Odszkodowanie dla mężczyzny postrzelonego przez policjanta w wysokości 44,7 mln dolarów

2018-08-30 21:54 (AP,Media/PAP) USA/Chicago ma zapłacić 44,7 mln dolarów mężczyźnie postrzelonemu przez policjanta

Sędzia federalny podtrzymał w czwartek wyrok nakazujący miastu Chicago wypłacenie odszkodowania w wysokości 44,7 miliona dolarów mężczyźnie, którego policjant postrzelił w głowę.

Sędzia Harry Leinenweber uznał, że przyznane w ubiegłym roku odszkodowanie nie jest “monstrualnie przesadne”. Chicago musi też zapłacić koszty postępowania sądowego w wysokości 2,7 miliona dolarów. Miasto zamierza się odwołać.

Michael LaPorta, postrzelony w głowę w 2010 r. przez policjanta Patricka Kelly’ego, który nie był wtedy na służbie i z którym był zaprzyjaźniony, wymaga całodobowej opieki. Jego prawnicy wskazali, że miasto jest odpowiedzialne, ponieważ chicagowska policja nie reagowała wcześniej na wiele skarg na agresywne zachowania Kelly’ego.

Prawnicy władz miejskich utrzymywali, że LaPorta odebrał Kelly’emu pistolet i sam się postrzelił. LaPorta zapewniał, że w żadnym razie nie usiłował popełnić samobójstwa, i sąd dał wiarę jego zeznaniom. (PAP)


 

Podoba mi się załatwianie spraw w USA. Zawiniłeś – płać i to płać ile wejdzie, bo ból, krzywda nie ma tak naprawdę ceny.

Tego rodzaju odszkodowania w Polsce są nie do pomyślenia. Oczywiście w Polsce w mądrych słowach są opisywane marne odszkodowania za krzywdę. Ja to sobie tłumaczę tym, że w Polsce wartość życia, bólu i krzywdy ma niskie znaczenie, bo w Polsce to nie jednostka jest na pierwszym miejscu, a społeczeństwo.

Moim zdaniem to w jakiej wysokości zasądzane są odszkodowania za krzywdę, jest obrazem tego jak ceni się człowieka. W Polsce moim zdaniem marna to cena.

Sam mechanizm też mi się podoba. Płaci pracodawca, bo nie reagował na wcześniejsze ostrzeżenia o agresywnym zachowaniu policjanta. To też mi się bardzo podoba. W Polsce także tak powinno być. Może by się nawet dało to przeprowadzić na podstawie przepisów prawa, ale u nas odpowiedzialność tzw. Skarbu Państwa czy samorządu tak jest pomyślana, aby było trudno. U nas wciąż jest zasada, że sądy stoją na straży interesów majątkowych władzy, w jakiejkolwiek postaci.

Darowizny jakie otrzymuje Fundacja Trybun.org.pl, są przeznaczane na opłacanie serwisu PAP, ukształtowały się na takim poziomie, że jest niebezpieczeństwo, że zbraknie Fundacji pieniędzy na abonament PAP. Proszę abyście brali to pod uwagę przy gospodarowaniu waszymi pieniędzmi. Przez ponad rok utrzymuję dostęp do serwisu PAP za wasze pieniądze. Przez ten czas moje wpisy dotarły do kilkuset tysięcy odbiorców i ilość osób wchodzących na bloga wzrasta.