Chiny powinny nam wypłacić odszkodowanie z powodu #koronawirus – który polityk w Polsce wypowie to żądanie?

2020-05-12 04:32 (dpa/PAP) USA/ Doradca Trumpa: Chiny powinny nam wypłacić odszkodowanie z powodu koronawirusa

Peter Navarro, kluczowy doradca ekonomiczny prezydenta USA Donalda Trumpa, uważa, że Chiny powinny wypłacić Stanom Zjednoczonym odszkodowanie z powodu epidemii koronawirusa.

“Jestem głęboko przekonany – i myślę, że głęboko przekonani są Amerykanie – że Chiny wyrządziły nam ogromne szkody liczone w w bilionach dolarów i w związku z tym powinna być jakaś forma rekompensaty” – powiedział w poniedziałek Navarro w rozmowie ze stacją telewizyjną Fox News.

“Komunistyczna Partia Chin wypuściła w świat wirusa, który w ciągu dwóch miesięcy nas sparaliżował” – ocenił doradca Trumpa.

Prezydent Donald Trump wielokrotnie zarzucał władzom Chin, że nie powstrzymały rozprzestrzeniania się koronawirusa. Pekin odrzuca te oskarżenia. Pandemia doprowadziła do wzrostu napięcia między USA a Chinami i nasiliła obawy przed kolejną wojną handlową między największymi gospodarkami świata. (PAP)

Czy tytułowe zdanie jest w stanie wypowiedzieć polski polityk? Czy ci wszyscy politycy, którzy na ustach mają Polska, Polska, Polska – są gotowi skierować takie żądanie wobec komunistycznych Chin? Czy ci, którzy mówią polityka wielowektorowa, nie mamy względu na osobę, są gotowi w ramach owej wielowektorowści zażądać od komunistycznych Chin odszkodowania dla Polski? Dzisiaj jest ten moment aby nie zważając na wpływy komunistów chińskich domagać się od nich zapłaty za to co nam uczynili przez rozpuszczenie na cały świat zarazy.

Teraz jest moment aby pokazać dążenie do realizacji interesów polskich. Kto się na to zdecyduje? Myślę, że znam odpowiedź. Żaden z telewizyjnych polityków nie wypowie tego zdania, bo drży ze strachu przed gniewem towarzyszy chińskich. Na tym polega ich zdaniem interes polski aby nie złościć towarzyszy chińskich. Moim zdaniem na tym też polega wielowektorowość, że to ma być powód to odrzucenia sojuszu z Ameryką, a nie na tym, że się domaga odszkodowania od towarzyszy chińskich, gdy nam wyrządzili szkodę.

Nie można oczywiście liczyć na rządzących towarzyszy prawicowych. Oni są wierni ideałom socjalizmu, a te nie pozwalają na żądanie zapłaty od towarzyszy chińskich. Chiny to partner strategiczny dla towarzyszy z PiS-u. Tyle dobra towarzysze dalekowschodni dają miejscowym prawicowym towarzyszom.

Z Polski wyszła petycja do Trumpa o to aby domagać się odszkodowania od komunistów chińskich za koronawirusa, z internetowej telewizji idź pod prąd. Pomysł był jak widać naprawdę dobry, ale chyba jeszcze nie na miarę polskich możliwości. Z pomysłu skorzystają inni, praktyczni Amerykanie, pewnie za moment przyłączą się inni. Będziemy zadowoleni, że to był polski pomysł – chociaż nie, to będzie zamilczane. Inni zrobią na tym interes. My nie dostaniemy ani dolara, bo polscy politycy boją się, zwyczajnie fizycznie boją się towarzyszy chińskich.