Trump wycofuje USA z porozumienia nuklearnego z Iranem, wprowadza sankcje

2018-05-08 22:20 (Reuters, AP, AFP/PAP) Trump wycofuje USA z porozumienia nuklearnego z Iranem, wprowadza sankcje (opis)

Prezydent Donald Trump powiedział we wtorek, że wycofuje USA z międzynarodowego porozumienia nuklearnego z Teheranem, i dodał, że porozumienie to było w swej istocie nieudane. Zapowiedział, że “potężne sankcje” wobec Iranu wchodzą natychmiast w życie.

Według Trumpa porozumienie z Iranem z 2015 roku było w “samej swej istocie” nieudane, ponieważ ten “fatalny, jednostronny układ nie przyniósł pokoju”.

Zdaniem prezydenta porozumienie to, które miało chronić USA i ich sojuszników, “pozwoliło Iranowi na dalsze wzbogacanie uranu”. Dodał, że “żadne działania podjęte przez Iran nie były bardziej niebezpieczne, niż dążenie do (uzyskania) broni nuklearnej”.

Trump podkreślił, że układ z Teheranem nie zapobiegł “destabilizującym działaniom Iranu”, takim jak terroryzm.

Dodał, że gdyby pozostawił w mocy dotychczasowe porozumienie, na Bliskim Wschodzie doszłoby do wyścigu zbrojeń nuklearnych.

Prezydent powiedział, że dowodem na to, iż układ zawarty z Teheranem w 2015 roku był nieskuteczny, są dokumenty ujawnione niedawno przez premiera Izraela Benjamina Netanjahu, z których wynika, że Iran dążył do zbudowania bomby nuklearnej, zwłaszcza przed rokiem 2003. AP zauważa, że dokumenty te nie dowodzą jednak, że Teheran pogwałcił ustalenia międzynarodowego układu po 2015 roku.

Trump ogłosił, że USA “wprowadzą sankcje ekonomiczne (wobec Iranu) na najwyższym poziomie”, a jego administracja wdroży je natychmiast, ale da przedsiębiorstwom czas na zamknięcie swej działalności związanej z Iranem.

Prezydent powiedział, że jeśli Iran zdecyduje się na rozmowy w sprawie nowego porozumienia, to on “jest w stanie i jest chętny” do podjęcia negocjacji na ten temat. Według Trumpa Iran będzie chciał zawrzeć “nowe i trwałe” porozumienie. Podkreślił, że on sam chce trwałego rozwiązania problemu “irańskiego zagrożenia nuklearnego”.

Trump zapowiedział, że amerykańskie restrykcje ekonomiczne mogą oprócz Iranu objąć również inne kraje.

Doradca prezydenta ds. bezpieczeństwa narodowego John Bolton poinformował, że Trump podpisał memorandum wprowadzające w życie wszystkie zawieszone na mocy porozumienia z 2015 roku sankcje wobec Iranu.

Resort finansów USA ogłosił wkrótce potem, że w ciągu 90 dni wycofa licencje na eksport do Iranu dóbr i usług związanych z lotnictwem, motoryzacją, sprzedażą metali, aluminium, stali i węgla; po upływie 180 dni nałoży ponownie sankcje na transakcje związane z handlem ropą.

Po upływie 90 dni wejdzie w życie zakaz nabywania przez Iran amerykańskich dolarów.

Bolton powiedział, że zagraniczne przedsiębiorstwa będą miały kilka miesięcy “na wyjście z Iranu”.

Dodał, że decyzja Trumpa w sprawie Iranu jest sygnałem dla Korei Płn., że USA “nie zaakceptują nieadekwatnych porozumień”.

Jak komentuje AP, wycofanie USA z porozumienia nuklearnego to poważny problem dla sojuszników Ameryki, a zarazem decyzja, która pogłębi izolację Trumpa na arenie międzynarodowej.

Prezydent Iranu Hasan Rowhani ogłosił po wystąpieniu Trumpa, że jego kraj pozostanie stroną porozumienia nuklearnego pomimo wycofania się USA. Poinformował jednak innych sygnatariuszy układu, że pozostaje jedynie krótki czas na rokowania, które utrzymają go w mocy.

Jeżeli negocjacje zakończą się fiaskiem, Iran będzie wzbogacał uran “bardziej niż w przeszłości (…) w nadchodzących tygodniach” – oznajmił Rowhani.

AP wyjaśnia, że jeśli dojdzie do całkowitego zerwania porozumienia, Iran będzie mógł w istocie powrócić do prac nad programem broni nuklearnej, a firmy i instytucje finansowe, które nawiązały współpracę z Teheranem, będą musiały się z niej wycofać; w przeciwnym razie ich działalność będzie pogwałceniem amerykańskich sankcji.

Zawarta w lipcu 2015 roku umowa między sześcioma mocarstwami (USA, Francja, Wielka Brytania, Chiny, Rosja i Niemcy) a Iranem miała na celu ograniczenie programu nuklearnego tego kraju w zamian za stopniowe znoszenie sankcji. Wyjście USA z tego układu było jedną ze sztandarowych obietnic wyborczych Trumpa. (PAP)

2018-04-30 20:54 (AP,Reuters, Media/PAP) Izrael/ Netanjahu: Iran kłamał w sprawie swojego programu nuklearnego (opis)

Premier Izraela Benjamin Netanjahu oświadczył w poniedziałek, że Iran kłamał w sprawie swojego programu jądrowego, a po podpisaniu porozumienia nuklearnego “poszerzał wiedzę o broni jądrowej dla wykorzystania jej w przyszłości”.

“Przywódcy Iranu ciągle zaprzeczają, że dążył on kiedykolwiek do uzyskania broni jądrowej. Dziś wieczorem jestem tutaj, aby powiedzieć jedno: Iran kłamał” – powiedział Netanjahu w przemówieniu wygłoszonym po angielsku i transmitowany przez izraelskie telewizje.

Przemawiając z kwatery głównej izraelskiego wojska w Tel Awiwie, Netanjahu oświadczył, że jego rząd uzyskał “pół tony” tajnych irańskich dokumentów potwierdzających, że władze w Teheranie prowadziły kiedyś program broni jądrowej. Nazwał to “wielkim osiągnięciem wywiadowczym”.

“Po podpisaniu porozumienia nuklearnego w 2015 roku Iran zintensyfikował wysiłki, by ukryć swoje dokumenty” – stwierdził szef izraelskiego rządu. “W 2017 roku Iran przeniósł swoje dane do tajnej lokalizacji w Teheranie” – zaznaczył.

W ocenie izraelskiego premiera władze w Teheranie wciąż “powiększają zasięg rakiet balistycznych”, które mogą przenosić broń jądrową. “One mogą dosięgnąć Rijadu, Tel Awiwu, Moskwy, (Iran) pracuje nad większymi dystansami” – dodał.

Porozumienie nuklearne jest “oparte na kłamstwach” i “otwiera Iranowi drogę do broni jądrowej” – powiedział Netanjahu. Jego zdaniem umowa ta “całkowicie zawiodła” w kwestii rozwoju przez Iran pocisków balistycznych.Szef izraelskiego rządu uznał, że porozumienie “nigdy nie powinno zostać zawarte”. Jak zaznaczył, jest pewien, że prezydent USA Donald Trump podejmie w jej sprawie właściwą decyzję w sprawie układu z Teheranem.

Amerykański przywódca ma w przyszłym miesiącu zdecydować, czy przywrócić sankcje USA wobec Iranu. Trump krytykuje porozumienie z Iranem z 2015 roku.

Nowy sekretarz stanu USA Mike Pompeo oświadczył w niedzielę podczas wizyty w Rijadzie, że umowa nuklearna z Iranem “zawiodła” i nie spełniła celu, jakim jest “powstrzymanie” Teheranu w regionie. Zapewnił, że będzie pracował nad zmianami.

Prezydent Iranu Hasan Rowhani wyklucza zmiany w porozumieniu z 2015 r. w sprawie irańskiego programu nuklearnego. Strona irańska poinformowała, że takie stanowisko Rowhani przekazał w niedzielę w rozmowie telefonicznej prezydentowi Francji Emmanuelowi Macronowi.

W październiku 2017 roku Trump oznajmił, że Iran nie przestrzega porozumienia, oraz po raz pierwszy zadecydował o braku certyfikacji umowy i nie przekazał Kongresowi kwartalnego raportu na jej temat.

Postawił też ultimatum europejskim partnerom, domagając się od nich zaostrzenia warunków umowy nuklearnej z Iranem, o ile chcą uniknąć wycofania się USA z tego układu. W styczniu Trump ogłosił, że Iran ma “ostatnią szansę” na uniknięcie amerykańskich sankcji, jeśli w ciągu 120 dni zmodyfikowane zostanie obowiązujące porozumienie ze światowymi mocarstwami.

Porozumienie nuklearne z Iranem dotyczące kontroli irańskiego programu rozwoju broni jądrowej z 14 lipca 2015 roku podpisała z Iranem grupa 5+1, czyli USA, Rosja, Wielka Brytania, Francja, Chiny oraz Niemcy. Pierwsza piątka to mocarstwa nuklearne i równocześnie stali członkowie Rady Bezpieczeństwa ONZ. Dodatkową stroną porozumienia jest Unia Europejska. Ogranicza ono program atomowy Teheranu w zamian za zniesienie międzynarodowych sankcji gospodarczych.

W ostatnich miesiącach przywódcy Francji, Rosji, Niemiec i Wielkiej Brytanii wielokrotnie przestrzegali USA przed podejmowaniem decyzji, które mogłyby zaszkodzić porozumieniu z Iranem. Umowy broniły także Chiny i UE. Iran ostrzegł, że ostro zareaguje na ewentualne wycofanie się USA z układu.(PAP)

Bardzo dobrze, że Trump podjął taką decyzję. Totalitarny reżim ajatollahów, niewolący Irańczyków, to groźny twór i powinien być zniesiony. Iran niegdyś cywilizowane państwo, dzisiaj to eksporter terroryzmu i awanturnik jakich mało na mapie świata.

Czy będzie z tego konflikt? Może i będzie, ale gdyby Iran zdobył broń jądrową ten konflikt i tak by był, tylko w znacznie większym rozmiarze. Dzisiaj jest szansa na powstrzymanie państwa bandyckiego jakim jest Iran. Im szybciej, tym lepiej dla całego świata.

– Decyzja prezydenta Donalda Trumpa o wycofaniu USA z porozumienia nuklearnego jest “bezpodstawna” – oświadczyło we wtorek rosyjskie MSZ, podkreślając, że zdaniem Rosji Iran ściśle przestrzegał tego układu.

– Szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini poinformowała we wtorek w oświadczeniu wydanym w Rzymie, że oczekuje, iż po wycofaniu się USA z porozumienia z Iranem inne kraje będą respektowały ten układ. Zaznaczyła, że UE jest zdeterminowana, aby utrzymać to porozumienie.

– Brytyjska premier Theresa May, niemiecka kanclerz Angela Merkel i francuski prezydent Emmanuel Macron podkreślili, że z “żalem i zaniepokojeniem” przyjęli decyzję amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa o wycofaniu się z porozumienia nuklearnego z Iranem.

– Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres wezwał kraje pozostające stronami porozumienia nuklearnego z Iranem, by przestrzegały swoich zobowiązań wynikających z zapisów tej umowy. Wcześniej we wtorek prezydent Donald Trump ogłosił wycofanie z porozumienia USA.

– Rzecznik prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana, Ibrahim Kalin napisał we wtorek na Twitterze, że decyzja Stanów Zjednoczonych o jednostronnym wycofaniu się z porozumienia nuklearnego z Iranem spowoduje niestabilność i wywoła nowe konflikty.

– Premier Włoch Paolo Gentiloni oświadczył we wtorek, komentując decyzję prezydenta USA Donalda Trumpa o wycofaniu się z porozumienia nuklearnego z Iranem, że umowę tę należy utrzymać. Włochy podzielają stanowisko sojuszników z UE – dodał szef rządu w Rzymie.

– Zjednoczone Emiraty Arabskie popierają decyzję Donalda Trumpa o wycofaniu USA z porozumienia nuklearnego z Iranem – podał Reuters, powołując się na oficjalny komunikat władz tego kraju.

– Arabia Saudyjska popiera strategię prezydenta USA Donalda Trumpa i z zadowoleniem przyjęła ogłoszenie decyzji amerykańskiego przywódcy o wycofaniu Stanów Zjednoczonych z porozumienia nuklearnego z Iranem – podała we wtorek saudyjska państwowa agencja SPA.

– Specjalny wysłannik Chin ds. Bliskiego Wschodu Gong Xiaosheng ocenił, że wszystkie strony porozumienia nuklearnego z Iranem z 2015 r. powinny się go trzymać i wykorzystywać dialog i negocjacje, by rozwiązać obecny spór – podała w środę chińska agencja Xinhua.

– Syria “z całą mocą” potępia decyzję prezydenta Donalda Trumpa wycofania USA z umowy nuklearnej z Iranem i potwierdza “całkowitą solidarność” z Teheranem wierząc równocześnie, że Iran dysponuje możliwościami przezwyciężenia “agresywnej postawy” Waszyngtonu – oznajmiło we wtorek wieczorem syryjskie MSZ.

– Socjaldemokratyczny minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas oświadczył we wtorek, że jego kraj będzie się starał utrzymać obowiązywanie umowy nuklearnej z Iranem mimo deklaracji prezydenta Donalda Trumpa o wycofaniu się USA z tego porozumienia.

– Szef francuskiej dyplomacji Jean-Yves Le Drian oświadczył w środę, że mimo wycofania się USA z porozumienia nuklearnego z Iranem ten układ międzynarodowy “nie upadł”. Zapewnił, że wraz z Wielką Brytanią i Niemcami Francja będzie starać się uchronić umowę.

– Kanclerz Niemiec Angela Merkel oświadczyła w środę, że Europejczycy mimo wycofania się USA będą respektować postanowienia umowy nuklearnej z Iranem i “zrobią wszystko”, by Teheran pozostał w układzie.

– Prezydent Rosji Władimir Putin jest głęboko zaniepokojony decyzją prezydenta Donalda Trumpa o wycofaniu USA z porozumienia nuklearnego z Iranem – powiedział w środę rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, cytowany przez agencję RIA.

– Ogłoszenie przez prezydenta Donalda Trumpa decyzji o wycofaniu USA z umowy nuklearnej z Iranem było “głupie i płytkie” – oświadczył w środę duchowo-polityczny przywódca Iranu ajatollah Ali Chamenei.

– Decyzja prezydenta USA Donalda Trumpa o wycofaniu z porozumienia nuklearnego została podjęta niezgodnie z sugestią UE – powiedział w środę szef MSZ Jacek Czaputowicz. Jak dodał, państwa Unii wspierają politykę Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii, które przekonywały do utrzymania umowy z Iranem.


Wymieniam reakcje państw, bo po tym widać kto jest z kim w sojuszu cywilizacyjnym.

Szefem polskiego MSZ jest jednak niekompetentny człowiek. To co powiedziało oznacza, że to jest wrogiem polskiej sprawy. Polską sprawą jest stać po stronie USA, a nie Niemiec, Rosji i islamskiego reżimu ajatollahów.

 

Pamiętajcie proszę o wsparciu Fundacji Trybun.org.pl. Ta strona istnieje dzięki zaangażowaniu tych, którzy finansują jej działanie. Wspieranie tego co robię jest wówczas, gdy opiera się nie o słowa, a o czyny.