Control Act) z roku 1976.

Ustawa ta zobowiązuje administrację do zgłaszania Kongresowi zamiaru sprzedania uzbrojenia krajowi członkowskiemu NATO, jeśli wartość takiej transakcji przekracza 50 mln USD. Kongres ma wtedy 15 dni na ewentualne wyrażenie sprzeciwu.

Notyfikacja ewentualnej sprzedaży jest wymogiem prawnym i nie oznacza, że do sprzedaży dojdzie – czytamy w komunikacie Agencji Współpracy Bezpieczeństwa Obronnego (DSCA). Kongres zwykle nie stawia przeszkód w dostarczaniu amerykańskiego uzbrojenia państwom NATO.

Jak poinformowały PAP źródła w Kongresie, “prawdopodobieństwo, że będzie on miał jakiekolwiek zastrzeżenia wobec dostarczenia Polsce Patriotów, jest znikome”. (PAP)


Dobra wiadomość, że ten system zwalczania statków powietrznych wkrótce będzie w Polsce. To zasługa ministra Macierewicza, którego determinacja i dobre relacje z Amerykanami spowodowały tą transakcję.

Dobrze by było aby pan prezydent Duda powstrzymał swoje poszarpane emocje i odczepił się od ministra Macierewicza, bo atakując go służy dzielnie Moskwie. Nie wiem czy zdaje sobie z tego sprawę czy nie, ale takie są fakty.


Uzupełnienie. 2017-11-18 00:26 (PAP)

USA/Administracja Trumpa zgodziła się na sprzedaż Polsce systemu antyrakietowego Patriot (opis) (korekta)

Departament Stanu zawiadomił Kongres, że USA gotowe są sprzedać Polsce najnowszą wersję systemu antyrakietowego Patriot wraz z dodatkowym sprzętem. Wartość planowanej transakcji szacowana jest na 10,5 mld USD – poinformowała w piątek Agencja Bezpieczeństwa Współpracy Obronnej Pentagonu.

Departament Stanu w przedstawionym Kongresowi we wtorek zawiadomieniu o “proponowanej sprzedaży systemu antyrakietowego Patriot” Polsce wskazał, że “potencjalna sprzedaż Polsce najnowocześniejszego sprzętu militarnego jest zgodna z celami polityki zagranicznej i względami bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych.”

Wzmocnienie bezpieczeństwa Polski “sojusznika z NATO”, który był i jest istotnym czynnikiem politycznej stabilności i gospodarczego postępu w Europie, “jest zgodne z amerykańskimi inicjatywami w regionie, które poprzez zapewnienie kluczowym sojusznikom w regionie nowoczesnych systemów, zwiększają ich zdolności do współdziałania z siłami Stanów Zjednoczonych i zwiększają bezpieczeństwo.”

Oferta władz amerykańskich przedstawiona w ramach rządowego programu Zagranicznej Sprzedaży Militarnej (Foreign Military Sales) obejmuje m.in:

– 208 pocisków przechwytujących PAC-3 MSE (Patriot Advance Capability-3) produkcji firmy Lockheed Martin,

– 16 wyrzutni rakietowych typu M903,

– cztery systemy radarowe AN/MPQ-65,

– cztery stacje dowodzenia i kontroli,

– części zamienne, oprogramowanie i sprzęt pomocniczy.

Amerykańska oferta zawiera także możliwości przeszkolenia polskich żołnierzy przez specjalistów Departamentu Obrony, pomoc w rozmieszczeniu systemu obrony rakietowej oraz pomoc logistyczną i w sprawdzeniu funkcjonalności tego systemu po jego rozmieszczeniu w Polsce.

Władze amerykańskie przewidują realizację potencjalnej transakcji w dwóch fazach. Producentami głównych elementów amerykańskiej oferty są firma Raytheon Corporation z siedzibą w Andover w stanie Massachusetts, gigant zbrojeniowy Lockheed-Martin w Dallas w stanie Teksas, oraz Northrop Grumman z siedzibą w Falls Church w Wirginii.

Czuwająca nad kontraktem Agencja Bezpieczeństwa Współpracy Obronnej (Defense Security Cooperation Agency – DSCA) w swoim oświadczeniu wydanym w piątek w późnych godzinach popołudniowych czasu miejscowego napisała, że Polska wyraziła nadzieję na otrzymanie od producentów propozycji offsetu.

“Porozumienia w tej dziedzinie nie zostały jeszcze zawarte i będą przedmiotem negocjacji pomiędzy Polską a producentami systemów i sprzętu militarnego” wymienionych w amerykańskiej ofercie – stwierdziła DSCA w swoim komunikacie o potencjalnej sprzedaży Patriotów i systemów towarzyszących Polsce.

Zawiadomienie Kongresu przez Departament Stanu o możliwości sprzedaży Polsce systemu Patriot jest jednym z warunków Ustawy o Kontroli Eksportu Broni (Arms Export Control Act) z roku 1976. Ustawa ta zobowiązuje administrację, reprezentowaną przez Departament Stanu, o zawiadomieniu Kongresu o każdej planowanej sprzedaży broni za granicę, jeśli wartość takiej transakcji w przypadku sprzedaży broni do kraju członkowskiego NATO przekracza 50 mln USD. Kongres ma wtedy 15 dni na ewentualne wyrażenie sprzeciwu.

Kongres po otrzymania zawiadomienia o planowanej sprzedaży systemu antyrakietowego Patriot Polsce Kongres ma czas do 29 listopada na ewentualne zablokowanie transakcji bądź modyfikację jej warunków. Po upływie tego 15-dniowego terminu, administracja może sfinalizować porozumienie.

Notyfikacja przesłana Kongresowi w imieniu administracji prezydenta Donalda Trumpa o gotowości Stanów Zjednoczonych do sprzedaży Polsce systemu antyrakietowego Patriot “jest zgodna z obowiązującymi zasadami prawa i nie oznacza finalizacji proponowanej transakcji”.

W przypadku oferowanego przez USA pakietu systemu antyrakietowego Patriot i pomocniczego sprzętu militarnego, jak poinformowały PAP źródła w Kongresie, “prawdopodobieństwo, że Kongres będzie miał jakiekolwiek zastrzeżenia wobec tej transakcji jest znikome”. (PAP)


Uzupełnienie. 2017-11-17 22:56 (PAP)

MON: w ciągu najbliższych dni Polska otrzyma projekt umowy ws. Patriotów

W ciągu najbliższych dni Polska otrzyma projekt umowy ws. zakupu systemu antyrakietowego Patriot, który będzie zawierał m.in. warunki i koszty sprzedaży; potem rozpocznie się finałowy proces uzgadniania zapisów umowy – podał w piątek wieczorem MON.

Podległa ministerstwu obrony USA Agencja Współpracy Bezpieczeństwa Obronnego (DSCA) poinformowała w piątek, że po uzyskaniu zgody Departamentu Stanu na ewentualną sprzedaż Polsce systemu antyrakietowego Patriot przekazała 14 listopada Kongresowi USA wymaganą notyfikację tej transakcji. Jej koszt szacowany jest na 10,5 mld dolarów.

Jak wyjaśniła w komunikacie przesłanym PAP rzeczniczka resortu obrony ppłk Anna Pęzioł- Wójtowicz, publiczna informacja o potencjalnej sprzedaży Polsce zestawów Patriot wymagana jest prawem amerykańskim i związana jest ze sprzedażą krajowi sojuszniczemu wrażliwego uzbrojenia, za jakie uznane są zestawy Patriot.

“Zgodnie z amerykańskimi przepisami wartość przedstawiona Kongresowi do notyfikacji jest określana jako najwyższa możliwa wartość, za jaką dany kraj może dokonać zakupu uzbrojenia od rządu USA. Nie oznacza to, że kwota ta jest ostateczną wartością umowy międzyrządowej LOA (Letter of Offer and Acceptance)” – poinformowała rzeczniczka.

Kongres USA ma 15 dni na zgłoszenie ewentualnych uwag do sprzedaży uzbrojenia Polsce, a w przypadku braku przeciwwskazań, rząd amerykański może rozpocząć procedurę sprzedaży.

“Oznacza to, że w ciągu najbliższych dni strona polska otrzyma projekt umowy LOA (draft LOA), zawierający przedmiot umowy wraz z opisem, koszty oraz standardowe warunki sprzedaży w systemie FMS (Foreign Military Sales). Następnie rozpocznie się finałowy proces uzgadniania zapisów LOA (Line by Line Review). Dopiero uzgodniona przez obie strony umowa LOA zostanie przedstawiona do podpisania przez rząd RP” – poinformowała Pęzioł- Wójtowicz.

Zapewniła, że MON ma “należyte doświadczenie w realizacji tego typu zamówień, czego przykładem mogą być procedury zakupu pocisków rakietowych JASSM oraz JASSM-ER”. “Ówczesna notyfikacja opiewała na kwotę 500 mln USD, natomiast w wyniku prowadzonych przez przedstawicieli MON uzgodnień ostateczna kwota umowy była blisko 48 proc. niższa” – dodała.

W ramach przedmiotowej procedury, strona polska zamierza pozyskać najnowszą dostępną wersję systemu Patriot. Zakup podzielony został na dwie, wzajemnie zależne fazy. “Podkreślić należy, że w ramach fazy pierwszej pozyskiwane są także niektóre elementy kompletnego programu WISŁA, tj. wszystkich 8 baterii” – podała rzeczniczka MON. (PAP)


Uzupełnienie. 2017-11-17 22:58 (MON/PAP)

MON: amerykańska agencja poinformowała o potencjalnej sprzedaży Polsce zestawów Patriot (komunikat)

– MON informuje:

W piątek, 17.11 br. amerykańska agencja DSCA (Defence Security Assistance Agency) podała do publicznej wiadomości informację o potencjalnej sprzedaży Polsce zestawów Patriot. Congressional Notification (CN), bo tak nazywana jest ta informacja, wymagana jest prawem amerykańskim i związana jest ze sprzedażą krajowi sojuszniczemu wrażliwego uzbrojenia, za jakie uznane są zestawy Patriot.

Zgodnie z amerykańskimi przepisami wartość przedstawiona Kongresowi do notyfikacji jest określana jako najwyższa możliwa wartość, za jaką dany kraj może dokonać zakupu uzbrojenia od rządu USA. Nie oznacza to, że kwota ta jest ostateczną wartością umowy międzyrządowej LOA (Letter of Offer and Acceptance). Kongres USA ma 15 dni na zgłoszenie ewentualnych uwag do sprzedaży uzbrojenia Polsce, a w przypadku braku przeciwwskazań, rząd amerykański może rozpocząć procedurę sprzedaży. Oznacza to, że w ciągu najbliższych dni strona polska otrzyma projekt umowy LOA (draft LOA), zawierający przedmiot umowy wraz z opisem, koszty oraz standardowe warunki sprzedaży w systemie FMS (Foreign Military Sales). Następnie rozpocznie się finałowy proces uzgadniania zapisów LOA (Line by Line Review). Dopiero uzgodniona przez obie strony umowa LOA zostanie przedstawiona do podpisania przez rząd RP.

Ministerstwo Obrony Narodowej posiada należyte doświadczenie w realizacji tego typu zamówień, czego przykładem mogą być procedury zakupu pocisków rakietowych JASSM oraz JASSM-ER. Ówczesna notyfikacja opiewała na kwotę 500 mln USD, natomiast w wyniku prowadzonych przez przedstawicieli MON uzgodnień ostateczna kwota umowy była blisko 48% niższa.

W ramach przedmiotowej procedury, strona polska zamierza pozyskać najnowszą dostępną wersję systemu Patriot. Zakup podzielony został na dwie, wzajemnie zależne fazy. Podkreślić należy, że w ramach fazy pierwszej pozyskiwane są także niektóre elementy kompletnego programu WISŁA, tj. wszystkich 8 baterii.