#koronawirus moim zdaniem

Zalewa serwis PAP taka ilość depesz wiązanych z #koronawirus, że aż można oszaleć. Gdy był czas na to aby stopniowo przestrzegać Polaków przed problemami, PiS nic nie robił. Gdy zaraza rozlała się po Europie zdaje mi się, że kacykowie PiS wpadają w histerię, bo może ich to kosztować władzę.

Wybrałem dwie depesze o charakterze nieco bardziej ogólnym. No coś trzeba na pisać o tej zarazie, skoro coraz bardziej zaczyna to nas wszystkich dotykać.

2020-03-09 17:34 (PAP) Amerykańskie media: czy Zachód jest zbyt opieszały w walce z koronawirusem?

Wielu epidemiologów ostrzega, że Zachód z opóźnieniem wprowadza podobne do chińskich działania mające na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa – pisze dziennik “Wall Street Journal”.

W artykule “Demokracja, dyktatura, choroba: kolej Zachodu na koronawirusa” Yaroslav Trofimov porównuje reakcje Chin oraz państw Zachodu na epidemię Covid-19. Koronawirusa nazywa przy tym “najbardziej znaczącym kryzysem zdrowia publicznego od pokoleń”.

“Stawiając czoła rozprzestrzenianiu się koronawirusa zachodnie demokracje czeka test z istotnymi konsekwencjami dla ich przyszłości: czy zawiodą tam, gdzie autorytarne Chiny, reklamujące się jako alternatywny model dla świata, odnoszą sukcesy?” – pyta publicysta “WSJ”.

Trofimov przyznaje, że na przełomie roku w Chinach dyskrecja urzędników oraz kary dla demaskatorów “przyczyniły się do rozpowszechnienia się wirusa”. “Od tego czasu Chiny wprowadziły jednak drastyczne środki kontroli społecznych interakcji – ograniczenia, które – co najmniej na teraz – wydają się zatrzymywać epidemię (w ChRL)” – dodaje.

Gazeta podkreśla, że w niedzielę władze w Pekinie poinformowały o 44 nowych wykrytych zakażeniach Covid-19, a to mniej niż w przypadku Włoch, Korei Południowej, Francji oraz USA.

Trofimov odnotowuje, że komunistyczna partia Chin “już reklamuje to osiągnięcie jako dowód wyższości swojego modelu, który ponad indywidualną wolność stawia kontrolę rządu”.

Zdaniem publicysty “WSJ” politycy w Europie “działają za mało i zbyt późno”. “Wielu epidemiologów i ekspertów ostrzega, że opóźnione są drastyczne środki na wzór tych przyjętych w Chinach” – twierdzi. Zauważa, że do tej pory przeciwny jest im też prezydent USA Donald Trump.

“W okresie gdy epidemia była głównie ograniczona do Chin wielu zachodnich polityków koncentrowało się na wewnętrznych słabościach w Wuhan, utrzymując, że swobodny przepływ informacji w demokracjach da im naturalną przewagę podczas wielkiego kryzysu zdrowia publicznego. Jednak teraz staje się oczywiste, że taka wiedza niekoniecznie przekłada się na sensowne działanie” – kontynuuje Trofimov.

W artykule przytaczany jest cytat byłego portugalskiego ministra ds. europejskich Bruno Macaesa, który zauważa, że przez miesiąc na Zachodzie “myśleliśmy, że chińskie polityczne wartości są powodem problemu i że nasze wartości ochronią nas przed wirusem”. “To było ideologiczne podejście. Potrzeba technologii oraz politycznej siły, nie tylko zaufania, że sprawy potoczą się dobrze ponieważ mamy dobre wartości” – dodaje.

Włosi – zdaniem Trofimova – “zadziałali szybciej niż inni, zakazując bezpośrednich lotów z Chin na początku lutego i przeprowadzając dziesiątki tysięcy testów”. “Mimo tego włoscy przywódcy również wykazali się spektakularnym brakiem zrozumienia zasięgu kryzysu” – ocenia.

Publicysta “WSJ” wskazuje też, że we Francji w niedzielę dziesiątki tysięcy osób wyszły na ulice, by świętować dzień kobiet, a w Stanach Zjednoczonych “życie toczy się prawie normalnie”. Za oceanem – wylicza – odbywają się koncerty i wydarzenia sportowe, a startujący w tegorocznych wyborach prezydenckich w USA – w tym Trump – nie odwołali swoich wieców.

2020-03-09 16:44 (media/PAP) USA/ Trump: grypa groźniejsza od koronawirusa

Prezydent USA Donald Trump skrytykował na Twitterze atmosferę wokół koronawirusa, pisząc, że “w ubiegłym roku 37 tys. Amerykanów zmarło na zwykłą grypę. Średnio umiera (na nią) od 27 tys. do 70 tys. rocznie. Nic nie jest zamykane, życie i gospodarka toczą się dalej”.

“W tej chwili potwierdzono 546 przypadków koronawirusa, w tym 22 zgony. Pomyślcie o tym!” – zaapelował Trump.

W jednym z wcześniejszych tweetów prezydent USA obwinił walkę o udział w rynku ropy naftowej między Arabią Saudyjską a Rosją, a także nieokreślone „fake news”, za poniedziałkowy gwałtowny spadek cen akcji w związku z mniejszym popytem na ropę z powodu Covid-19.

Szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus ocenił 3 lutego, że chociaż często porównywany z grypą, koronawirus jest znacznie bardziej zabójczy.

Na całym świecie około 3,4 proc. zgłoszonych osób zakażonych zmarło, podczas gdy grypa sezonowa zabija znacznie mniej niż 1 proc. zarażonych – powiedział Tedros na konferencji prasowej w Genewie. (PAP)

Moim zdaniem #koronawirus to wyzwanie cywilizacyjne. Już widać, że ci co wyhodowali tą zarazę, stworzyli ją w laboratoriach jako broń biologiczną, skutecznie z tej broni korzystają. Wykorzystanie tej broni polega nie tylko na tym, że umierają ludzie. To może nawet będzie margines. Skuteczność tej broni to będzie chaos, utrata zaufania do wolności, wzdychanie do zamordyzmu, bo ten daje wolność od strachu przed śmiercią. To jest moim zdaniem poważne zagrożenie z jakim przyjdzie nam się zmierzyć. Jeszcze tego nie widać, ale już widać co kombinują chińscy komuniści.

Moim zdaniem #koronawirus będzie poważnym problemem dla Polski jeszcze z jednego powodu. Będzie to poważny problem gospodarczy. Trochę Polaków umrze, ale nie będzie to według mnie jakaś klęska dżumy, która wybiła pół Europy. Moim zdaniem socjalistyczne państwo i cały ten pisowski rząd dziadowskiej zmiany będzie po prostu rujnował Polskich przedsiębiorców.

Polska gospodarka jest niszczona przez dwie plagi. Pierwsza to plaga regulacji i urzędników od wszystkiego. Druga plaga również niebezpieczna, to plaga fiskalizmu i związanej z tym redystrybucji dóbr. Rząd przy pomocy tabunów urzędników urządza nam życie i ten rząd zabiera nam cośmy zapracowali aby dać innym, którzy na nich mają głosować i zapewnić im prawo do koryta władzy.

To wszystko moim zdaniem doprowadzi tak naprawdę nas do ruiny, bo przez ten cały #koronawirus nasza gospodarka się zaczyna zatrzymywać. Moim zdaniem polski biznes jest słabiutki, a to co proponują pisowscy kacykowie dla ratunku, to są zwyczajne żarty. Oni chcą dogodne formy zapłaty podatków, dopłaty i różne tego rodzaju bzdury, związane z procedurami, formularzami i sam nie wiem czym jeszcze.

Moim zdaniem każda ale to każda  gospodarka, która wchodzi w kryzys wymaga ulg podatkowych, obniżek podatków. Tylko to jest w stanie zminimalizować rozmiary problemów. Tak robią praktyczni Amerykanie.

Kto ma siłę, niech czyta co socjaliści proponują Polakom, którzy są doświadczani chińską zarazą:

Download (PDF, 67KB)

Szczerze pisząc wcale nie jestem spokojny o los Polski. Dla myślących proponuję chwilę zadumy i taką oto refleksję pisaną i do obejrzenia. Nic lepszego nie mogę wam zaproponować, bo moim zdaniem nic lepszego na tą  zarazę nie istnieje niż zwrócenie myśli do Boga, który może wiele sprawić. Tylko wiecie, że nie chodzi mi o boga z obrazka, figurki i różańca, a o Boga, który jest Stworzycielem, który objawił prawdę o sobie w Biblii.

Download (PDF, 3,5MB)