Wielka Brytania idzie ku wolności i dobrobytowi – brexit pewny, umowa handlowa z USA czeka na podpisy – w wyborach zwyciężyli konserwatyści Borisa Johnsona

2019-12-13 07:48 (AFP,Reuters/PAP) USA/ Trump pogratulował Johnsonowi wygranej w wyborach

Prezydent USA Donald Trump pogratulował premierowi Wielkiej Brytanii i liderowi Partii Konserwatywnej Borisowi Johnsonowi wygranej w czwartkowych wyborach parlamentarnych. Zapowiedział, że oba kraje będą mogły zawrzeć nową “wielką” umowę handlową po brexicie.

“Ta umowa może być potencjalnie znacznie większa i bardziej lukratywna niż jakakolwiek umowa, która mogłaby zostać zawarta z UE. Brawo Boris!” – napisał Trump na Twitterze.

Z ogłoszonych w piątek rano częściowych oficjalnych rezultatów wyborów parlamentarnych w Wielkiej Brytanii wynika, że Partia Konserwatywna będzie mieć bezwzględną większość w nowej Izbie Gmin. Wprawdzie nie we wszystkich 650 okręgach liczenie głosów zakończyło się, ale torysi przekroczyli już próg 326 mandatów, oznaczający, że będą mogli samodzielnie rządzić.

Obecne prognozy mówią, że Partia Konserwatywna będzie mieć 363 posłów, co oznacza wzrost o 45 w porównaniu z wynikiem z poprzednich wyborów z czerwca 2017 roku. Opozycyjna Partia Pracy ma mieć 203 mandaty. (PAP)

2019-12-13 06:28 (PAP) W.Brytania/ Oficjalne wyniki: torysi zdobyli bezwzględną większość w Izbie Gmin (krótka3)

Partia Konserwatywna premiera Borisa Johnsona będzie mieć bezwzględną większość w nowej Izbie Gmin – wynika z ogłoszonych w piątek częściowych oficjalnych rezultatów czwartkowych wyborów parlamentarnych w Wielkiej Brytanii.

Wprawdzie nie we wszystkich 650 okręgach liczenie głosów zakończyło się, ale torysi przekroczyli już próg 326 mandatów, oznaczający, że będą mogli samodzielnie rządzić.

Obecne prognozy mówią, że Partia Konserwatywna będzie mieć 363 posłów, co oznacza wzrost o 45 w porównaniu z wynikiem z poprzednich wyborów z czerwca 2017 r.

Opozycyjna Partia Pracy według prognoz będzie miała 203 mandaty. (PAP)

Szczerze gratuluję Brytyjczykom zdecydowanego marszu ku wolności i dobrobytowi. Tylko zazdrościć im mądrości, determinacji i ich Premiera. Niestety my mamy w rządach socjalistyczne marionetki obcych i miernoty, których nawet nie da się porównać z tym co czyni i gdzie prowadzi Brytyjczyków ich Premier.

Lada moment Wielka Brytania opuści socjalistyczną Europę. Lada chwila będzie podpisana umowa handlowa z USA. Jaki będzie efekt? Kto rozumny ten już zna skutek. Bezprecedensowy rozkwit gospodarczy Wielkiej Brytanii i bezbolesne opuszczenie zgniłej i biurokratycznej Europy. Brytyjczycy już za moment odzyskają kontrolę nad swoim państwem, nad swoimi prawami, nad granicami, nad walutą, nad handlem.

Bardzo mnie też cieszy klęska biurokratów, klęska niemieckich wasali, którzy robili co mogli, aby upokorzyć Brytyjczyków i trzymać ich pod buciorem Berlina i Brukseli. Dla nas póki co nie ma nadziei, ale jest przykład, że można, że się da, że przyniesie do dobry skutek.

Boleję też nad tym, że my zostajemy w niezmienionym stanie. Wielka Brytania będzie miała wolny handel z USA, my brukselskie regulacje. Brytyjczycy będą się bogacili z pracy własnych rąk, nieskrępowanej biurokratycznymi regulacjami, my będziemy obrastali w zasiłki socjalne, podatki, coraz to nowe regulacje.

2019-12-13 19:56 (PAP) USA/ Media po wyborach w W. Brytanii: Johnson z silnym mandatem do brexitu

Brytyjski premier Boris Johnson otrzymał niepodważalny mandat do przeprowadzenia brexitu – oceniają w piątek media w USA po wygranej konserwatystów w wyborach do Izby Gmin. Porażkę Partii Pracy uznają za ostrzeżenie dla Demokratów przed zbytnim skrętem na lewo.

O “przytłaczającym zwycięstwie” i “miażdżącej naganie” dla lidera laburzystów Jeremy’ego Corbyna pisze “Washington Post”. Dziennik zwraca uwagę, że zdaniem obserwatorów Partia Pracy przesunęła się za bardzo na lewo.

W USA ugrupowanie to wspierali politycy uznawani za progresywnych, np. kongresmenka Alexandria Ocasio-Cortez. “WP” przytacza tezę profesora Simona Usherwooda z University of Surrey, że wyniki brytyjskich wyborów to lekcja dla demokratycznych senatorów Bernie’ego Sandersa i Elizabeth Warren, pretendentów do otrzymania nominacji Partii Demokratycznej w wyborach prezydenckich w USA; zdaniem Usherwooda oboje przesuwają się za daleko od centrum ugrupowania i w ten sposób zmniejszają swoje szanse na wyborczy sukces.

W czwartek ostrzegał przed tym lider sondaży wśród Demokratów Joe Biden. “Zobaczcie, co się stało, kiedy Partia Pracy przesunęła się tak daleko na lewo” – mówił na spotkaniu z wyborcami były wiceprezydent USA.

“WP” odnotowuje, że opowiadający się za brexitem brytyjscy konserwatyści odbili liczne regiony tradycyjnie głosujące na Partię Pracy i zwyciężyli na przedmieściach Londynu, gdzie brexit nie jest popularny.

“Wybory dały Johnsonowi niepodważalny mandat do wycofania Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej w styczniu, chociaż umowa brexitu musi jeszcze zostać zatwierdzona w parlamencie, a miną miesiące, a może lata negocjacji, nim wypracowana zostanie obiecana umowa o wolnym handlu z Europą” – pisze dziennik.

W ocenie “Wall Street Journal” skala zwycięstwa Johnsona może dać mu dodatkowe karty przetargowe w negocjacjach z Brukselą, a także “większą elastyczność” w kraju. Według dziennika premier Wielkiej Brytanii nie będzie już tak zależny od parlamentarzystów, którzy chcą twardego wyjścia kraju z UE.

“Wysiłki, by odwrócić referendum w sprawie brexitu, są martwe. Wielka Brytania opuści UE w przyszłym miesiącu. Niejasne jest jednak, na jakich warunkach (…)” – odnotowuje “New York Times”.

Nowojorski dziennik ocenia, że Johnson ma mało czasu na zawarcie porozumienia handlowego z UE. “Jeśli nadal będzie odrzucał prośby o kolejne przedłużenie (wyjścia z UE – PAP), tak jak obiecywał w kampanii, Wielka Brytania może ostatecznie być zmuszona handlować z Europą na zasadach Światowej Organizacji Handlu”, co byłoby – jak ostrzega – “odpowiednikiem bezumownego brexitu”.

Media w USA z uznaniem piszą też o dobrym wyniku wyborczym Szkockiej Partii Narodowej (SNP), która domaga się drugiego referendum niepodległościowego w Szkocji. “Johnson musi stawić czoło odradzającym się ruchom nacjonalistycznym w Szkocji i Irlandii Północnej, które zdecydowanie sprzeciwiają się brexitowi i mogą go użyć jako powodu do odłączenia się od Wielkiej Brytanii” – pisze “NYT”.(PAP)