Masowy mord w Kerczu na okupowanym przez Rosję Krymie

2018-10-17 18:26 (Reuters,TASS, Media/PAP) # nowy bilans ofiar i poszkodowanych, informacja o drugim ładunku wybuchowym, #

Krym/ Co najmniej 19 zabitych, 52 rannych w ataku na szkołę na Krymie (opis2)

Co najmniej 19 osób zginęło, a 52 zostały ranne w środę w ataku na technikum w Kerczu na zajętym przez Rosję Krymie. Według wstępnych informacji w szkole doszło do wybuchu i użycia broni palnej. Stan 16 poszkodowanych lekarze oceniają jako ciężki.

Rosyjski Komitet Śledczy, który wszczął dochodzenie w tej sprawie, informował, że napastnikiem w szkole był uczeń klasy czwartej, który następnie sam się zastrzelił. Dodano, że ze wstępnych ustaleń wynika, że ofiary zginęły od ran postrzałowych.

Komitet Śledczy zidentyfikował sprawcę jako 18-letniego Władisława Roslakowa. Na nagraniach z monitoringu widać, jak 18-latek wchodzi do szkoły, trzymając karabin. Uczeń posiadał pozwolenie na broń.

Początkowo rosyjskie władze utrzymywały, że w szkole doszło do wybuchu gazu, następnie podały, że na stołówce wybuchła bomba. Świadkowie relacjonują jednak, że ofiary zostały zabite przy użyciu broni palnej przez napastnika lub napastników.

Wkrótce po pojawieniu się pierwszych doniesień na temat zajść w szkole w Kerczu, rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że przy badaniu przyczyn wybuchu w technikum rozpatrywana jest również wersja aktu terrorystycznego. Komitet Śledczy, który zajął się sprawą, wkrótce przekwalifikował czyn z aktu terroru na masowe morderstwo.

Znajomy napastnika powiedział RBK, że chłopak “nienawidził technikum przez złych nauczycieli, wspominał, że się na nich zemści”. Inni uczniowie zwracają uwagę, że napastnik był “bardzo zamknięty w sobie, prawie z nikim nie rozmawiał i dawno usunął swoje profile z portali społecznościowych”.

Przedstawiciel rosyjskiego Narodowego Komitetu Antyterrorystycznego (NAK), struktury rządowej koordynującej walkę z terroryzmem na terytorium Federacji Rosyjskiej, Andriej Przezdomski oświadczył, że w szkole znaleziono ładunek wybuchowy. Nie wiadomo, czy chodzi o ładunek, który wybuchł wcześniej w szkole, czy w budynku znaleziono inną bombę, która nie eksplodowała. Pod wieczór poinformowano o znalezieniu drugiego ładunku wybuchowego przy rzeczach osobistych napastnika. Ładunek rozbrojono.

Wcześniej NAK podał, że poszukuje organizatorów i sprawców ataku na szkołę. Dyrektor kerczeńskiego technikum Olga Grebiennikowa powiedziała lokalnej telewizji, że do szkoły wtargnęli napastnicy, którzy strzelali gdzie popadnie, i zdetonowali materiały wybuchowe. Szef władz Krymu Siergiej Aksionow twierdził natomiast, że napastnik działał w pojedynkę.

Jeden z uczniów, będących świadkiem zdarzenia, powiedział agencji AP, że napastnik strzelał przez ok. 15 minut.

W mieście Kercz ogłoszono trzydniową żałobę. Prezydent Rosji Władimir Putin oświadczył, że analizowane są motywy ataku w szkole; złożył też kondolencje bliskim ofiar.

Działająca na Ukrainie prokuratura Autonomicznej Republiki Krymu wszczęła śledztwo w sprawie ataku w szkole w Kerczu na zajętym przez Rosję półwyspie – poinformował przedstawiciel prokuratury Roman Muraczow.(PAP)

Nie ma powszechnego dostępu do broni palnej, a rzeź naprawdę poważna. Mi się zdaje, że mamy dowód na to, że masowe mordy wcale nie wynikają z dostępności do broni palnej, a ze stanu psychicznego sprawców rzezi.

 

Morderca posiadał pozwolenie na broń, oj to będzie dzika z tego powodu jazda. Tylko czekać jak jakiś oszalały lewicowiec wywiedzie z tej rzezi wniosek, że jak nie będzie pozwoleń na broń, to nie będzie takich rzezi. No cóż skoro fakt pozwolenia na broń jest w depeszy PAP podkreślany znaczy że będzie ciąg dalszy. W ogromnej większości informacji o tzw. strzelaninach nie ma ani słowa o pozwoleniach, a tu skoro jest, znaczy ważna sprawa.

Mam pozwolenie na broń ale nie przyjmuję na siebie odpowiedzialności za tą rzeź. W USA po takim zdarzeniu toczy się rozmowa o uzbrojeniu personelu szkoły. W krajach które są pochodzenia ZSRR będzie debata o zakazaniu posiadania broni.

Piszą w internecie, że pan morderca wykazywał już wcześniej skrzywienie zainteresowaniem do mordowania ludzi.


2018-10-17 20:00 (PAP) Ukraina/ Szef MSZ o ataku w Kerczu: doprowadziła do tego Rosja

Do tragedii w Kerczu na zaanektowanym Krymie, gdzie w wyniku ataku w szkole zginęło w środę co najmniej 19 osób, doszło z winy Rosji – ocenił minister spraw zagranicznych Ukrainy Pawło Klimkin.

„Przede wszystkim nie chciałbym, żeby ukraińska reakcja na tragedię w Kerczu nazywana była cyniczną. Współczujemy rodzinom ofiar” – napisał na Twitterze.

„Całkowicie uczciwe i uzasadnione jest jednak pytanie: czy podobny horror byłby możliwy bez atmosfery, która panuje w Rosji i którą przyniosła ona na spokojny półwysep?” – dodał Klimkin.

W środę w technikum w Kerczu 18-letni uczeń otworzył ogień z broni palnej do uczniów i nauczycieli. Zginęło 19 osób. Sprawca popełnił samobójstwo. Doszło również do eksplozji ładunku wybuchowego. Poszkodowanych zostało ponad 50 osób.

Ponad 140-tysięczny Kercz leży na wschodnim krańcu Półwyspu Krymskiego, który w 2014 roku został zaanektowany przez Rosję.


2018-10-18 04:09 (AP,TASS/PAP) Władze: liczba ofiar śmiertelnych ataku w Kerczu na Krymie wzrosła do 20

Do 20 wzrosła liczba osób, które poniosły śmierć w rezultacie ataku w technikum w Kerczu na Krymie. Rannych zostało ponad 60 osób – poinformowały w czwartek władze miasta. Ciała wszystkich ofiar śmiertelnych rozpoznali bliscy.

Rannych, wśród których są osoby w stanie ciężkim, przewieziono do szpitali. Część z nich ma być przetransportowana do Moskwy.

W środę w Technikum Politechnicznym w Kerczu 18-letni uczeń, zidentyfikowany jako Vladislav Roslyakov, otworzył ogień z broni palnej do uczniów i nauczycieli. Spowodował również eksplozję ładunku wybuchowego. Sprawca, którego motywy nie są końca jasne, popełnił samobójstwo.

Wiceminister oświaty Rosji Andriej Nikołajew zapowiedział w środę zastosowanie w rosyjskich szkołach średnich dodatkowych środków bezpieczeństwa.

Ponad 140-tysięczny Kercz leży na wschodnim krańcu Półwyspu Krymskiego, który w 2014 roku Rosja odebrała Ukrainie i zaanektowała. (PAP)


2018-10-18 11:12 (TASS/PAP) Media: już 21 zabitych w ataku w Kerczu na Krymie

Do 21 wzrosła liczba zabitych w środowym ataku w budynku technikum w Kerczu na Krymie; w tej liczbie jest napastnik, który popełnił samobójstwo – poinformowała w czwartek rosyjska agencja TASS powołując się na służby medyczne.

“Zmarła dziewczyna. Tym samym liczba zmarłych wynosi 21” – powiedziało agencji TASS źródło w służbach medycznych.

W wyniku środowego ataku ponad 40 osób zostało rannych, stan dziesięciu z nich oceniany jest jako ciężki.

Rosyjska administracja miasta Kercz na Półwyspie Krymskim wcześniej w czwartek opublikowała imienną listę ofiar śmiertelnych ataku w szkole. Ofiary strzelaniny to głównie uczniowie szkoły; pięcioro zaś – to nauczyciele. (PAP)

 

Ta strona działa dzięki darowiznom na rzecz Fundacji Trybun.org.pl oraz mojemu codziennemu wysiłkowi. Z otrzymanych darowizn jest opłacany serwis PAP. Proszę abyście brali to pod uwagę przy gospodarowaniu waszymi pieniędzmi.

Poszukuję współpracowników, którzy będą pisali o broni palnej. Osoby zainteresowane proszę o kontakt. Sam powoli nie daję rady, a trzeba pisać, dużo pisać informacji z całego świata.