Europa pod panowaniem Niemiec i Francji jest antyamerykańska – Macron oszalał, chce armii europejskiej aby walczyć z USA

2018-11-09 23:41 (Reuters,AP,AFP/PAP) Trump: słowa Macrona o armii europejskiej “obraźliwe”

Prezydent USA Donald Trump określił w piątek jako “bardzo obraźliwą” wypowiedź prezydenta Francji Emmanuela Macrona, według którego Europa powinna stworzyć własną armię aby ochronić się przed potencjalnymi wrogami, w tym USA. Trump przybył do Paryża na uroczystości związane z rocznicą zakończenia I wojny światowej.

“Prezydent Macron właśnie zasugerował, że Europa powinna stworzyć własną armię aby chronić się przed Stanami Zjednoczonymi, Chinami i Rosją. Bardzo obraźliwe, ale może najpierw Europa zaczęła wnosić sprawiedliwą część do NATO, które USA w większości subsydiują” – napisał Trump na Twitterze w momencie kiedy prezydencki samolot Air Force One lądował na paryskim lotnisku Orly.

Obaj prezydenci mają spotkać się w sobotę rano w Pałacu Elizejskim na rozmowy, które – jak zauważają obserwatorzy – przebiegać będą “w bardzo delikatnej atmosferze”.

W ub. wtorek Macron oświadczył w wywiadzie radiowym, że Europa powinna posiadać “prawdziwą armię” aby zmniejszyć zależność od USA w dziedzinie obrony i lepiej chronić Stary Kontynent. “Musimy mieć ochronę przed Chinami, Rosją a nawet przed Stanami Zjednoczonymi” – powiedział.

Agencja AFP zauważa, że temat armii europejskiej okresowo powraca, ale sprawa nie posuwa się naprzód bowiem dotyczy ona suwerenności poszczególnych państw Europy.

W niedzielę Trump uczestniczyć będzie, wraz z przywódcami 60 państw, w uroczystościach z okazji rocznicy zakończenia I wojny światowej przed paryskim Łukiem Triumfalnym. Prezydent Macron ma wygłosić przemówienie.

Prezydent USA odwiedzi też cmentarze poległych w tej wojnie żołnierzy amerykańskich w Bois Belleau, w departamencie Aisne oraz w Suresnes na przedmieściach Paryża. (PAP)

2018-11-06 09:49 (AFP,Media/PAP) Macron: Europa nie będzie mogła się bronić bez “prawdziwej armii”

Prezydent Francji Emmanuel Macron ocenił w wyemitowanym we wtorek wywiadzie dla francuskiego radia Europe1, że Unia Europejska nie będzie w stanie się bronić bez “prawdziwej europejskiej armii”. Wskazał w tym kontekście na zagrożenie ze strony Rosji.

“Nie ochronimy Europejczyków, jeśli nie zadecydujemy o posiadaniu prawdziwej europejskiej armii. W obliczu Rosji, która znajduje się przy naszych granicach i która udowodniła, że może być groźna, musimy mieć Europę, która się broni bardziej sama, w sposób bardziej suwerenny, nie będąc tylko zależną od Stanów Zjednoczonych” – powiedział szef państwa w rozmowie zarejestrowanej w poniedziałek wieczorem.

Francuski prezydent również porównał obecną sytuację w Europie do lat 30. XX wieku. “Uderzyło mnie, gdy zauważyłem dwie rzeczy, które szokująco przypominają lata 30.: fakt, że naszą Europą wstrząsnął głęboki kryzys ekonomiczny i finansowy (…) oraz wzrost znaczenia nacjonalizmów, które grają na lękach” ludzi – oświadczył Macron. Tych nacjonalizmów, “które domagają się zamknięcia granic i wzywają do odrzucenia obcego” – wyjaśnił prezydent.

Jak dodał, “trzeba mieć świadomość tego, kim jesteśmy i co mamy w życiu; pokój i dobrobyt, który jest w Europie od lat 70., to wyjątkowy złoty okres naszej historii”. Prezydent podkreślił jednak, że “Europa z pewnością stała się zbyt ultraliberalna i nie gwarantowała już klasie średniej dobrego życia”.

Macron w rozmowie z Europe1 odniósł się także do zapowiedzi amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa o wycofaniu USA z traktatu INF (o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego i średniego zasięgu). “Kto jest tego główną ofiarą?” – zapytał Macron, odpowiadając: “Europa i bezpieczeństwo”. “Świat, w którym żyjemy, jest groźny” – ostrzegł. (PAP)

Jestem przekonany, że  mniej więcej tak będą wglądali  przyszli europejscy żołnierze. Jak pamiętam z historii, była nie tak dawano w historii Europy europejska armia. Jak pamiętam Francja uczestniczyła w jej tworzeniu. Ta armia to był niemiecki, ale składający się z wielu narodów Wehrmacht.

Pierwsza Europejska armia, Wehrmacht, miał pewną cechę, która nie podobała się bardzo wielu Polakom. Mianowicie żołnierze pierwszej europejskiej armii palili polskie miasta, wsie, mordowali, gwałcili rabowali Polaków. Pierwsza europejska armia to była zbrodnicza organizacja, która najechała nasz kraj i pozostawiła po sobie ruinę i zgliszcza, nie płacąc nawet po podobne przegranej wojnie, za dokonane zniszczenia. Takie mam pierwsze skojarzenia z europejską armią i obawiam się w związku z tym, że druga europejska armia będzie dokładnie taka sama. Szczególnie mnie to niepokoi, bo chcą ją tworzyć ci sami, którzy tworzyli armię pierwszą.

Nie niepokoiłoby mnie jakoś specjalnie to, że powstaje europejska armia, bo to widzę od dawana. Niepokoi mnie to, że powstaje europejska armia, która będzie antyamerykańska, a w Polsce rządzą ludzie, którzy nie zważają zupełnie na ten fakt. Kaczyński jakiś czas temu oświadczył stanowczo, co podano w depeszy PAP:

 

2018-10-19 18:41 (PAP) Kaczyński: my nie widzimy miejsca Polski gdzie indziej niż w Unii Europejskiej (krótka5)

My nie widzimy miejsca Polski gdzie indziej niż w Unii Europejskiej, bo po prostu takiego miejsca w Europie dzisiaj nie ma – powiedział w piątek w Zamościu prezes PiS Jarosław Kaczyński. Zaznaczył jednocześnie, że “pewne sprawy muszą być wyjaśnione”.

Jak zauważył, Porozumienie Centrum “było pierwszą partią polską, która powiedziała, że Polska może wejść do EWG, bo wtedy nie było jeszcze nawet UE, i do NATO”. “Później walczyliśmy o wejście do UE w referendum, sam objechałem cały kraj i oczywiście inni politycy PiS (…) robili to samo” – zaznaczył Kaczyński.

“I tak jest w dalszym ciągu. My nie widzimy miejsca Polski gdzie indziej, niż w UE, bo po prostu takiego miejsca w Europie dzisiaj nie ma. Trzeba sobie z tego zdawać sprawę, po prostu nie ma. Ale pewne sprawy muszą być wyjaśnione, są wyjaśnione w innych krajach” – podkreślił lider PiS.

 

O powstawaniu armii europejskiej piszę już od dłuższego czasu, tj. od momentu gdy zacząłem dostrzegać wyraźne znamiona jej powstawania. Zachęcam do śledzenia wpisów o europejskiej armii.


2018-11-13 16:02 (Media/PAP) USA/ Trump krytykuje Macrona za pomysł utworzenia europejskiej armii

Po weekendowej wizycie w Paryżu prezydent USA Donald Trump skrytykował we wtorek francuskiego przywódcę Emmanuela Macrona za pomysł utworzenia europejskiej armii, wskazując równocześnie na “bardzo niskie poparcie” nad Sekwaną dla gospodarza Pałacu Elizejskiego.

“Emmanuel Macron sugeruje utworzenie własnej armii, by chronić Europę przed USA, Chinami i Rosją. Ale to byli Niemcy w I i II wojnie światowej – jak to wyszło dla Francji? W Paryżu zaczęto się uczyć niemieckiego przed pojawieniem się USA. Płaćcie za NATO lub nie!” – napisał w pierwszym tweecie amerykański przywódca.

Trump odniósł się również do spraw handlowych. Stwierdził, że przez wysokie cła Paryż “czyni bardzo trudnym dla USA sprzedaż (amerykańskich) win do Francji”. Według prezydenta Stanów Zjednoczonych jego państwo ułatwia sprzedaż francuskich win i “nakłada bardzo niskie cła”. “Nie jest to uczciwe i musi się zmienić!” – wezwał.

W kolejnym z serii tweetów gospodarz Białego Domu ocenił, że we Francji Macron ma “bardzo niskie poparcie”, a bezrobocie w tym kraju jest na poziomie blisko 10 proc.

“Przy okazji, nie ma bardziej nacjonalistycznego kraju niż Francja, bardzo dumni ludzie – i słusznie!(…) Sprawmy, by Francja była znowu wspaniała (“Make France great again”) – dodał, nawiązując do swojego hasła z prezydenckiej kampanii wyborczej w 2016 roku.

 

Pałac Elizejski odmówił we wtorek komentarza do tweetów Trumpa. Zaznaczył, że Macron wyraźnie poinformował prezydenta USA o swoim stanowisku, dotyczącym europejskiej armii i obronności podczas sobotniej rozmowy obu przywódców w Paryżu.

Przed sobotnim spotkaniem liderów we francuskiej stolicy Trump napisał tweeta, w którym wypowiedź Macrona o budowaniu europejskiej armii uznał za obraźliwą.

Chodzi o wywiad francuskiego przywódcy wyemitowany 6 listopada dla francuskiego radia Europe1. Macron stwierdził w nim, że “w obliczu Rosji, która znajduje się przy naszych granicach i która udowodniła, że może być groźna, musimy mieć Europę, która się broni bardziej sama, w sposób bardziej suwerenny, nie będąc tylko zależną od Stanów Zjednoczonych”.

W niedzielę Trump, wraz kilkudziesięcioma szefami innych państw i rządów, wziął udział w odbywających się pod paryskim Łukiem Triumfalnym obchodach stulecia zakończenia I wojny światowej.(PAP)