Arsenał przysłowiowego złomu zlikwidowany przez kujawsko-pomorskich policjantów

2019-08-26 13:29 (PK/PAP) PK: Arsenał broni i amunicji z czasów II wojny światowej zlikwidowany przez Prokuraturę (komunikat)

– PK informuje:

Funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy 21 sierpnia 2019 r. ujawnili w miejscu zamieszkania 57-letniego mieszkańca województwa kujawsko-pomorskiego, substancje i przyrządy wybuchowe oraz broń palną i amunicję, głównie z okresu II wojny światowej.

Na pomoc wezwano saperów

Mężczyzna przechowywał militaria w budynku mieszkalnym oraz garażu, jak również w pobliskim lesie. Na posesji ujawniono m.in.: 3 bomby, minę przeciwpiechotną, 10 granatów ręcznych, głowicę pancerfaust, granat ręczny, granat moździerzowy, 2 karabiny maszynowe, 8 karabinów powtarzalnych, 15 rewolwerów i pistoletów, 3 pistolety maszynowe, 519 sztuk amunicji strzeleckiej różnych kalibrów oraz 266 sztuk pocisków artyleryjskich różnych kalibrów. Do zabezpieczenia i neutralizacji tego arsenału wezwano saperów z Jednostki Wojskowej w Chełmnie.

Przedstawiono zarzuty

Prokurator Prokuratury Rejonowej w Wąbrzeźnie przedstawił mężczyźnie zarzut posiadania substancji i przyrządów wybuchowych oraz broni palnej i amunicji. Czyny te kwalifikowane są z art. 171 par. 1 kk oraz art. 263 par. 2 kk. Podejrzanemu grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Kolekcjoner militariów planował umieścić je w muzeum

Podejrzany przyznał się do popełnienia zarzucanego mu przestępstwa. Wyjaśnił, iż kolekcjonował broń od około 4 lat. Dodał, że należy do bractwa rycerskiego, które zarejestrowało Muzeum Militarne. Wszystkie ujawnione przez funkcjonariuszy przedmioty, miały w przyszłości trafić do tego muzeum. Większość jednostek broni i amunicji znalazł sam w lesie, część zaś nabył na terenie Wielkiej Brytanii. Mężczyzna samodzielnie rozbrajał znalezione materiały wybuchowe. Rozkręcał je, następnie wytapiał ładunki wybuchowe, po czym spalał je w piecu. Rozbrojone materiały sprzedawał innym kolekcjonerom. Czynności te wykonywał w domu.

Zagrożenie dla okolicznych mieszkańców

Przechowywanie przez mężczyznę tego typu przedmiotów w miejscu zamieszkania oraz samodzielne ich rozbrajanie, a zwłaszcza wytapianie ładunków wybuchowych, stwarzało realne niebezpieczeństwo dla życia i zdrowia okolicznych mieszkańców oraz ich mienia.

Prokurator skierował wniosek o areszt

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania prokurator skierował do sądu wniosek o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania wobec podejrzanego. Sąd podzielił argumentację prokuratora i zastosował tymczasowe aresztowanie na okres 3 miesięcy.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

Zdajecie sobie sprawę z tego, że użycie słowa broń do tego co tu widać jest jedynie w sensie prawnym? Po pobieżnym oglądzie zdjęć widać, że to kolekcja przysłowiowego złomu. Niestety w Polsce obowiązuje dość egzotyczne prawo, które destrukty broni palnej każe traktować jako broń. Tyle mam do napisania w tej sprawie.

Zdjęcia z policyjnej strony Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy.