Asad zgodził się na atak chemiczny w Idlibie, podają amerykańskie źródła wywiadowcze

2018-09-10 10:04 (Media/PAP) “WSJ”: Asad zgodził się na atak chemiczny w Idlibie

Prezydent Syrii Baszar el-Asad zaaprobował użycie chloru w zapowiadanej ofensywie zbrojnej na Idlib, ostatnią dużą rebeliancką enklawę w tym kraju – informuje w poniedziałek “Wall Street Journal”, powołując się na amerykańskie źródła wywiadowcze.

Według gazety Asad zgodził się na użycie chloru, ale nie jest jasne czy również sarinu.

Jak ocenia “WSJ”, ewentualne użycie broni chemicznej “zwiększa szanse na kolejny odwetowy atak amerykański” i to nie tylko na siły Asada, ale również na obiekty rosyjskie i irańskie w Syrii. Może do niego dojść, gdy tysiące ludzi będzie próbowało uciec przed zbrojną batalią w Idlibie, “która może być decydującą bitwą” w siedmioletnim konflikcie syryjskim.

Dziennik przypomina, że prezydent USA Donald Trump “zagroził, że dokona ogromnego ataku na Asada, jeśli ten przeprowadzi masakrę w Idlibie (…)”. W ocenie “WSJ” ta północno-zachodnia prowincja Syrii “stała się ostatnią ostoją dla ponad trzech milionów osób oraz 70 tys. opozycyjnych bojowników, których reżim (Asada) uznaje za terrorystów”.

“Międzynarodowe wysiłki na rzecz uniknięcia ofensywy nie zdołały odwieść Syrii, Rosji i Iranu od prób zadania wyniszczającego ciosu rebeliantom, którzy wydają się być na granicy porażki po siedmiu latach prób odsunięcia Asada od władzy. Rosja i Syria zwiększyły liczbę nalotów, a tysiące cywilów ewakuowano do kontrolowanych przez rząd części Syrii. Asad odrzucił apele ONZ, Turcji, USA i innych, którzy ostrzegli, że atak może wywołać nowy kryzys humanitarny” – czytamy w “Wall Street Journal”.

“Pentagon przygotowuje wojskowe opcje, ale Trump nie zdecydował jeszcze co dokładnie spowoduje militarną odpowiedź” i “czy USA zaatakują rosyjskie lub irańskie oddziały wojskowe wspierające Asada” – pisze “WSJ”, powołując się na źródła w Waszyngtonie i wskazuje, że Stany Zjednoczone mogą wprowadzić również sankcje gospodarcze zamiast atakować militarnie.

Dziennik podkreśla, że amerykańska administracja “od tygodni próbuje powstrzymać ofensywę” na Idlib. Doradca Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego John Bolton i sekretarz stanu Mike Pompeo mieli prosić Moskwę, by ta zapewniła, że w Idlibie nie zostanie użyta broń chemiczna. Syryjskie i rosyjskie wojska kontynuują jednak naloty w Idlibie, w których według organizacji pozarządowych giną cywile i atakowane są m.in. szpitale.

Według strony rosyjskiej rebelianci w Syrii mogą użyć broni chemicznej, prowokując USA do nalotów na siły Asada – pisze “WSJ”. Przypomina zarazem, że według Waszyngtonu nie ma dowodów na to, iż opozycyjni bojownicy mają możliwości do przeprowadzenia takich ataków.

Po oskarżeniach wojsk Asada o ataki z użyciem broni chemicznej, w których zginęli cywile, siły USA dwukrotnie w ciągu ostatnich dwóch lat przeprowadzały ataki na pozycje armii syryjskiej. Według “WSJ” podczas ostatniego z nich w kwietniu zespół doradców ds. bezpieczeństwa Trumpa “rozważał uderzenie na rosyjskie lub irańskie cele w Syrii (…)”, ale “Pentagon naciskał na bardziej wyważoną odpowiedź”.

“Trzeci amerykański atak prawdopodobnie będzie bardziej rozległy niż wcześniejsze dwa, a Trump może ponownie rozważać atak na rosyjskie systemy obronne w celu wyprowadzenia bardziej druzgoczącego ciosu wojsku Asada” – konkluduje “Wall Street Journal”. (PAP)


Mam nadzieję, że Prezydent Trump, o ile ludobójca Asad użyje broni chemicznej unicestwi ten reżim skutecznie.


2018-09-10 20:25 (Reuters/PAP) Doradca Trumpa grozi Syrii odwetem, jeśli użyje broni chemicznej w Idlibie

Doradca prezydenta USA Donalda Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego John Bolton zapowiedział w poniedziałek, że użycie przez syryjski reżim broni chemicznej spowoduje “znacznie silniejszą reakcję” Ameryki, Francji i Wielkiej Brytanii niż poprzednio.

“W ostatnich dniach staraliśmy się przekazać wiadomość, że jeśli dojdzie do trzeciego użycia broni chemicznej, odpowiedź będzie znacznie bardziej zdecydowana” – ostrzegł Bolton.

“Mogę powiedzieć, że przeprowadziłem konsultacje z Brytyjczykami i Francuzami, którzy dołączyli do nas podczas drugiego uderzenia (na Syrię) i oni również uznali, że kolejne użycie broni chemicznej wywoła znacznie silniejszą reakcję” – dodał.

Wcześniej w poniedziałek “Wall Street Journal”, powołując się na amerykańskie źródła wywiadowcze, napisał, że prezydent Syrii Baszar el-Asad zaaprobował użycie chloru w zapowiadanej ofensywie zbrojnej na Idlib, ostatnią dużą rebeliancką enklawę w tym kraju

Według gazety Asad zgodził się na użycie chloru, ale nie jest jasne, czy również sarinu.

Jak ocenia “WSJ”, ewentualne użycie broni chemicznej “zwiększa szanse na kolejny odwetowy atak amerykański” i to nie tylko na siły Asada, ale również na obiekty rosyjskie i irańskie w Syrii. Może do niego dojść, gdy tysiące ludzi będzie próbowało uciec przed zbrojną batalią w Idlibie, “która może być decydującą bitwą” w siedmioletnim konflikcie syryjskim.

Dziennik przypomina, że prezydent Trump “zagroził, że dokona ogromnego ataku na Asada, jeśli ten przeprowadzi masakrę w Idlibie”. W ocenie “WSJ” ta północno-zachodnia prowincja Syrii “stała się ostatnią ostoją dla ponad trzech milionów osób oraz 70 tys. opozycyjnych bojowników, których reżim (Asada) uznaje za terrorystów”.

“WSJ” napisał też, że Stany Zjednoczone mogą wprowadzić również sankcje gospodarcze, zamiast atakować reżim Asada.

Dziennik podkreślił, że amerykańska administracja “od tygodni próbuje powstrzymać ofensywę” na Idlib. Bolton i sekretarz stanu Mike Pompeo mieli prosić Moskwę, by zapewniła, że w Idlibie nie zostanie użyta broń chemiczna. Syryjskie i rosyjskie wojska kontynuują jednak naloty w Idlibie, w których według organizacji pozarządowych giną cywile i atakowane są nawet szpitale. (PAP)

 

Darowizny jakie otrzymuje Fundacja Trybun.org.pl, są przeznaczane na opłacanie serwisu PAP. Proszę abyście brali to pod uwagę przy gospodarowaniu waszymi pieniędzmi.