W Wielkiej Brytanii przybywa nielegalnej broni palnej, policja przewiduje, że to zjawisko będzie kontynuowane w 2019 r.

Brytyjska policja i służby graniczne bezskutecznie walczą z cięgle rosnącym przemytem nielegalnej broni palnej do Wielkiej Brytanii. Brytyjscy policjanci ostrzegają, że ten wzrost będzie kontynuowany także w 2019 roku.

Podaż nielegalnej broni palnej będzie wzrastać. Robimy wszystko, co możemy, ale w najbliższym czasie nie jesteśmy w stanie tego powstrzymać – mówi wysoki rangą brytyjski policjant.

Organy ścigania współpracują lepiej niż kiedykolwiek, ale skala tego zjawiska jest tak wielka, że ​​- pomimo wielu policyjnych akcji konfiskaty – wzrost podaży będzie ciągłym problemem – dodaje.

Rosnąca przemyt broni jest dowodem na to, że Wielka Brytania ma trudności z chronieniem swoich granic, a także pokazuje innowacyjność zorganizowanych grup przestępczych. Przemytnicy coraz częściej odnajdują nowe drogi i rozwiązania, by przerzucić pistolet czy karabin na Wyspy.

Inny wysoki rangą funkcjonariusz zaznaczył, że nowa i nieużywana wcześniej broń jest obecnie wykorzystywana w większości przestępstw użyciem broni palnej, w przeciwieństwie do dawniejszych czasów, kiedy tak broń była trudna do zdobycia. Wówczas broń była wiele razy używana do popełniania przestępstw.

Przestępcy mają do dyspozycji wszelką broń, strzelby, pistolety, broń przerabianą z broni alarmowej, ale i karabinki samoczynne wz. AK 47.

Wraz ze wzrostem nielegalnej broni palnej odnotowuje się na wyspach wzrost przestępczości z użyciem nielegalnej broni. W stosunku do lat 2015/2016 w roku 2018 odnotowano wzrost przestępstw z użyciem broni palnej o kilkadziesiąt procent.

(źródło theguardian.com)

Wielka Brytania posiada uchodzące za bardzo restrykcyjne przepisy dotyczące broni palnej. Nie mają one jednak żadnego związku z posiadaniem broni przez przestępców, zatem przemyt broni wzrasta.

Gdyby ktoś chciał pogłębić swoją wiedzę o broni w Wielkiej Brytanii, zachęcam do lektury wpisu z bloga hoplofobia.info pt. Wielka Brytania – broń palna i przestępczość.