Gwałtowny wzrost sprzedaży broni w USA sprawia, że populacja posiadaczy broni jest coraz bardziej zróżnicowana

Odrzućcie stereotypy o posiadaniu broni w Ameryce bo są po prostu błędne.

Na tle historycznie rekordowej sprzedaży broni, jednym z głównych tematów jest burzenie błędnych przekonań, że amerykańscy posiadacze broni są “starymi białymi ludźmi”. Wzrost liczby nabywców broni w całym kraju w 2020 roku, to jest ponad 2,5 miliona od samego marca (nssf.org), zwiększył różnorodność populacji posiadającej broń.

Dla niektórych jest to zaskakujące, ale nie dla osób z branży zbrojeniowej. Dzisiejszy nabywca broni wygląda bardziej jak przeciętny Amerykanin. Reprezentują oni wszystkie dziedziny życia, a osoby kupujące broń palną to dziś coraz częściej kobiety, mniejszości etniczne i mieszkańcy terenów zurbanizowanych co jest sprzeczne z obrazem nabywcy broni w poprzednich pokoleniach.

Odpowiedzialność.

Pandemia koronawirusa i niepewność związana z zamykaniem firm i zamówieniami typu stay-at-home początkowo doprowadziły do tego, że więcej Amerykanów wyłamało się i kupiło broń palną. Z pewnością zamieszki i grabieże wzmocniły ten trend, podobnie jak posunięcia polityków, którzy kładli po sobie uszy na widok ulicznych wywrotowców nawołujących do likwidacji policji.

Sprzedawcy broni mówili, że aż 40 procent zakupów trafia do początkujących nabywców. To ma sens. Lokalne organy ścigania są nadwyrężone, a zasoby policji są ograniczone. Przestępcy zostali wypuszczeni z więzienia, wielu szybko ponownie popełniło przestępstwa. A prokuratorzy zadeklarowali, że nie będą oskarżać przestępców, których aresztowała policja.

Praworządni Amerykanie ze wszystkich środowisk patrzyli, jak rozwijają się te niepokojące okoliczności i brali swoje bezpieczeństwo w swoje ręce. Liczne przykłady legalnych właścicieli broni stojących na straży przed swoimi domami, przedsiębiorstwami i interesami sąsiadów, często odstraszają przed dokonaniem przestępstwa czy stosowaniem przemocy. Z wielu bardzo dobrych powodów liczba kobiet i właścicieli broni palnej należących do mniejszości etnicznych szybko rośnie.

Maj Toure, założyciel Black Guns Matter, promuje afroamerykańską własność broni i poświęca swój czas na promowanie własności broni palnej i nauczanie bezpiecznego korzystania z broni w społecznościach miejskich i mniejszościowych. Maj rozmawiał z Business Insider o intensyfikacji i sukcesie jego wysiłków (businessinsider.com). “Ludzie w jakiś sposób zapominają, że mamy prawo bronić naszego życia bronią palną”, powiedział Toure.

National African American Gun Association może pochwalić się wzrostem liczby członków o 15 000 w 2020 roku. “Wiele razy w naszej społeczności słyszymy, że wielu naszych polityków mówi niestety że nie trzeba mieć broni. Nie potrzebujesz broni”, wyjaśnia założyciel NAAGA, Philip Smith. “Cóż, postanowiłem nie zgodzić się z tymi twierdzeniami i obstawać przy tym, że tego właśnie potrzebujemy.”

To jest Świat Kobiet.

Kobiety już również nie robią jedynie za tło. W 2003 roku tylko 13 procent kobiet było właścicielami broni. W roku 2020 liczba ta wynosi prawie 25 procent (americas1stfreedom.org). Według ostatnich badań Pew Research Center, 25 procent kobiet posiadających broń twierdzi, że głównym powodem posiadania broni jest ochrona osobista, a 70 procent, że posiadanie broni jest niezbędne dla utrzymania wolności osobistej.

59-letni Terry Marsh, po tym jak pewnej nocy zobaczyła mężczyznę za jej oknem, gdy była sama w domu, powiedziała, że nigdy nie będzie już w takiej sytuacji nieuzbrojona (newsobserver.com).

“Niemożność chronienia siebie i swojej rodziny generuje poczucie wielkiej bezradności”, powiedziała Marsh. “Gdybym miała broń lub jakiś sposób na ochronę siebie, dałoby mi to trochę mocy i czułbym się bezpieczna.”

Kobiety biorą sprawy w swoje ręce stawiając bezpieczeństwo domu i rodziny na szczycie swoich priorytetów co staje powszechne wśród Amerykanów w obecnych niespokojnych czasach. To ma sens i jest to mile widziane, a co więcej, może mieć to wpływ na częstotliwości na jakich nadają politycy.

Polityczne prądy zmieniają się.

W miarę jak liczba właścicieli broni w Ameryce będzie rosnąć, kwestie polityczne związane z posiadaniem broni i kontrolą nad nią będą przejawem tych tendencji. Po raz pierwszy nabywcy broni zobaczyli na własne oczy jak wyglądają obostrzenia w drodze do zakupu broni palnej i często są zaskoczeni. Scott Kane, pierwszy raz kupujący broń z Kalifornii, niedawno powiedział Washington Free Beacon o swoich problemach z dokonaniem zakupu.

“To zajęło mi, praworządnemu obywatelowi z czystą kartą wypisaną na moje nazwisko ponad miesiąc”, powiedział Kane. “W międzyczasie Zły Gość Joe prawdopodobnie kupił kilka samoczynnych AK-47 dobijając targu na tylnej kanapie El Camino w jakiejś ciemnej uliczce, bez żadnych kontroli przeszłości. Poważnie myślę o rozpoczęciu walki o swoje prawa. Prawo tego stanu dotyczące broni palnej jest szalone.”

Kandydaci na stanowiska polityczne zaczynają coraz bardziej przypominać ludność posiadającą broń. Wall Street Journal zwrócił uwagę na rekordową liczbę kobiet – zwolenniczek Drugiej Poprawki, uznających posiadanie broni i starających się ubiegać o funkcje publiczne (wsj.com). Ponad 220 kobiet zgłosiło swoje kandydatury do Kongresu, a 50 z nich ma już pewne miejsce w listopadowym głosowaniu.

Jedna z kandydatek, Genevieve Collins startująca w Teksasie, wyjaśniła to dosadnie. “Bycie teksańską kobietą oznacza, że jednego dnia strzelasz, sprzątasz i robisz obiad z tego co upolowałaś. Na drugi dzień zakładasz sukienkę i idziesz pracować w radzie miasta.”

Ponieważ grupy opowiadające się za kontrolą broni, finansowane przez osoby takie jak miliarder Michael Bloomberg, czyli Everytown for Gun Safety i Moms Demand Action domagają się coraz większej kontroli nad bronią (wsj.com), wywołuje to odpowiednią reakcję coraz większej grupy amerykańskich właścicieli broni. Będzie to miało znaczący wpływ na przyszłość praw wynikających z Drugiej Poprawki w Ameryce.

NSSF uruchomiło ankietę #GUNVOTE (nssf.org), aby pomóc właścicielom broni w rejestracji do głosowania oraz zapewnić wyborcom aktualne informacje o wyborach i kandydatach. Ma to na celu szczegółowe zapoznanie wyborców ze stanowiskami kandydatów politycznych dotyczącymi Drugiej Poprawki. Aby utrzymać te pozytywne tendencje, wyborcy muszą być odpowiednio poinformowani zanim podejdą do wyborczych urn, tak aby głosując nie ryzykowali swoich praw.

Larry Keane (źródło thetruthaboutguns.com tłumaczenie Maciej Rozwadowski)