Administracja Trumpa wkrótce przedstawi przepisy zakazujące używania “bump stock” do broni samopowtarzalnej

W najbliższych dniach oczekiwane jest ogłoszenie przez administrację Trumpa federalnego zakazu używania urządzeń „bump stock” (urządzenia pozwalającego na oddawanie strzałów z broni półautomatycznej z częstotliwością przypominającą strzelanie z broni automatycznej).

„Urządzenia „bump stock” zamieniają broń półautomatyczną w nielegalne karabiny maszynowe. Ta finalna decyzja niesie ze sobą prosty przekaz: nie ma miejsca w szanującym prawo i porządek społeczeństwie na nielegalną broń. Będziemy dalej energicznie wspierać prawo, aby nielegalna broń nie była dostępna”, powiedział CNN urzędnik Departamentu Sprawiedliwości.

Nowy przepis zobowiązuje posiadaczy urządzeń „bump stock” do zniszczenia ich lub oddania ich w ciągu 90 dni.

Prezydent Trump obiecał zakazać używania tych urządzeń po tym jak zostały użyte przez zamachowca w październiku 2017 roku w Las Vegas, kiedy zginęło tam na festiwalu muzyki country 58 osób. Trump oficjalnie zwrócił się do Departamentu Sprawiedliwości o podjęcie działań po strzelaninie w szkole średniej w Parkland na Florydzie, gdzie zginęło 17 osób.

Przepis proponowany przez Trumpa rozszerza definicję broni maszynowej tak, że obejmuje broń z zamontowanym „bump stock”. Za administracji Obamy, urządzenia tego typu uważane były za akcesoria i wymykały się spod ścisłej kontroli federalnej.

NRA, wkrótce po masakrze w Las Vegas, zachęciło Biuro ds. Alkoholu, Tytoniu, Broni Palnej oraz Materiałów Wybuchowych do przyjrzenia się legalności urządzenia „bump stock”, ale wycofało się przed poparciem całkowitego zakazu jego używania.

„NRA uważa, że urządzenia zaprojektowane, aby pozwalać broni półautomatycznej działać jak broń automatyczna powinny być przedmiotem odrębnych regulacji” głosi oświadczenie NRA.

(źródło washingtonexaminer.com tłumaczenie Paweł Machała)

 

Mam tzw. mieszane uczucia, bo jak dla mnie nie ma taki zakaz większego sensu. W sytuacji gdy wychodzi się z założenia, że to nie broń zabija, a człowiek – morderca, nie ma też znaczenia czym dokonywana jest zbrodnia. Jak morderca zaplanuje zbrodnię to jej dokona i koniec. Jakie zatem znaczenie ma to, że istnieją mechanizmy bump stock, które umożliwiają szybsze strzelanie? Praworządny obywatel z tego powodu, że ma bump stock nie pójdzie zabijać ludzi na ulicy, a morderca i bez bump stock będzie mordował.

To działanie administracji Trumpa jest moim zdaniem trochę w celu  udobruchania lewicowej hołoty, która chce zakazania wszelkiej broni. Obawiam się jednak, że to nic nie pomoże. Doświadczenia europejskie wskazują, że zakazów posiadania broni nie ma końca, aż do czasu ustanowienia totalitarnej kontroli. Nie da się uspokoić lewicowego towarzystwa tym, że jakiś rodzaj mechanizmu przyspieszającego strzelanie zostanie zakazany. To im nie wystarczy. Im przecież nie chodzi o szybkość strzelania, a o strzelanie jako takie. Oni chcą zakazanie nie szybkości opuszczania lufy przez pocisk, a zakazania posiadania broni.