Rosja prowadzi kampanię dezinformacji w sprawie #koronawirus, oskarżając USA o wywołanie epidemii

2020-02-26 20:12 (PAP) USA/ Departament Stanu oskarża Rosję o dezinformację w sprawie koronawirusa

Rosja prowadzi w sieci kampanię dezinformacji w sprawie koronawirusa i fałszywie oskarża Stany Zjednoczone o wywołanie epidemii – ostrzegł amerykański Departament Stanu.

Kampania kont powiązanych z Kremlem prowadzona jest m.in. na Twitterze i na Facebooku, a Amerykanie wykryli ją już w połowie stycznia – informuje AFP. Niektóre z profili łączą wybuch epidemii z szefem Microsoftu Billem Gatesem.

Wśród teorii rozpowszechnianych w sieci w kilku językach znajdują się też oskarżenia, że USA wywołały epidemię, by wywrzeć presję gospodarczą na Chinach.

O sprawie poinformował AFP Philip Reeker, zastępca amerykańskiego sekretarza stanu ds. Europy i Eurazji. “Rozpowszechniając dezinformację o koronawirusie, wrogie rosyjskie podmioty po raz kolejny decydują się narażać publiczne bezpieczeństwo, odwracając uwagę od światowej odpowiedzi w dziedzinie zdrowia” – oświadczył Reeker.

Strona rosyjska zaprzecza zarzutom. Za “celowo fałszywą historię” uznała je rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa.

Nowy koronawirus wywołujący zapalenie płuc zabił już ponad 2,7 tys. osób, w zdecydowanej większości w Chinach, i rozprzestrzenił się w ponad 30 innych krajach. Liczba potwierdzonych przypadków zakażenia wzrosła do ponad 81 tys.

W Europie największa epidemia ma miejsce we Włoszech, zwłaszcza w północnych regionach Lombardia i Wenecja Euganejska. Ogółem odnotowano w Italii 12 zgonów z powodu koronawirusa i ponad 400 zakażeń. W Iranie zakażonych zostało 139 osób; zmarło 19. (PAP)

Chciałem zwrócić uwagę, że ta ruska dezinformacja bardzo chętnie i łatwo jest przyjmowana i rozpowszechniana przez tych wszystkich, którzy bardzo lubią Rosję i szerzą zęby na Amerykę również w innych sprawach. Taki dziwny zbieg okoliczności…

Są też i tacy wyznawcy Darwina, którzy twierdzą, że #koronawirus to nie jest broń biologiczna, a środek na polepszenie puli genetycznej narodu i ludzkości, bo umierają najsłabsi i najmniej przezorni. W ten piękny sposób ci towarzysze włączają się do obrony towarzyszy chińskich, którzy ten syf rozpuścili po świecie.