Muzeum Twierdzy Kostrzyn przygotowało wystawę „Broń strzelecka II wojny światowej”

2020-06-01 11:36 (PAP) Lubuskie/ Muzeum Twierdzy Kostrzyn przygotowało wystawę broni

„Broń strzelecka II wojny światowej” – to nowa wystawa, którą od 6 czerwca br. będzie można obejrzeć w Muzeum Twierdzy Kostrzyn w Kostrzynie nad Odrą (Lubuskie) – poinformowało kostrzyńskie muzeum.

W obiekcie Bramy Berlińskiej zaprezentowanych zostanie ponad 20 egzemplarzy broni ręcznej wykorzystywanej przez żołnierzy walczących o Kostrzyn podczas największego konfliktu zbrojnego w historii, a także kilka wzorów hełmów.

„Od wielu lat do zbiorów naszego muzeum trafiają egzemplarze broni ręcznej i wyposażenia armii walczących w samym Kostrzynie jak i w rejonie nadodrzańskim. Są to znaleziska ze Starego Miasta i dary osób prywatnych. Sporą liczbę stanowią też egzemplarze broni zarekwirowane i przekazane nam przez policję” – powiedział dyr. Muzeum Twierdzy Kostrzyn Ryszard Skałba.

Na wystawie będzie można obejrzeć różne typy broni używane w czasie walk o Kostrzyn nad Odrą, które miały miejsce w 1945 r. Prezentowane egzemplarze broni ręcznej oraz środki ochronne były wyposażeniem Wojska Polskiego, Armii Czerwonej, Wehrmachtu i innych formacji.

Wystawa została podzielona na cztery bloki tematyczne. W pierwszym prezentowane jest uzbrojenie osobiste Wojska Polskiego do 1939 roku. W drugim będzie można zobaczyć uzbrojenie Armii Czerwonej, a w trzeciej części znajdują się elementy uzbrojenia i wyposażenia Wehrmachtu, a w czwartej części znalazła się szeroko pojęta broń i wyposażenie zdobyczne.

Elementem ekspozycji jest też diorama stanowiska obrońców twierdzy z 1945 r. Dodatkowo prezentację wzbogacają zdjęcia ze zbiorów Muzeum i prywatnych. Wszystkie opisy i podpisy wykonano w języku polskim i niemieckim.

Organizacja ekspozycji trwała kilka miesięcy. Muzeum musiało zakupić specjalne gabloty antywłamaniowe, zainstalować monitoring i inne zabezpieczenia wymagane przy prezentacji broni. To wiązało się również ze sporymi wydatkami, niektóre z nich dofinansowała UE.

Pierwotnie, wystawa miała być otwarta podczas obchodów 75. rocznicy zakończenia walk o Kostrzyn, w marcu br., ale z uwagi na pandemię koronawirsua wydarzenie nie doszło do skutku.

Twierdza Kostrzyn wraz z pozostałościami Starego Miasta to najważniejszy zabytek Kostrzyna nad Odrą, a zarazem jego największa atrakcja turystyczna. Jej historia sięga XVI w. W 1630 r. założono w niej pierwszy regularny regiment armii pruskiej w okresie rządów Hohenzollernów i dlatego Kostrzyn nazywany był także kolebką pruskiego militaryzmu.

Twierdza była świadkiem wielu historycznych wydarzeń i konfliktów zbrojnych. W lutym i marcu 1945 r. ciężka artyleria Armii Czerwonej ostrzeliwała Kostrzyn tak długo, aż został on zrównany z ziemią.

Zabytkowym kompleksem opiekuje się samorządowe Muzeum Twierdzy Kostrzyn obejmujące jedyny w swoim rodzaju powierzchniowy pomnik – zniszczoną w 1945 r. i do dziś nieodbudowaną kostrzyńską Starówkę z zachowaną siecią wybrukowanych ulic i chodników, z ruiną zamku, kościoła i kamienic, wraz z odrestaurowanymi obiektami XVI-wiecznej twierdzy bastionowej. (PAP)

Tak się zastanawiam nad wyjazdem motocyklowym na tą wystawę. Byliby chętni, aby się zmówić i na motocyklach pojechać tam obejrzeć wystawę? Taka nowa świecka tradycja by to mogła być – motocykle wycieczki ludzi lubiących i posiadających broń 🙂 Ale se wymyśliłem. No zobaczymy co na to powiecie. Jakoś ostatnio mniej ciągnie mnie więcej na motocykl. No co mogę poradzić na to, że staram się łączyć moje zamiłowanie do naturalnego prawa ludzi do posiadania i noszenia broni i motocyklowe przygody.

Pamiętajcie proszę o wsparciu Fundacji Trybun.org.pl. Dzięki waszemu wsparciu strona działa. Dla zachęty wam napiszę, że w ciągu ostatnich 30 dni na strony weszło blisko 100 000 użytkowników internetu. Moim zdaniem to naprawdę dużo.