Komuniści z Chin pracują nad bronią laserową zdolną do palenia celów na odległość

2018-07-02 12:28 (PAP) Chiny/ Naukowcy opracowują laserowy karabin zdolny do zapalania celów

Przenośna broń laserowa nie jest już tylko domeną science fiction – podaje w poniedziałek hongkoński dziennik „South China Morning Post”, cytując chińskich naukowców pracujących nad laserowym karabinem zdolnym do zapalania celów oddalonych o prawie kilometr.

Karabin ZKZM-500, klasyfikowany jako broń nieśmiercionośna, wytwarza niewidoczną dla oka, przenikającą przez okna wiązkę laserową, która powoduje „natychmiastowe zwęglenie” skóry i tkanek, wywołując „ból nie do wytrzymania” – powiedział gazecie jeden z badaczy z Instytutu Optyki i Mechaniki Precyzyjnej przy Chińskiej Akademii Nauk w mieście Xi’an, biorący udział w opracowaniu i testach nowej broni.

Laser „w ułamek sekundy przepala ubranie”, a „jeśli materiał jest palny, cała osoba zostanie zapalona” – dodał naukowiec.

Karabin waży około 3 kg, czyli mniej więcej tyle samo, co popularny karabinek automatyczny Kałasznikowa, a jego zasięg wynosi około 800 metrów – podał „SCMP”, nie precyzując, czy w ciężarze uwzględniono również akumulatory litowe, które według dziennika mają wystarczyć na co najmniej tysiąc „strzałów” trwających po nie więcej niż 2 sekundy.

Prototyp został zbudowany przez firmę z Xi’anu, która poszukuje teraz partnera z sektora obronności lub bezpieczeństwa, by zacząć masową produkcję. Koszt wytworzenia karabinu ma wynosić ok. 100 tys. juanów (15 tys. USD) za sztukę – powiedział gazecie przedstawiciel tej firmy.

Według gazety broń mogłaby trafić do jednostek antyterrorystycznych chińskiej policji i znaleźć zastosowanie np. przy unieszkodliwianiu przestępców, którzy przetrzymują zakładników. Mogłaby też być używana przez armię do przeprowadzania ataków z ukrycia; wiązka jest dość silna, by np. przepalać ściany zbiorników z paliwem na wojskowych lotniskach, doprowadzając do zapłonu – podał hongkoński dziennik.

Jako że wiązka jest niewidoczna i bezgłośna, „nikt nie będzie wiedział, skąd nastąpił atak; to będzie wyglądało na wypadek” – powiedział inny naukowiec związany z projektem. Badacze zastrzegli sobie anonimowość ze względu na charakter projektu.

Miniaturyzacja broni laserowej wywołuje jednak obawy, że może ona wpaść w ręce przestępców lub terrorystów, którzy mogą wykorzystać jej niszczycielskie właściwości, np. dokonując podpaleń z ukrycia.

Jak widzicie komuniści z Chin, ci wielbiący pokój ponad wszystko, tworzą broń aby palić cele, też ludzi na odległość. W tym samym czasie nam wbija się do głów, że najlepsze co może być to rozbrojenie, zrównoważony rozwój, i takie tam jeszcze inne bzdety mające za cel zrobić z nas gotowych na rzeź pacyfistów.

Komuniści z Chin mają cały czas komunistyczne oblicze, zbroją się i to zbrojenie ma za cel niesienie rewolucji do wszystkich ludzi na świecie.