Cywilny Program Rozwoju Umiejętności Strzeleckich, czyli wojskowe pistolety 1911 na sprzedaż

Zbliża się czas na zamawianie M1911

Cywilny Program Rozwoju Umiejętności Strzeleckich (the Civilian Marksmanship Program, CMP) jest gotowy do zaoferowania w tym roku w ofercie publicznej 8000 sztuk klasycznego pistoletu M1911 należących obecnie do armii.

Rządowa organizacja non-profit zacznie przyjmować zamówienia przez okrągły miesiąc, od 4 września do 4 października. Zamówienia ostemplowane późniejszą datą nie zostaną przyjęte. Następnego dnia po zakończeniu wspomnianego okresu wszystkie zakwalifikowane zamówienia przesłane zostaną do maszyny losującej, a pracownicy CMP zaczną telefonować do szczęśliwców. Podobne losowanie odbyło się w przypadku niewielkiej ilości karabinów M1, którą CMP wystawił do wzięcia.

Pakiet dokumentów do przesłania to siedem stron formularzy i instrukcji. Wymagana jest podpisana kopia federalnej licencji na posiadanie broni palnej (Federal Firearms License, FFL) z adresem do wysyłki. Inne wymagania to okazanie dokumentu potwierdzającego posiadanie amerykańskiego obywatelstwa i zdolności prawnej do posiadania broni palnej. Należy również wykazać się przynależnością do organizacji afiliowanej przez CMP, zaś osoby poniżej 60 roku życia muszą się wykazać praktycznym zaangażowaniem w strzelectwie. Takim dowodem może być pozwolenie na noszenie broni w ukryciu, potwierdzenie służby wojskowej lub udział w zawodach strzeleckich.

Składający dokumenty, do których zadzwonią z CMP otrzymają wybór spośród dostępnych gradacji broni i będą mieć 5 dni na dokonanie wyboru pistoletu. Gradacje obejmują różny sort pistoletów, od rack grade (850$), przez field grade (950$), po field grade  (1050$) (podane ceny to ceny rynkowe). Pistolety pochodzą podobno różnych źródeł: z zapasów muzealnych armii oraz magazynów amunicji Defense Logistics Agency, które to sztuki zostały zrekonstruowane w późnych latach 1970 i wczesnych 80. Bardzo rzadkie lub nietypowe egzemplarze będą sprzedane na aukcjach.

Tak jak i w innych przypadkach uzyskane ze sprzedaży pieniądze zostaną użyte przez organizację do promowania sportów strzeleckich i umiejętności strzeleckich. Tylko w tym roku CMP ufundowało 151 stypendiów dla studentów biorących udział w Junior Reserve Officers’ Training Corps i 4-H czy innych zajęciach strzeleckich dla młodzieży.

Aby umożliwić jak największej liczbie kolekcjonerów zdobycie pistoletu, sprzedaż zostanie ograniczona do jednego pistoletu na osobę na rok. To duża zmiana wobec poprzedniego systemu 8 sztuk na osobę na rok, jaki był zastosowany przy sprzedaży karabinu M1 Garand.

Dodatkowa partia 1911-ek ma być przesłana z armii, która jest w posiadaniu 100 000 sztuk tej broni zmagazynowanych w Anniston Army Depot, do CMP w 2019 roku. Następne transfery tej broni będą musiały być zatwierdzone przez prawodawcę. Armia ma informować Kongres o kolejnych krokach w tej sprawie.

Posunięcie, aby zaoferować w sprzedaży tę ikonę wśród pistoletów jest kulminacyjnym momentem w trzyletniej pracy legislacyjnej przewodzonej przez Republikanów uważających, że sprzedaż jest lepsza niż magazynowanie nadwyżek broni, co kosztuje 2$ na sztukę na rok. M1911 został po 1985 roku  w znacznej mierze zastąpiony przez M9 Berettę, która z kolei jest obecnie zastępowana przez M17 produkowaną przez Sig Sauera.

(źródło guns.com tłumaczenie Paweł Machała)

Zatkało mnie z wrażenia jak w Ameryce wygląda w praktyce cywilny program doskonalenia umiejętności strzeleckich. W Polsce trzeba  by było założyć urząd, powołać rządowego pełnomocnika, przekazać broń ale nie na własność, a do używania. Przygotowania trwałby ze cztery lata. Na koniec tego można by wystrzelić z 10 kulek. Koszty całości byłby jakieś monstrualne. Jestem pewny, że jeszcze wiele polscy urzędnicy mogliby wymyślić, aby pod hasłem Cywilny Program Rozwoju Umiejętności Strzeleckich, nie uczyć nikogo strzelania, a sukces w telewizorze byłby niebywały.

Właśnie tym różni się panujący w Polsce socjalizm od praktycznego podejścia do życia Amerykanów. Socjalizm generuje problemy niewyobrażalne w innych miejscach i naprawdę dzielnie z nimi walczy.

Darowizny jakie otrzymuje Fundacja Trybun.org.pl, są przeznaczane na opłacanie serwisu PAP. Proszę abyście brali to pod uwagę przy gospodarowaniu waszymi pieniędzmi.