Rosyjskie ministerstwo obrony zapowiada na początek września duże ćwiczenia na Morzu Śródziemnym

Rosyjskie ministerstwo obrony zapowiedziało w czwartek przeprowadzenie ćwiczeń na Morzu Śródziemnym w dniach 1-8 września; ma w nich wziąć udział ponad 25 okrętów i statków pomocniczych oraz około 30 samolotów.

“Zgodnie z planem przygotowań sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej pod kierunkiem dowódcy marynarki wojennej admirała Władimira Korolowa w dniach od 1 do 8 września roku 2018 na Morzu Śródziemnym zostaną przeprowadzone ćwiczenia na dużą skalę grupy sił marynarki wojennej i sił powietrzno-kosmicznych Rosji” – poinformował rosyjski resort obrony.

Objaśniono, że planowane jest użycie w manewrach ponad 25 okrętów i jednostek pomocniczych, w tym krążownika rakietowego Marszał Ustinow. “W międzynarodowej przestrzeni powietrznej do zadań ćwiczebnych przystąpi około 30 samolotów, w tym bombowce strategiczne Tu-160, samoloty dalekiego rozpoznania, wykrywania i zwalczania okrętów podwodnych Tu-142MK i Ił-38, myśliwce Su-33 i samoloty wielozadaniowe Su-30SM” – informuje ministerstwo obrony Rosji.

Agencja Retuers zaznacza, że do ćwiczeń rosyjskiej marynarki wojennej na Morzu Śródziemnym dochodzi w czasie napięć między Rosją a Zachodem w związku z syryjską prowincją Idlib. To ostatnia duża enklawa pod kontrolą dżihadystów i sił rebelianckich, a – jak podały w środę źródła zbliżone do władz w Damaszku – syryjskie siły rządowe przygotowują się do ofensywy na tę prowincję. (PAP)


 

Nie znam się na siłach morskich. Niepokoi mnie fakt, że ruscy cały czas napinają te swoje wojenne muskuły. Z punktu widzenia Polski, chociaż to daleko, wcale nie ma powodu do obojętności. Na bliskim wschodzie iskrzy, a jak iskrzy tam gdzie benzyna, to może być niebezpieczne nawet dla dalekiego otoczenia.


2018-09-01 20:58 (PAP) RIA Nowosti: Rosja rozpoczęła duże ćwiczenia wojskowe na Morzu Śródziemnym

Z udziałem ponad 25 okrętów i statków pomocniczych oraz około 30 samolotów rozpoczęły się w sobotę na Morzu Śródziemnym ćwiczenia rosyjskich sił zbrojnych – podała RIA Nowosti. Według agencji od czasów ZSRR Rosja nie prowadziła tam manewrów na tak dużą skalę.

Przez najbliższy tydzień, do 8 września, rosyjscy żołnierze będą ćwiczyć wykonywanie zadań bojowych dotyczących odpierania ataków z morza i powietrza oraz prowadzenia walki z okrętami, w tym podwodnymi, i grupami dywersyjnymi umownego przeciwnika.

Resort obrony Rosji zapowiadał, że udział w ćwiczeniach weźmie m.in. krążownik rakietowy Marszał Ustinow. Zaangażowanych ma być około 30 samolotów, w tym bombowce strategiczne Tu-160, samoloty dalekiego rozpoznania, wykrywania i zwalczania okrętów podwodnych Tu-142MK i Ił-38, myśliwce Su-33 i samoloty wielozadaniowe Su-30SM.

Do ćwiczeń na Morzu Śródziemnym i skierowania tam rosyjskich sił dochodzi w czasie silnych napięć między Moskwą a Zachodem w związku z sytuacją w syryjskiej prowincji Idlib. Wojska syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada przygotowują się – według doniesień medialnych – do ofensywy na tę prowincję, która jest ostatnią enklawą walczących z Asadem syryjskich rebeliantów. (PAP)

 

 

Darowizny jakie otrzymuje Fundacja Trybun.org.pl, są przeznaczane na opłacanie serwisu PAP, ukształtowały się na takim poziomie, że jest niebezpieczeństwo, że zbraknie Fundacji pieniędzy na abonament PAP. Proszę abyście brali to pod uwagę przy gospodarowaniu waszymi pieniędzmi. Przez ponad rok utrzymuję dostęp do serwisu PAP za wasze pieniądze. Przez ten czas moje wpisy dotarły do kilkuset tysięcy odbiorców i ilość osób wchodzących na bloga wzrasta.