We Włoszech “wykryto” nielegalny proceder kupowania wiatrówek z Polski

2018-06-18 11:53 (PAP) Włochy/ Wykryto proceder zakupu nielegalnej broni przez polską stronę internetową

Policja na Sycylii przeprowadziła operację w związku z wykryciem procederu zakupu nielegalnej we Włoszech broni w internecie. W toku śledztwa ustalono, że grupa kupowała broń na polskiej stronie internetowej – podały media za prokuraturą w mieście Enna.

48 patroli policji przeprowadziło dziesiątki rewizji na wyspie. Zarzuty nielegalnego zakupu broni i jej przetrzymywania postawiono 78 osobom.

Włoska agencja prasowa Ansa wyjaśniła, że podejrzani w latach 2016-2017 kupili na polskiej stronie internetowej wiatrówki o większej mocy niż dozwolona jest ona przez włoskie przepisy i dlatego w świetle prawa uważane są za broń palną.

Polski wymiar sprawiedliwości przekazał włoskim śledczym 81 faktur na zakup takiej broni, co pozwoliło zidentyfikować jej nabywców.

W trakcie operacji włoska policja skonfiskowała ponad 90 sztuk różnych modeli broni produkcji zagranicznej.


 

Przepływ towarów swobodny. Wiatrówka, czyli coś co strzela śrutem na skutek sprężonego powietrza, a lecący pocisk ma energię mniejszą niż 17J nie jest bronią w rozumieniu polskiego prawa. Można to coś wysyłać jak narty. No i wysyłali, do Włoch, każdemu kto kupował.

Jak bardzo przypominana ta sytuacja sprawę pistoletów alarmowych z lufą o średnicy przewodu mniejszą niż 6 mm, ale zasilanych nabojami 9 mm P.A.K. To z kolei legalne w innych krajach Europy, a w Polsce zdaniem policyjnych ekspertów, czasem prokuratorów i sądów, to śmiercionośna broń. Też co chwila słychać o sprawach karnych za posiadanie broni, która nie jest bronią w innych państwach.

Widać Polska nie odstaje znacznie od postępowej Europy, jakoś musimy nauczyć się z tym żyć. Nie oznacza to wcale, że należy ten stan rzeczy akceptować. Będą wybory, trzeba w tym czasie dać wyraz naszym przekonaniom i pod żadnym pozorem nie oddawać głosu na tych wszystkich polityków, którzy boją się uzbrojonych praworządnych obywateli.

Pistolet CZ 75 Anniversary 9×19 – na sprzedaż