Napad na właściciela kantoru w Piszu – obrona z użyciem broni palnej

W piątek około godziny 17:00 doszło do napadu na właściciela kantoru przy ul. Rybackiej w Piszu. Sprawcy zabrali mężczyźnie plecak z pieniędzmi i odjechali. Dzięki informacji uzyskanej od anonimowego świadka funkcjonariusze odnaleźli i zabezpieczyli samochód marki VW Passat, którym poruszali się sprawcy. W dalszym ciągu policjanci pracują nad tą sprawą.

W dniu 16.02.2018 r. około godziny 17:00 w Piszu przy ul. Rybackiej doszło do napadu na właściciela jednego z punktów wymiany walut. Sprawcy zabrali mężczyźnie plecak z zawartością pieniędzy i oddalili się z miejsca zdarzenia pojazdem marki VW Passat B5 koloru ciemnego.

W trakcie właściciel kantoru oddał kilka strzałów z broni palnej w kierunku oddalającego się pojazdu, wybijając w nim tylną szybę. Zaraz po tym wydarzeniu policjanci zablokowali drogi dojazdowe do miejscowości. Do późnych godzin nocnych funkcjonariusze pracowali na miejscu zdarzenia wykonując jego oględziny, zabezpieczając ślady oraz przesłuchując świadków.

W sobotę (17 lutego br.) wczesnym rankiem policjanci odnaleźli pojazd marki VW Passat, którym odjechali sprawcy napadu. Samochód został znaleziony w Piszu dzięki informacji, jaką przekazał funkcjonariuszom anonimowy świadek. Policjanci wykonali oględziny tego pojazdu i zabezpieczyli go.

W dalszym ciągu funkcjonariusze prowadzą szeroko zakrojone działania mające na celu ustalenie i zatrzymanie sprawców napadu na właściciela kantoru w Piszu.

Apelujemy do wszystkich osób, które posiadają informacje dotyczące tego zdarzenia, aby skontaktowały się osobiście z policjantami Komendy Powiatowej Policji w Piszu przy ul. Armii Krajowej 1, pocztą elektroniczną na adres:komendant@pisz.ol.gov.pl lub telefonicznie dzwoniąc na numer 87 4254 200 lub 997.

(źródło pisz.policja.gov.pl)


Obrona konieczna w praktyce okazałaby się przekroczona. Strzelanie do uciekającego rozbójnika, to już nie jest odbieranie bezpośredniego i bezprawnego ataku, to tzw. eksces ekstensywny czyli niewspółczesność obrony. Obrona z użyciem broni palnej rozpoczęła się za późno. Bezpośredni bezprawny zamach w momencie gdy napastnicy uciekali już nie istniał. Tzn. może i istniał w rozumieniu potocznym z czym się nawet i zgadzam, ale nie w rozumieniu przepisów polskiego prawa.

Gdyby było tak, że jakiś rozbójnik zaliczyłby kulkę w plecy, właściciel kantoru najbliższe kilka lat żałowałby, siedząc w więzieniu, że wpadł na pomysł aby bronić swojej własności. Takie to jest polskie prawo i warto o tym pamiętać, aby nie było poważnych problemów.