W RPA dziennie mordowanych jest 57 osób, liczba zabójstw rośnie

2018-09-11 18:05 (AFP,AP,EFE/PAP) RPA/ Liczba zabójstw wzrosła szósty rok z rzędu

Liczba zabójstw w Republice Południowej Afryki wzrosła szósty rok z rzędu – wynika z opublikowanych we wtorek przez tamtejszą policją statystyk. W okresie od kwietnia 2017 r. do marca roku 2018 mordowano w tym kraju 57 osób dziennie.

W sumie w tym czasie zabito w RPA 20 336 osób – co w porównaniu z tym samym okresem rok wcześniej oznacza wzrost w wysokości 6,9 proc. (19 016 zabójstw). Wśród zabitych było 2 930 kobiet, 294 dziewczynki i 691 chłopców.

Zgodnie z opublikowanymi danymi najniebezpieczniejszym obszarem kraju jest Zachodnia Prowincja Przylądkowa, w której leży drugie co do wielkości miasto w kraju – Kapsztad. Na drugim miejscu tej klasyfikacji plasuje się prowincja Gauteng, w której leży stolica Tshwane oraz będące centrum gospodarczym miasto Johannesburg.

RPA jest jednym z krajów o najwyższym odsetku morderstw na świecie.

Przemawiając we wtorek w parlamencie, minister ds. policji gen. Bheki Cele oświadczył, że statystyki są takie, jakby RPA ogarnięta była wojną. “A przecież żyjemy w czasach pokoju” – podkreślił. Dodał też, że mieszkańcy tego kraju “nie powinni jako normy traktować codziennego ryzyka bycia porwanym, zgwałconym czy zamordowanym”.

Opublikowane statystyki jak zwykle wywołały w kraju oburzenie, zarówno wśród rządzących, jak i u przedstawicieli opozycji. Południowoafrykańskie siły bezpieczeństwa są regularnie krytykowane z powodu niezdolności do walki z przestępczością. Główny komendant policji Khehla Sitole skarżył się we wtorek w parlamencie na brak środków i ocenił, że aby zapewnić odpowiednie działanie służb, potrzebne są 62 tys. dodatkowych funkcjonariuszy.

Analityk z Instytutu Badań nad Bezpieczeństwem z Tshwane Gareth Newman podkreślił, że tegoroczne liczby wskazują na “jeden z największych wzrostów liczby zabójstw od początków demokracji w 1994 roku”. “Cieszymy się jednak, że nowe kierownictwo policji widzi skalę problemu i stara się wprowadzić nową politykę” – dodał.

Z kolei cytowany przez AFP ekonomista Daniel Silke ocenił na Twitterze, że “wzrost przestępczości w RPA jest bezpośrednio związany z kurczeniem się gospodarki i wynika z braku perspektyw na wzrost ekonomiczny sprzyjający włączeniu społecznemu”.

Jak wskazuje AFP, Republika Południowej Afryki wciąż zmaga się ze skutkami światowego kryzysu finansowego z 2008 roku. Ta najbardziej uprzemysłowiona gospodarka Afryki w ostatnich dwóch kwartałach ponownie pogrążyła się w recesji, a bezrobocie przekracza tam 27 proc. (PAP)

W RPA trwa metodyczne ludobójstwo białych farmerów. Niestety media publiczne nie chcą o tym pisać. Informacje o tym przedzierają się przez zmowę milczenia w internecie. Czarnoskórzy komuniści wprost nawołują do zabijania białych mieszkańców RPA. Niedawno komunistyczny parlament RPA uchwalił prawo konfiskaty ziemi białym farmerom bez jakichkolwiek odszkodowań. Wkrótce będzie konfiskata broni. W RPA broń jest na pozwolenie i jest rejestrowana. Przeczytałem gdzieś, że w RPA są poważne problemy z pozwoleniami na broń palną. Uchwalono jakąś ustawę, która wymagała aby posiadacze broni odnowili pozwolenia na broń w ciągu 5 lat. Kto nie odnowił pozwolenia nie może odsprzedać swojej broni np. do sklepu, odnowić pozwolenia i ponownie kupić broni. Przez kilka lat nikt nie zwracał uwagi na to, że taki przepis istnieje. Uznawano, że będzie niezgodny z konstytucją. Ostatecznie sąd konstytucyjne RPA orzekł, że przepis jest zgodny z konstytucją i pół miliona posiadaczy broni będzie musiało swoją broń zezłomować. Oczywiście będzie to dotyczyło wyłącznie praworządnych posiadaczy, którzy stali się nielegalnymi posiadaczami broni. Przestępcy, mordercy będą spokojnie nadal posiadali broń.

Z cywilizowanego, dostatniego kraju czarnoskórzy komuniści zrobili dziki kraj. Udało im się w ciągu 25 lat. Taka jest natura komunizmu, niszczyć, mordować, czynić ziemię jałową.

Darowizny jakie otrzymuje Fundacja Trybun.org.pl, są przeznaczane na opłacanie serwisu PAP. Proszę abyście brali to pod uwagę przy gospodarowaniu waszymi pieniędzmi.