CBŚP: Rozbita grupa przestępcza zajmująca się nielegalnym handlem bronią

2020-01-23 08:26 (CBŚP/PAP) CBŚP: Zmasowana akcja CBŚP wymierzona w rynek nielegalnego handlu bronią (komunikat)

– CBŚP informuje:

Rozbicie zorganizowanej grupy przestępczej, 28 osób zatrzymanych, blisko 100 przeszukań i przejętych 39 sztuk broni, a także 1500 sztuk amunicji, to efekt zmasowanej akcji CBŚP. W działaniach wzięło udział blisko 340 policjantów, w tym funkcjonariusze z wielu zarządów terenowych biura oraz policyjni kontrterroryści, pirotechnicy i biegli. Zatrzymani są podejrzani o posiadanie i handel bronią palną, w tym 5 osób dodatkowo o udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Śledztwo nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Kielcach.

Policjanci Centralnego Biura Śledczego Policji z Zarządu w Kielcach pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Kielcach prowadzą śledztwo w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej, której członkowie zajmowali się nielegalnym handlem bronią i amunicją. Jak wynika z dotychczasowych ustaleń grupa działała w okresie od października 2017 roku do stycznia 2020 roku. Nielegalny proceder przerwali policjanci wspólnie z prokuratorem.

W niedzielę funkcjonariusze przeprowadzili ogromną akcję, w którą zaangażowanych było blisko 340 policjantów Centralnego Biura Śledczego Policji z wielu zarządów terenowych biura, w tym pirotechnicy CBŚP oraz dodatkowo biegli z Komend Wojewódzkich Policji w Radomiu i Krakowie. W związku z faktem, że osoby mogły posiadać przy sobie broń palną, dynamiczne zatrzymania części podejrzanych zostały przeprowadzone przy pomocy policjantów z Samodzielnych Pododdziałów Kontrterrorystycznych Policji z Kielc, Radomia i Lublina.

Akcję prowadzono w skoordynowany sposób na terenie 4 województw: świętokrzyskiego, mazowieckiego, łódzkiego i lubelskiego, tak aby osoby zostały zatrzymane jednocześnie i aby nie mogły się ze sobą porozumiewać. W ramach tych działań funkcjonariusze CBŚP przeszukali ponad 100 obiektów i zatrzymali 28 osób podejrzanych. W wyniku przeprowadzonych przeszukań policjanci odkryli i zabezpieczyli 39 sztuk broni palnej głównie długiej, a także 1500 sztuk amunicji różnych rodzajów. Ponadto zabezpieczono części konstrukcyjne broni palnej oraz osprzęt do broni np. tłumiki dźwięku. Część zabezpieczonej broni znajdowała się w skrytkach, specjalnie przygotowanych do jej przechowywania.

Zatrzymanych doprowadzono do Prokuratury Okręgowej w Kielcach, gdzie prokurator przedstawił części osób zarzuty dotyczące handlu bronią palną, a pozostałym posiadania broni palnej lub amunicji bez wymaganego zezwolenia. Ponadto 5 osób usłyszało zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej.

Podejrzanym grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności. Decyzją sądu 6 osób zostało tymczasowo aresztowanych. Wszystkie zabezpieczone przedmioty zostaną poddane szczegółowej analizie przez śledczych, którzy będą teraz ustalać między innymi to, czy przejęta broń mogła być wykorzystana do popełnienia przestępstw. Śledczy będą także wyjaśniać w jaki sposób osoby, które są podejrzane o handel bronią weszły w jej posiadanie. Sprawa jest rozwojowa i policjanci CBŚP nie wykluczają kolejnych zatrzymań.

Link do pobrania filmu i zdjęć (wyższa rozdzielczość): pliki.policja.gov.pl.

Link do komunikatu na stronie CBŚP: cbsp.policja.pl.

Link do komunikatu na stronie Prokuratury Okręgowej w Kielcach: prokuratura.kielce.pl.

Link do komunikatu na stronie Prokuratury Krajowej: pk.gov.pl.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

Szczerze pisząc nie rozumiem po co ludziom takie zajęcie. Gromadząc i handlując nielegalnie bronią robią sobie krzywdę, swoim najbliższym i nam, wszystkim tym, którzy chcą posiadać zgodnie z prawem broń palną.

Gdyby ten cały wysiłek jakie ci wszyscy ludzie zużyli na gromadzenie tej broni przekierowali na założenie stowarzyszeń strzeleckich, może muzeów, byłoby z korzyścią dla nich i dla nas wszystkich. A tak co? Pojawia się przekonanie, że ta broń miała służyć celom przestępczym.

Niedobrze, bardzo niedobrze. Nie lubię pisać o takich sprawach, ale skoro tak to rozpowszechnione, że piszą o tym policjanci i dwa szczeble prokuratury, to nie mam wyjścia i muszę jakoś się do tej sprawy odnieść.