Brytyjscy spadochroniarze strzelali do tarczy sylwetkowej na strzelnicy, przypominała lidera opozycji

2019-04-03 17:31 (PAP) W.Brytania/Armia bada użycie zdjęcia lidera opozycji na strzelnicy

Brytyjska armia wszczęła w środę śledztwo dyscyplinarne po tym, gdy w internecie pojawiło się nagranie przedstawiające stacjonujących w Afganistanie żołnierzy strzelających na strzelnicy w stronę wizerunku lidera opozycyjnej Partii Pracy Jeremy’ego Corbyna.

Na ujawnionym przez tabloid “The Sun” filmie widać czterech żołnierzy z oddziałów spadochronowych w charakterystycznych bordowych beretach, którzy oddają strzały w kierunku podziurawionego zdjęcia Corbyna.

Według wstępnych ustaleń wideo zostało nagrane w ostatnich dniach w Kabulu, a następnie zamieszczone w jednym z serwisów społecznościowych.

W krótkim oświadczeniu dla mediów podkreślono, że “to zachowanie jest absolutnie nieakceptowalne i nie spełnia wysokich standardów, których oczekujemy w armii”. Jak zapewniono, “wszczęto pełne śledztwo w tej sprawie”.

Jak zaznaczył “The Sun”, Jeremy Corbyn był w przeszłości wielokrotnie krytykowany za wyrazy sympatii pod adresem Irlandzkiej Armii Republikańskiej (IRA), a do incydentu doszło ledwie kilka dni ogłoszeniu przez północnoirlandzką prokuraturę, że byłemu brytyjskiemu żołnierzowi z oddziału spadochronowego postawione zostaną zarzuty zabójstwa dwóch osób podczas tzw. krwawej niedzieli w północnoirlandzkim Derry w 1972 r.

W trakcie “krwawej niedzieli” (ang. Bloody Sunday) 30 stycznia 1972 r. żołnierze otworzyli ogień do protestujących przeciwko prawu umożliwiającemu internowanie osób podejrzewanych o terroryzm oraz zakazującemu demonstracji publicznych. Zginęło 13 osób, a 14 zostało rannych, z czego jedna zmarła następnie w wyniku odniesionych obrażeń.

Rzecznik Partii Pracy ocenił, że uchwycone na nagraniu zachowanie żołnierzy jest “niepokojące i nieakceptowalne”, ale zastrzegł, że ugrupowanie “ma pełne zaufanie do ministerstwa obrony ws. śledztwa i podjęcia działań w związku z tym incydentem”.

Szczerze? Zupełnie mnie to nie razi ani mi nie przeszkadza. Zrobili sobie jaja na miarę swojego wojskowego rzemiosła i cóż wym złego? Nic moim zdaniem. Nie dostrzegam w takim zachowaniu ani groźby, ani niczego co mogłoby stanowić niebezpieczne dla kogokolwiek zachowanie. Widzę w takim strzelaniu żart, szyderstwo kpinę w wykonaniu twardziela – żołnierza, który na co dzień ryzykuje życiem, za tego czy innego gadającego polityka.

Nadawanie wszystkiemu co związane z bronią i strzelaniem jakiegoś zbrodniczego charakteru, to może być np. objaw jakiegoś obłędu. Takie niezdrowe szukanie sensacji sprawia, że coraz częściej będą pojawiali się ludzie ze swoistym działaniem ośrodkowego układem nerwowym, co to w strzelaniu do tarczy sylwetkowej dostrzegają zachęcanie do strzelania do ludzi.

Już kiedyś słyszałem jakiś lewicowych gadułów biadolących, że jak to można używać sylwetki człowieka do nauki strzelania. A no można, a nawet trzeba. Gdy komuś to przeszkadza niech założy np. rurki spodnie, może stringi, tęczowe okularki i zajmie się podziwianiem kwiatków na łące, czy innej miłej rzeczywistości. Pod żadnym pozorem niech taki wrażliwiec nie zachodzi na strzelnicę. Strzelnica to niebezpieczne miejsce i nie każdy się nadaje aby patrzeć co tam się dzieje.