Pięciu zabitych, 44 rannych w strzelaninach w Chicago, mieście gdzie broń jest surowo reglamentowana

2018-08-06 10:18 (Reuters,Media/PAP) USA/ Pięciu zabitych, 44 rannych w strzelaninach w Chicago

Pięć osób zginęło, a 44 zostały ranne w niedzielnych strzelaninach w Chicago – podała lokalna policja. Największe miasto w stanie Illinois zmaga się z falą przemocy rywalizujących ze sobą gangów.

Tylko podczas trzech godzin od godz. 1.30 w nocy z soboty na niedzielę w 10 incydentach postrzelono 30 osób, a dwie zastrzelono. Wcześniej w sobotę doszło do sześciu strzelanin, a w piątek do 15.

“Chicago przeżyło pełną przemocy noc” – powiedział w niedzielę Fred Waller z lokalnej policji. Jak podkreślił, niektóre do niektórych incydentów doszło w ramach walki między rywalizującymi gangami, a co najmniej jeden z nich miał miejsce podczas imprezy na pełnej ulicy ludzi.

Najstarsza raniona osoba w niedzielnych strzelaninach ma 62 lata, a najmłodsza 11.

Wietrzne Miasto od lat boryka się z problemem ataków z użyciem broni palnej. Do większości z nich dochodzi podczas sporów między gangami. Policja szacuje, że w Chicago jest ich kilkadziesiąt i należy do nich ok. 100 tys. osób. Walka ze zorganizowaną przedsiębiorczością w tym mieście stała się ważnym punktem amerykańskiej debaty politycznej.

W 2018 roku w Chicago odnotowano ponad 300 zabójstw – to więcej niż w jakimkolwiek innym amerykańskim mieście. Policja utrzymuje jednak, że w porównaniu z 2017 rokiem liczba strzelanin zmniejszyła się o 30 proc, a zabójstw o 25 proc. Eksperci wskazują, że podczas letnich miesięcy w amerykańskich aglomeracjach statystycznie wzrasta przestępczość. (PAP)


 

Do 2013 roku władze Chicago zakazywały wydawania pozwoleń na noszenie ukrytej broni palnej na terenie miasta. Dopiero po wyroku Sądu Najwyższego USA z 2013 r. tego rodzaju zakazy zostały uznanie za naruszające Drugą Poprawkę.

Od 2013 roku w całym stanie Illinois obowiązują regularne pozwolenia na broń. Są opłaty, są szkolenia, pozwolenia są czasowe, wyłączona jest możliwość posiadania broni w wielu miejscach.

W tym miejscu, o tak bardzo oczekiwanym przez lewicę sposobie ograniczania dostępu do broni przestępczość z użyciem broni jest bardzo wysoka. Lewicowe metody nie działają?

Niech nikt nie łączy przestępczości w Chicago z amerykańskim prawem do posiadania i noszenia broni, bo Druga Poprawka to nie prawo do posiadania broni dla przestępców, a dla praworządnych obywateli Ameryki.

 

Darowizny jakie otrzymuje Fundacja Trybun.org.pl, są przeznaczane na opłacanie serwisu PAP, ukształtowały się na takim poziomie, że jest niebezpieczeństwo, że zbraknie Fundacji pieniędzy na abonament PAP. Proszę abyście brali to pod uwagę przy gospodarowaniu waszymi pieniędzmi. Przez ponad rok utrzymuję dostęp do serwisu PAP za wasze pieniądze. Przez ten czas moje wpisy dotarły do kilkuset tysięcy odbiorców i ilość osób wchodzących na bloga wzrasta.