Bułgarska policja przejęła dużą ilość nielegalnej broni i amunicji, przeznaczonej dla terrorystów w Europie

2018-12-05 12:24 (PAP) Bułgaria/ Policja przejęła dużą ilość nielegalnej broni i amunicji

W Bułgarii w ramach dwóch operacji policyjnych przejęto ponad 80 karabinków automatycznych, pistoletów i granatników oraz dużą ilość amunicji – poinformowała w środę bułgarska służba do walki z przestępczością zorganizowaną. Zatrzymano łącznie osiem osób.

O operacji miał opowiedzieć szef służby, zamiast niego jednak mówili o niej premier Bojko Borisow i prokurator generalny Sotir Cacarow. Ze słów Borisowa stało się jasne, że transakcja z jednym z gangów była kontrolowana przez służby specjalne.

Jedną z operacji przeprowadzono w Sofii pod koniec listopada, drugą – we wtorek w leżącym w centralnej części kraju Kazanłyku, gdzie znajdują się największe zakłady zbrojeniowe Arsenał, produkujące m.in. broń automatyczną i pistolety.

Podczas sofijskiej operacji w garażu znaleziono 65 karabinków Kałasznikowa, 37 pistoletów Scorpion, trzy inne pistolety, części pistoletów i karabinków, ok. 50 tys. naboi oraz 8 kg prochu. Według zastępcy prokuratora generalnego Iwana Geszewa broń była przeznaczona na sprzedaż, a gang był związany z zatrzymaną trzy lata temu grupą, u której znaleziono 50 karabinków Kałasznikowa i Uzi. Szef gangu później został zatrzymany i skazany w pierwszej instancji – poinformował Geszew.

Broń była wyposażona w tłumiki, których używają wyłącznie bułgarskie siły specjalne. Gang, handlujący bronią, był związany z fałszerzami dokumentów – dodał.

W Kazanłyku, gdzie aresztowano siedem osób, znaleziono 17 karabinków i 12 pistoletów, produkowanych w miejscowych zakładach Arsenał. Część zatrzymanych jest ich pracownikami.

Według szefa wydziału do walki z przestępczością zorganizowaną w MSW Bułgarii Iwajło Spiridonowa obie operacje są „poważnym uderzeniem w terroryzm, ponieważ skonfiskowana broń była przeznaczona dla terrorystycznych grup w Europie”.

 

Na zdjęciach widać nie tylko karabinki, ale i karabiny maszynowe. Na twitter o karabinach maszynowych pisze szef bułgarskiego MSW:

Całkiem spory arsenał, jak dla mnie wygląda to na zaopatrzenie dla terrorystów islamskich przygotowujących się do jakiejś poważniejszej rozpierduchy w Europie.

Odnotowane, broń dla terrorystów jest nielegalna i pochodzi z przemytu, a nie od legalnych posiadaczy broni.