Manewry Wostok-2018 demonstrowały gotowość Rosji do wojny, w sojuszu z Chinami

2018-09-17 10:21 (PAP) Rosja/ “Nowaja Gazieta”: manewry Wostok-2018 demonstrowały gotowość do wojny

Ćwiczenia wojskowe Wostok-2018 (Wschód-2018), przeprowadzone w azjatyckiej części Federacji Rosyjskiej, miały pokazać Zachodowi, że Rosja jest gotowa do wielkiej wojny i że możliwy jest jej sojusz militarny z Chinami – ocenia niezależna “Nowaja Gazieta”.

W poniedziałek, w ostatnim dniu manewrów, gazeta relacjonuje przebieg tych ćwiczeń, opisywanych jako największe od 1981 roku i przeprowadzonych z udziałem niemal 300 tys. żołnierzy.

Znany komentator wojskowy Paweł Felgengauer ocenia, że skala manewrów była wyjątkowa, a ich głównym celem było sprawdzenie możliwości przerzucania wojsk na wielkie odległości i formowania różnorodnych zgrupowań. Felgengauer przypomina w tym kontekście, że obecny szef sztabu generalnego sił zbrojnych Rosji generał Walerij Gierasimow oceniał w 2013 roku, iż rosyjska armia jest niedostatecznie mobilna i ma niskie zdolności bojowe. W tym samym roku sztab generalny Rosji prognozował, że do 2030 roku rosnąć będzie ryzyko wojny na dużą skalę, a jej celem będzie kontrola nad zasobami energetycznymi.

To założenie Felgengauer krytykuje. “Trzeba myśleć niestandardowo, by wydawać biliony na konfrontację z prawdopodobnym przeciwnikiem – USA i ich sojusznikami – który nagle postanowi wylądować gdzieś w tundrze na Jamale czy Czukotce, aby zagarnąć tamtejsze zasoby” – ocenia komentator. Jego zdaniem “militaryzację współczesnej Rosji trudno jest wyjaśnić jakimikolwiek rozsądnymi względami obronnymi”. Jednocześnie – jak zauważa – teraz Chiny są największym partnerem handlowym Rosji, a w 1981 roku, kiedy miały miejsce manewry na podobną skalę, były prawdopodobnym przeciwnikiem.

W odrębnym komentarzu “Nowaja Gazieta” przypomina, że jeszcze cztery lata temu na manewrach z serii Wostok armia rosyjska ćwiczyła – według ocen Japonii – odparcie agresji Chin. W tegorocznych manewrach zaś żołnierze chińscy brali udział wspólnie z Rosjanami. “Chiny, na prośbę władz rosyjskich, skierowały na nie ponad 3 tysiące żołnierzy, kilkaset jednostek sprzętu wojskowego, 30 samolotów i śmigłowców. Pekin – jak podkreśla się w Tokio – nigdy jeszcze nie wysłał za granicę tak dużej grupy. Wzięła ona maksymalnie aktywny udział w wielkim starciu ćwiczebnym rozegranym na poligonie Cugoł w Kraju Zabajkalskim” – podkreśla “Nowaja Gazieta”.

“Jak ocenia Tokio, manewry Wostok-2018 w pierwszym rzędzie stały się wspólnym sygnałem dla Waszyngtonu, który teraz aktywnie wywiera presję i na Moskwę, i na Pekin” – zauważa komentator. Jego zdaniem ze strony Rosji ćwiczenia miały być demonstracją, że wojskowy sojusz z Chinami – który dotąd był tylko “koszmarem sennym” – “tworzy się na naszych oczach jako odpowiedź na sankcje amerykańskie wobec obu krajów”.


2018-09-12 11:49 (PAP) Rosja/ “Wiedomosti”: manewry Wostok-2018 to sygnał dla Zachodu

Wielkie ćwiczenia wojskowe pod kryptonimem Wostok-2018, które Rosja rozpoczęła we wtorek, są sygnałem dla Zachodu, że Moskwa jest gotowa do kontynuowania swojego kursu w polityce zagranicznej – ocenia w środę dziennik “Wiedomosti” w artykule redakcyjnym.

“Wiedomosti” przypominają, że w przypadku manewrów odbywających się w europejskiej części Rosji ich skalę ograniczają porozumienia pomiędzy Moskwą a NATO. “Manewry na Wschodzie pozwalają na to, by nie ograniczać skali oraz ćwiczyć zadania z przygotowania bojowego w przypadku wielkiej wojny” – dodaje dziennik, powołując się na opinię orientalisty Wasilija Kaszyna z Rosyjskiej Akademii Nauk.

Pomimo tego, gdzie odbywają się ćwiczenia, są one przede wszystkim sygnałem dla Zachodu – ocenił w rozmowie z gazetą szef Instytutu Ocen Strategicznych Aleksandr Konowałow. Zdaniem tego eksperta otwarte pozostają pytania o celowość tak kosztownych manewrów i o prawdopodobieństwo ćwiczonych scenariuszy wielkiej wojny i przygotowań do niej.

“Wiedomosti” podkreślają, że czas i częściowo miejsce przeprowadzenia manewrów Wostok-2018 (Wschód-2018) zbiegają się z 4. Wschodnim Forum Gospodarczym trwającym we Władywostoku, na rosyjskim Dalekim Wschodzie. Jeden z wykorzystywanych podczas ćwiczeń poligonów leży zaledwie 80 km od Władywostoku. “To nie najlepszy akompaniament do negocjacji o bardzo ważnych kwestiach targowo-handlowych”, który “raczej nie zainspiruje potencjalnych inwestorów, przede wszystkim Japończyków” – zauważa dziennik.

“Prawdopodobnie rosyjskie ministerstwa spraw zagranicznych i obrony nie koordynują swoich działań wystarczająco ściśle, aby uzgodnić przeniesienie któregoś z wydarzeń lub też po prostu nie przywiązują wagi do takiej zbieżności. Oczywiście, nie jest wykluczone, że Kreml po raz kolejny daje znać Tokio, że nie należy oczekiwać ustępstw w kwestiach terytorialnych” – oceniają “Wiedomosti”.

Rosja i Japonia z powodu sporu terytorialnego o Wyspy Kurylskie nie podpisały do tej pory traktatu pokojowego po II wojnie światowej. W środę Putin zaproponował na forum we Władywostoku japońskiemu premierowi Shinzo Abemu, aby kraje zawarły traktat do końca 2018 roku “bez warunków wstępnych”.


2018-09-14 11:01 (PAP) Rosja/Ćwiczenia okrętów na Morzu Ochockim w ramach manewrów Wostok-2018

Grupa okrętów rosyjskiej Floty Pacyfiku na czele z krążownikiem rakietowym “Wariag” przeprowadziła w piątek ćwiczenia na Morzu Ochockim w ramach trwających w azjatyckiej części Rosji manewrów Wostok-2018, największych od 1981 roku.

Jak poinformowało ministerstwo obrony Rosji, uderzeniowa grupa okrętów trenowała współdziałanie z dwoma oddziałami małych jednostek do zwalczania okrętów podwodnych. Okręty przećwiczyły elementy manewrowania i zmiany szyku oraz organizację obrony przeciwlotniczej – powiadomił resort w komunikacie. Załogi okrętów ćwiczyły także odpieranie ataków umownego przeciwnika oraz organizację łączności i wymianę danych o sytuacji w rejonie manewrów.

Ogółem w działaniach tych uczestniczyło ponad 15 okrętów bojowych i jednostek pomocniczych Floty Pacyfiku, osłanianych przez śmigłowce Ka-27 lotnictwa marynarki wojennej.

W manewrach Wostok-2018 uczestniczy też grupa arktyczna okrętów Floty Północnej. W piątek ich załogi trenowały prowadzenie operacji ratunkowej na Morzu Beringa.

Jak podały w piątek rosyjskie agencje, armia poinformowała o użyciu podczas Wostok-2018 celów ćwiczebnych imitujących pociski rakietowe w technologii stealth (o niskiej wykrywalności). Tę część ćwiczeń przeprowadzono na poligonie w Buriacji.

W manewrach Wostok-2018 (Wschód-2018) bierze udział około 300 tys. żołnierzy sił zbrojnych Rosji i ponad 1 tys. samolotów, śmigłowców i aparatów bezzałogowych, a także do 36 tys. czołgów i pojazdów opancerzonych i około 80 okrętów i jednostek pomocniczych. Ćwiczenia zakończą się 17 września.


 

Zastanawiam się z państwu z PiS te manewry demonstrowały cokolwiek?! Od dawna człowiek trzeźwy widzi, że Rosja tworzy sojusz z komunistycznymi Chinami. Od dawna człowiek trzeźwy widzi to, że komuniści z Chin są wrogami Ameryki, że Chiny i Rosja mają wspólne, antyamerykańskie interesy. Ich antyamerykańskie interesy są zarazem antypolskimi interesami.

W czasie gdy tak wyraźnie widać to, że buduje się sojusz militarny Rosji i Chin, pisowcy kacykowie komunistyczne Chiny traktują jako strategicznego partnera gospodarczego RP. To jest moim zdaniem oznaka, na najlepszym przypadku nieopowiedzianej głupoty. W taką skalę głupstw nie wierzę. Oznacza to, że jest to oznaka zdrady, ordynarnej zdrady interesów Polskich, przez niemiłych państwa z PiS. Można też powiedzieć, że polską rację stanu państwo z PiS sprzedali. Sprzedali za miraże wspaniałych interesów z komunistami z Chin.

Darowizny jakie otrzymuje Fundacja Trybun.org.pl, są przeznaczane na opłacanie serwisu PAP. Proszę abyście brali to pod uwagę przy gospodarowaniu waszymi pieniędzmi.