Wbrew zapewnieniom wiceministra od spraw wewnętrznych, służby nie odpowiadają za bezpieczeństwo kobiety napastowanej seksualnie w pociągu – pomóżcie złapać przestępcę

Na stronie gryfino.policja.gov.pl takie oto ogłoszenie:

Policjanci z Komisariatu Policji w Chojnie zwracają się z prośbą o kontakt, do osób, które w dniu 17 sierpnia 2018 roku podróżowały w pociągu relacji: Przemyśl – Szczecin Główny, na trasie: Mieszkowice – Chojna i były świadkami zdarzenia pomiędzy mężczyzną i kobietą.

Policjanci Wydziału Kryminalnego Komisariatu Policji w Chojnie, prowadzący postępowanie pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Gryfinie, w sprawie o czyn z art. 197§2 K.K.***  publikują portret pamięciowy sprawcy.

Wszystkich którzy rozpoznają prezentowaną na zdjęciu osobę, lub posiadają wiedzę na temat sprawcy powyższego zdarzenia prosimy o kontakt z Policją w Chojnie pod nr tel. tel. 91 4666 311, lub 91 4666 326.

portret pamięciowy … (tu można wstawić dowolne określenie właściwe dla takich ludzi), który skrzywdził w pociągu kobietę

Pomóżcie złapać przestępcę. Jak widzicie pomoc jest potrzebna. Bez pomocy społecznej w takich sprawach, policja może być bezradna.

Teraz czas na komentarz. Na początek cytat z pewnego pisowskiego kacyka*:

 Otóż ja Panie pośle chcę bardzo wyraźnie  podkreślić, że w moim przekonaniu, i to jest filozofia, którą przyjął nasz rząd, rząd Pani Premier Beaty Szydło. Zresztą to jest odzwierciedlone w programie Prawa i Sprawiedliwości, który jest teraz programem rządu i jest konsekwentnie realizowany, za bezpieczeństwo obywateli odpowiada Państwo. Nie sam obywatel za swoje bezpieczeństwo tylko Państwo i stosowne służby, które to Państwo – Służby Państwowe, które to państwo powołuje.

wiceminister od spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński podczas pierwszego czytania w Sejmie projektu ustawy o broni  amunicji, druk 1692.

Po cytacie pytanie:

– Gdy ktoś urzędowo ważny zapewnia, że za bezpieczeństwo obywatela odpowiadają służby państwa, to można nabrać przekonania, że jest się bezpiecznym w tym państwie?

– Ile osób ufając w zapewnienia tego rodzaju, uczynionych publiczne, w ramach ważnego urzędu, nie podjęło należytych środków w dbaniu o własne bezpieczeństwo?

Niech brzmi. Czasem zadawanie pytań pozwala na przemianę myślenia.

Polacy, nie dajcie się zwodzić takim politykom! Nie wierzcie w ich słowa, bo oni plotą niewyobrażalne bzdury. Może nawet sami nie wiedzą jak wielką szkodę wyrządzają innym, których otumaniają swoimi nic nie wartymi zapewnieniami.

Za własne bezpieczeństwo odpowiada ten kogo ta sprawa dotyczy. Chcesz być bezpieczny, dbaj o to samodzielnie. Nikt cie w tym nie wyręczy. W szczególności nie będzie to ten czy inny ważny pan minister, nie będą to partyjni koledzy tego czy innego ministra, ani nawet razem wzięte państwowe służby. Powyżej macie dowód na to ile jest warte zapewnienia bezpieczeństwa przez służby, z zastrzeżeniem jak poniżej**.

Pan wiceminister i jemu podobni politycy zawsze jakoś się ze swoich słów wykręcą. A to się okaże, że coś źle zrozumieliśmy, a to się okaże, że to była tylko taka ogólna teza, albo po prostu będą olewali wszelkie konsekwencje swoich słów i będą nadal ogłupiali Polaków, gadając po próżnicy. Nic im z tego tytułu zrobić nie możemy, no oczywiście poza podziękowaniem przy wyborach – ale i to złudna sprawa przy obecnej ordynacji wyborczej, które gwarantuje miejsce przy korycie, o ile jest się dobrym kolegą odpowiedniego prezesa.

Niech ten wpis będzie przestrogą dla tych, którzy nierozważnie chcieliby uwierzyć zapewnieniom o naszym bezpieczeństwie jakie wypowiedział ważny pan wiceminister.

* Posługuję się dość często stwierdzeniem uczynionym przez pana Zielińskiego z tej przyczyny, że pan wiceminister raczył być na tyle szczery, że powiedział publicznie co oni tam myślą wszyscy. Za to powinniśmy mu być nawet wdzięczni. Swoje zapewnienie pan wiceminister uczynił niejako wobec całej formacji politycznej. Nie w głowie mi dokuczanie panu wiceministrowi, ale wypowiedziane przez niego zdanie jest tak charakterystyczne, tak znamienne dla socjalistycznych polityków, że muszę po nie sięgać, aby dowodzić jak zgubna jest ta ideologia dla człowieka.

** Zawsze to podkreślam, że nie mam pretensji do policjantów, czy strażników ochrony kolei czy jeszcze innych funkcjonariuszy. W czasie i miejscu przestepstwa z istotny rzeczy trudno spodziewać się kogoś takiego. Ponadto przestępcy bardzo się starają o to, aby przestepstwa popełniać pod nieobecność tzw. stróża prawa. Nie was winię funkcjonariusze za to przestępstwo, a przestępcę. Wyście nie mieli szans aby mu zapobiec – niestety tego zdaje się nie pojmować pan ważny wiceminister i w waszym imieniu niemożliwe składa obietnice.

*** Art.  197§1.  Kto przemocą, groźbą bezprawną lub podstępem doprowadza inną osobę do obcowania płciowego,podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12.

§2.  Jeżeli sprawca, w sposób określony w § 1, doprowadza inną osobę do poddania się innej czynności seksualnej albo wykonania takiej czynności, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Na koniec kilka przestróg obrazkowych, te czasem lepiej docierają i obowiązkowy wpis do przeczytania pt. Naród tchórzy.