Broń Terytorialsów tylko z celownikiem holograficznym

2018-10-07 10:43 (WOT/PAP) WOT: Terytorialsi wdrażają nowy model szkolenia ogniowego (komunikat)

– Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej informuje:

Generał Kukuła, dowódca WOT: – Nasze doświadczenia z Iraku i Afganistanu, pierwsze wnioski ze szkolenia żołnierzy ochotników, a także wnioski z eksploatacji karabinka GROT ustanowiły podwaliny zmian modelu szkolenia ogniowego naszych żołnierzy.

Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej wdraża nowy model szkolenia ogniowego. Sprawdzenie jego założeń miało miejsce podczas 16-dniowego szkolenia podstawowego na Śląsku. Żołnierze – ochotnicy, podczas tzw. „szesnastki” wykorzystywali jedynie celowniki holograficzne. Równolegle, rezerwiści odbywający szkolenie wyrównawcze korzystali tylko i wyłącznie z przyrządów mechanicznych.

– Po pierwszym roku szkolenia żołnierzy ochotników OT wiemy już, że szybciej niż zakładaliśmy osiągają oni standardy w szkoleniu ogniowym. Dlatego dowództwo WOT rozpoczyna programowanie zmian w szkoleniu ogniowym tak, by po pierwsze lepiej wykorzystywać potencjał nowego uzbrojenia, a po drugie przygotowywać żołnierzy do walki w terenach zurbanizowanych, walki na bliższych dystansach, również w bezpośrednim zwarciu. Jednym z widocznych efektów zmian będzie wykorzystanie już od początku szkolenia celowników holograficznych do nauki strzelania. Celowniki mechaniczne będą wykorzystywane na dalszych etapach szkolenia – powiedział dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej gen. dyw. Wiesław KUKUŁA.

Wstępne wyniki eksperymentu są bardzo obiecujące. Żołnierze – ochotnicy, którzy wcześniej nie pełnili żadnej formy służby wojskowej, wykorzystując jako przyrząd celowniczy celownik holograficzny bardzo szybko posiedli umiejętności efektywnego rażenia celów. Żołnierze podkreślali, że dzięki celownikom holograficznym bardzo szybko mogli wykryć cel i wycelować broń, widoczna była większa dokładność strzałów. Zadania ogniowe z oceną pozytywną kończyło aż 90 proc. strzelających, co było zdecydowanie lepszym wynikiem niż wśród żołnierzy – rezerwistów wykorzystujących tradycyjne – mechaniczne przyrządy celownicze.

13 Śląska Brygada OT była pierwszą jednostką WOT, w której żołnierze podczas szkolenia podstawowego korzystali tylko i wyłącznie z celowników holograficznych. Docelowo, w WOT wszystkie szkolenia podstawowe będą prowadzone w taki właśnie sposób.

Modne jest narzekać na WOT. Zaobserwowałem to w wielu rozmowach. Moim zaś zdaniem ta idea służby wojskowej jest jak najbardziej potrzebna, a wręcz niezbędna.

Niestety rządzący to ludzie absolutnie bezmyślni, napuszczających jednych na drugich. Może nawet nie zdają sobie z tego sprawy. WOT jest wyposażane w nowoczesną broń, niestety żołnierze innych rodzajów sił zbrojnych mają przekonanie, że odbywa się to ich kosztem. Powód jest prosty – to socjalizm.

Lewicowy PiS zamiast budować silną armię, wyposażać ją w co tylko potrzebuje żołnierz na polu walki, buduje na niespotykaną skalę socjalizm. W konsekwencji pieniędzy brakuje tam, gdzie pod żadnym pozorem nie powinno ich zabraknąć. Pieniędzy brakuje w wojsku, ale nie brakuje na socjalistyczne programy wydawania pieniędzy za nic nierobienie. Które jednostki wojskowe są wyposażane w celowniki holograficzne? Chyba specjalne oraz, jak czytamy, WOT. Czy to nie brzmi durno, że jedni dostają coś, o czym nie mogą nawet pomyśleć inni?

Nie można mieć pretensji do żołnierzy WOT, że ćwiczą na porządnym sprzęcie. Nie można mieć też pretensji do żołnierzy innych rodzajów sił zbrojnych, że czują inaczej, gorzej traktowani. Żołnierze WOT i innych rodzajów sił zbrojnych, musicie być dla siebie wyrozumiali i musicie rozumieć to, że rządzą nami zwyczajne socjalistyczne oszołomy. Oni nie zdają sobie nawet ze swojej głupoty sprawy.

 

Ta strona działa dzięki darowiznom na rzecz Fundacji Trybun.org.pl oraz mojemu codziennemu wysiłkowi. Z otrzymanych darowizn jest opłacany serwis PAP. Proszę abyście brali to pod uwagę przy gospodarowaniu waszymi pieniędzmi.