Atak nożownika chorego z nienawiści do Żydów na dom rabina w pobliżu Nowego Jorku

2019-12-29 06:13 (Reuters/PAP) USA/Atak nożownika w pobliżu synagogi

Niezidentyfikowany dotychczas nożownik zaatakował w sobotę późnym wieczorem, czasu lokalnego, w domu rabina, w pobliżu synagogi w miejscowości Monsey, w hrabstwie Rockland, niedaleko Nowego Jorku. Co najmniej 5 osób zostało poważnie rannych – poinformowały lokalne media.

Według Steve’a Liebermana, reportera lokalnej gazety “The Journal News in Rockland County”, nożownik zaatakował osoby przebywające w domu rabina, w pobliżu synagogi na Forshay Road, w Monsey, małym mieście położonym w odległości 48 km na północ od Nowego Jorku.

Po ataku nożownik zbiegł. Policja rozpoczęła poszukiwania sprawcy, ale na razie wstrzymuje się od oficjalnych wypowiedzi.

Według miejscowej organizacji Ortodox Jewish Affairs Council, pięć ofiar ataku, z których wszystkie są Żydami, przewieziono do szpitala; dwie z nich są w stanie krytycznym. Jedna z ofiar otrzymała co najmniej pięć pchnięć nożem.

Nie wiadomo czy są jakieś ofiary śmiertelne ataku.

Prokurator generalna Nowego Jorku Letitia James określiła sytuację w Monsey jako „straszną” dodając, że „jest zero tolerancji dla aktów nienawiści wszelkiego rodzaju”.

W ostatnim okresie w rejonie Nowego Jorku doszło do serii ataków o podłożu antysemickim. (PAP)

2019-12-29 07:25 (Reuters, AP/PAP) USA/ Policja zatrzymała potencjalnego sprawcę ataku nożem w pobliżu synagogi

Nowojorska policja zatrzymała potencjalnego sprawcę ataku nożowego w sobotę późnym wierczorem czasu lokalnego w czasie święta Chanuki na osoby przebywające w domu rabina, w pobliżu synagogi w miejscowości Monsey w hrabstwie Rockland pod Nowym Jorkiem. 5 osób jest rannych.

Nowojorski departament policji poinformował na Facebooku, że “podejrzany uciekł z miejsca zdarzenia, lecz jest już obecnie w areszcie”.

Szef policji Brad Weidel poinformował, że informację o wydarzeniu otrzymano przed 10 wieczorem w Monsey. Powiedział, że nowojorscy policjanci zlokalizowali pojazd i potencjalnego podejrzanego. Dodał, ze do szpitali przewieziono pięć rannych osób.

Miejscowa organizacja Orthodox Jewish Affairs Council poinformowała na Tweeterze, że do ataku nożem doszło w domu chasydzkiego rabina podczas obchodów święta Chanuki w obecności kilkudziesięciu osób; wszystkie osoby poszkodowane to Żydzi. Według tego źródła stan dwóch ofiar jest krytyczny; jedna z nich otrzymała sześć ciosów nożem.

Część mediów informowała, że atak nożownika miał miejsce w synagodze.

Jak pisze Reuters, około jedna trzecia mieszkańców hrabstwa Rockland to Żydzi, w tym spora ich część to ortodoksi, którzy żyją w trzymających się na uboczu wspólnotach.

Od 13 grudnia policja otrzymała co najmniej osiem doniesień o antysemickich atakach w okręgu nowojorskim.

W 2019 roku Chanuka, Święto Świateł, rozpoczęła się 22 grudnia i potrwa do 30 grudnia.

Upamiętnia ono zwycięstwo Machabeuszy nad Grekami. Gdy Grecy zdobyli Jerozolimę, ich władca Antioch IV zabronił żydowskich obrządków i nakazał prześladowanie niestosujących się do zakazu, a w Świątyni Jerozolimskiej ustanowił kult jednego z hellenistycznych bóstw. Żydzi pokonali najeźdźców w grudniu 164 r. pne. (PAP)

Nie bardzo rozumiem dlaczego nie wszyscy amerykańscy Żydzi nie posiadają broni? Przecież w Ameryce w swoich domach mogą bez problemu mieć broń. Przecież Żydzi mieli już dość dowodów na to, że broń w dzisiejszych czasach jest Żydom bardzo przydatna dla zachowania bezpieczeństwa. Antysemityzm szerzy się w dzisiejszych czasach dość intensywnie. Moim zdaniem każda nienawiść mająca u swych podstaw nienawiść z powodu wiary w Boga, prędzej czy później przeradza się z zbrodnię.

Reguła ta, o konieczności posiadania broni, dotyczy oczywiście nie tylko zagrożonych antysemityzmem Żydów. Dotyczy również chrześcijan. Chrześcijan w znacznie większym stopniu, bo jest ich więcej niż Żydów. Rodzaj nienawiści tworzącej zbrodnię jest moim zdaniem podobny. Rodzi się ta nienawiść z powodu niechęci do tego samego Boga, Boga objawionego w Biblii.