Dwaj policjanci pobili człowieka – już pożegnali się z Policją, a i jest nadzieja, że trafią do więzienia

2020-04-30 12:17 (PAP) Szczecin/ Akt oskarżenia ws. przekroczenia uprawnień przez policjantów

Szczecińska prokuratura okręgowa skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko dwóm policjantom z Gryfina, którzy podczas interwencji użyli siły fizycznej, mimo braku uzasadnienia.

Prokuratura skierowała do sądu w Gryfinie akt oskarżenia przeciwko dwóm mężczyznom podejrzanym o to, że 6 stycznia br. w Nowym Czarnowie, działając wspólnie i w porozumieniu, będąc funkcjonariuszami policji w Gryfinie podczas wykonywania czynności służbowych przekroczyli swoje uprawnienia – poinformowały w czwartek służby prasowe prokuratury.

Według śledczych, policjanci użyli wobec pokrzywdzonego siły fizycznej pomimo braku okoliczności uzasadniających stosowanie takich działań. Policjanci naruszyli nietykalność cielesną pokrzywdzonego oraz umyślnie uszkodzili jego telefon komórkowy.

Policjanci uderzali pokrzywdzonego w twarz i brzuch, a także kopali w brzuch oraz chwytali za szyję i dociskali do drzewa – wynika z informacji śledczych.

Podejrzani nie byli w przeszłości karani. W śledztwie nie przyznali się do stawianego im zarzutu.

Obaj mężczyźni zostali tymczasowo aresztowani, środek ten został następnie zamieniony na poręczenie majątkowe. Prokurator zastosował wobec nich dozór policji i zakaz opuszczania kraju.

Orzeczeniem komendanta powiatowego policji w Gryfinie obaj mężczyźni zostali wydaleni ze służby.

Za zarzucane podejrzanym przestępstwo grozi do trzech lat więzienia, oraz sąd może orzec wobec nich zakaz wykonywania zawodu policjanta od roku do dziesięciu lat. Prokurator będzie wnosił o orzeczenie wobec mężczyzn zadośćuczynienia za doznaną krzywdę na rzecz pokrzywdzonego.(PAP)

Za każdym razem gdy pojawią się tego rodzaju wiadomości, oczekuję tego rodzaju zakończenia, ku któremu zmierzamy, tj. wyroku skazującego i długiego pobytu panów byłych policjantów w więzieniu. Tam być może z znają tego co im się należy. Tego im szczerze życzę. Za takie czyny kary powinny być wyjątkowo surowe. Kto pod pozorem wykonywania prawa popełnia czyny zabronione, powinien być znacznie surowiej karany niż inni.

Chcę też zwrócić waszą u wagę, że ci dwaj niesławni panowie zostali wyposażeni w broń palną. Przekonywano nas, że my praworządni obywatele stanowimy zagrożenie dla porządku i bezpieczeństwa publicznego, a oni nie. Nadano im niewyobrażalnie szerokie uprawnienia nad zwykłym człowiekiem, z których skorzystali jak to widać na nagraniu wideo. Można zażartować, że nie okazali się takimi ostatnim s… bo mogli zabić, a tylko pobili.

Smutne to wszystko, a moim zdaniem gorsze coś jeszcze, że tego rodzaju zdarzenia zdarzają się częściej, tylko niestety nieczęsto można je nagrać na wideo. Obserwowana w ostatnim czasie zła passa policji nie jest dziełem przypadku, nie jest wcale wykrzywionym obrazem tej formacji. Zawsze jest tak, że udaje się publicznie pokazać jedynie wierzchołek góry lodowej problemów. Tak jest i tym razem moim zdaniem.

Gdyby się ktoś nie chciał zgodzić z moją opinią, a był na ten przykład policjantem, to zanim coś publicznie napisze niech odpowie sam sobie uczciwie, w duchu na pytanie: ile raz widziałem.widziałam mniejsze lub większe nadużycie uprawnień przez kolegę/koleżankę policjanta/policjantkę i nic z tym nie zrobiłem, bo… ? Tu można wstawić dowolnie zasadne lub niezasadne uzasadnienie. Tolerowanie drobnych nieuczciwości zawsze prowadzi do wielkich wynaturzeń.

Dopóki nie będzie tak, że najdrobniejsze nieuczciwości nie będą napiętnowane przez środowisko policjantów, do tego momentu będziemy obserwowali taki filmiki, a może i jeszcze gorsze. Od drobnych rzeczy się zaczyna, a kończy na wielkich. Ta sprawa też nie była jakaś wielka w opinii tych dwóch panów. Jeden uderzył, drugi poprawi, przecież nic się nie stało delikwentowi, o to tyle krzyku?