Rosyjskie rakiety Iskander w służbie mundialu

2018-06-14 11:26 (PAP) Rosja/ Ćwiczenia z Iskanderami na zachodzie kraju tuż przed mundialem

Rosja dzień przed inauguracją mundialu rozpoczęła w swoich zachodnich regionach ćwiczenia wojskowe z udziałem ponad 30 tys. żołnierzy oraz systemów rakietowych Iskander i S-400. Manewry zorganizowano m.in. w jednostkach w sąsiadującym z Polską obwodzie kaliningradzkim.

Ćwiczenia rozpoczęły się w środę w Zachodnim Okręgu Wojskowym. Armia rosyjska podała, że dotyczą obrony przed bronią masowego rażenia i że obejmują jednostki stacjonujące w Moskwie, Petersburgu, regionach, wokół tych dwóch metropolii oraz w obwodach: kaliningradzkim, woroneskim, kurskim, smoleńskim, iwanowskim, pskowskim i niżnienowogrodzkim. Nie podano daty zakończenia ćwiczeń.

Dwa z tych regionów – kurski i woroneski – sąsiadują z Ukrainą.

Wcześniej armia rosyjska zapowiadała, że okręty Floty Bałtyckiej i Czarnomorskiej zostaną zaangażowane do osłony stadionów w Petersburgu, Kaliningradzie, Rostowie nad Donem i Soczi. Przeprowadzono szkolenia z udziałem jednostek na Bałtyku i Morzu Czarnym.

W maju br. dziennik “Kommiersant” podał, że w systemy rakietowe Iskander-M. została uzbrojona stacjonująca w obwodzie kaliningradzkim 152. brygada rakietowa.

Iskandery (w kodzie NATO – SS-26 Stone) to lądowe pociski balistyczne na mobilnej platformie samochodowej. W wersji dla armii rosyjskiej mają zasięg 380-500 km. Testowany jest również system Iskander-K, uzbrojony w pociski manewrujące o zasięgu ponad 500 km. Iskandery mogą przenosić ładunki nuklearne.


2018-06-14 11:58 (PAP) Kreml: polityczne pretensje wobec Rosji nikną na tle mundialu

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow ocenił w czwartek, że pretensje wyrażane w sferze politycznej pod adresem Rosji nie mają związku z rozpoczynającymi się mistrzostwami świata w piłce nożnej. Zdaniem Pieskowa w związku z mundialem schodzą one teraz na drugi plan.

“Wszystkie te pretensje pod adresem Federacji Rosyjskiej nie mają żadnego związku z mistrzostwami świata w piłce nożnej. Są to zupełnie różne wymiary” – powiedział przedstawiciel Kremla.

Ocenił następnie, że “teraz najważniejszy jest wymiar związany z piłką nożną”.

Inauguracja mundialu nastąpi w czwartek po południu w Moskwie. Służby prasowe Kremla podały, że prezydent Władimir Putin weźmie udział w ceremonii otwarcia i obejrzy mecz między reprezentacjami Rosji i Arabii Saudyjskiej.

Rosyjskiemu przywódcy będą towarzyszyć szefowie państw i rządów z kilkunastu krajów, głównie poradzieckiej Wspólnoty Niepodległych Państw i Ameryki Łacińskiej. Przyjadą też przedstawiciele nieuznanych przez społeczność międzynarodową separatystycznych regionów Gruzji: Abchazji i Osetii Południowej.

Putin spotka się w czwartek z następcą tronu Arabii Saudyjskiej księciem Muhammadem ibn Salmanem as-Saudem; jego rozmówcą będzie także szef Najwyższego Zgromadzenia Ludowego (parlamentu) Korei Północnej Kim Jong Nam.


Pretensje do Rosji w obliczu mundialu maleją, ale nie maleje agresja naszego złowrogiego sąsiada. Putin to wyjątkowy polityk, nie mam co do tego wątpliwości. Wyjątkowy z jednego powodu, bo ma na przeciwko siebie samych polityków durniów, z jednym wyjątkiem. Tym wyjątkiem jest prezydent wolnego świata Donald Trump.

Z pewnego rodzaju zazdrością patrzę na rosyjskiego prezydenta, nie z tego powodu, że on taki fajny. To bardzo zły człowiek moim zdaniem. Tak myślę, bo on ma w d… wszelkie konwenanse i realizuje swoje cele nie bacząc, albo raczej wykorzystując ku temu wszelkie okoliczności. Nie ma skrupułów i te wszystkie światowe polityczne miernoty wprowadza w stan drżenia rąk. Oznacza to zarazem, że Putin jest zdolny do wszystkiego, jest niebezpieczny, jest nieobliczalny.

Przyszło mieć nam takiego sąsiada w sytuacji, gdy rządzą nami nieobliczani w swojej głupocie i opowiadaniu bzdetów ignoranci.

 

Pistolet CZ 75 Anniversary 9×19 – na sprzedaż