#GUNVOTE: Przemysł broni palnej w USA wie jak wiele zależy od wyniku listopadowych wyborów

Niecały miesiąc przed wyborami, NSSF #GUNVOTE nabiera wiatru w żagle. Dziesiątki milionów wyborców, w tym ponad pięć milionów osób które po raz pierwszy kupiły broń palną, pójdzie do urn 3 listopada i odda głosy, które mogą zadecydować o losach prawa do broni dla następnych pokoleń Amerykanów.

Dostrzegając znaczenie wyniku wyborów, bardzo znane marki branży zbrojeniowej wypisały w ostatnich tygodniach duże czeki, aby pomóc branżowemu stowarzyszeniu NSSF w dotarciu z odpowiednim przekazem do właścicieli broni. Firmy te to m.in.:

Magpul – $100,000, Federal/CCI/Speer – $100,000, Bushnell – $25,000, Benelli – $100,000, Davidson’s – $50,000, Browning/FN – $50,000

Stawką jest kontrola zarówno nad Senatem jak i nad Białym Domem. 

Pozorny lider ruchu demokratycznego – Joe Biden, mówi, że jeśli zostanie wybrany to zamierza zrobić następujące rzeczy:

– Zakazać produkcji i sprzedaży tzw. “broni szturmowej” i “magazynków o dużej pojemności”.

– Przeprowadzić ogólnokrajowy wykup “broni szturmowej” i “magazynków dużej pojemności”. 

– Uregulować “broń szturmową”, która nie jest oddawana w ręce rządu jak karabiny samoczynne na mocy krajowej ustawy o broni palnej.

– Ograniczyć zakupu broni palnej do jednego na miesiąc.

– Wprowadzić uniwersalne prawo kontroli tła.

– Zakazać sprzedaży broni, amunicji i części przez Internet.

– Zakazać sprzedaży broni każdemu, kto zostanie skazany za wykroczenie “przestępstwo z nienawiści”.

– Wprowadzić wydłużenie ram czasowych dla decyzji dotyczących kontroli przeszłości FBI z trzech do dziesięciu dni (de facto jest to aktualny krajowy okres oczekiwania).

– Zachęcać wszystkie stany do wprowadzenia w życie przepisów tzw. “czerwonej flagi”.

– Zachęcać wszystkie stany do stworzenia wymagań licencyjnych dla broni, takich jak system identyfikatorów właściciela broni palnej w Illinois.

– Uchylić przepisy o ochronie legalnego handlu bronią (ang. Repeal Protection of Lawful Commerce in Arms Act)

Jeśli Biden wygra i Demokraci przejmą kontrolę nad Senatem, będzie on miał szansę wprowadzić wiele z powyższych przepisów do obowiązującego prawa.

NSSF następująco opisuje swoją inicjatywę #GUNVOTE:

#GUNVOTE jest kampanią NSSF mającą na celu zachęcenie amerykańskich właścicieli broni, strzelców i myśliwych do zarejestrowania się do głosowania, do zdobycia wiedzy na temat kandydatów którzy stoją frontem do Drugiej Poprawki, tak aby w dniu wyborów nie ryzykowali oni swoich praw i do wykonania #GUNVOTE. Na stronie internetowej kampanii znajdują się linki, które pomogą wyborcom zarejestrować się i znaleźć lokal wyborczy. NSSF gorąco zachęca wszystkich członków branży do pobrania przycisku #GUNVOTE (nssf.widencollective.com) i do wykorzystania go na swoich stronach internetowych i w mediach społecznościowych.

Dan Zimmerman (thetruthaboutguns.com tłumaczenie Maciej Rozwadowski)

Wydawać by się mogło, że zwykły obywatel jest praktycznie bezbronny wobec władzy. Faktycznie, ma on niewiele skutecznych środków obrony, ale jest jeden wyjątkowo potężny – jest to głos wyborczy. Wielkie firmy branży zbrojeniowej w USA wiedzą, że muszą zwrócić się do zwykłych obywateli, aby ci poprzez chęć głodowania na prezydenckiego kandydata stojącego za 2A być może uratowali ich przed bankructwem, a na pewno przed znaczącym regresem branży przemysłu rozwijanej w USA od wielu już dekad.

Agregacja branży zbrojeniowej w stowarzyszeniu NSSF pokazuje, że taka forma współzależności działa i może przynosić wymierne korzyści. “Śpiący” Joe Biden przegra wybory, a praworządni właściciele broni w USA póki co obronią się przed zachłannym i autorytarnym rządem który, poprzez rozbrojenie, chciałby uczynić z nich bezwolne i w pełni kontrolowane maszynki do oddawania głosów w demokratycznych wyborach.

Maciej Rozwadowski