Szacuje się, że w Stanach Zjednoczonych znajduje się obecnie 434 miliony sztuk broni palnej będącej w posiadaniu cywilów

NEWTOWN, Conn. – NSSF®, stowarzyszenie branżowe przemysłu zbrojeniowego, opublikowało Raport o Produkcji Broni Palnej na 2020 r. Raport zestawia najbardziej aktualne informacje w oparciu o dane pochodzące z rocznych raportów Biura ds. Alkoholu, Tytoniu, Broni Palnej i Materiałów Wybuchowych (Bureau of Alcohol, Tobacco, Firearms and Explosives’ (ATF’s) Annual Firearms Manufacturing and Export Reports (AFMER)) oraz amerykańskiej Komisji Handlu Międzynarodowego (ITC). W raporcie zawarto następujące główne wnioski:

– W 2018 r. w Stanach Zjednoczonych wyprodukowano lub importowano ogółem 11,4 mln sztuk broni palnej (w tym okresie mniej broni palnej wyeksportowano).

– Około połowę (48%) wszystkich wyprodukowanych i importowanych karabinów (mniej wyeksportowano) w 2018 r. stanowiły nowoczesne karabiny sportowe (MSR – Modern Sporting Rifles).

– Szacuje się, że od 1990 r. do dzisiaj w obrocie znajduje się 19,8 mln sztuk MSR.

– Według wstępnych szacunków z 2019 r. w Stanach Zjednoczonych wyprodukowano w sumie 6 mln sztuk broni palnej. Z tego 3,6 mln stanowiły pistolety i rewolwery, 2 mln – karabiny, a 480 000 – strzelby. Są to dane okresowe, które zostaną zaktualizowane po udostępnieniu pełnych sprawozdań przez ATF.

– W 2019 r. do Stanów Zjednoczonych przywieziono około 3,3 mln sztuk broni palnej, w tym 2,3 mln sztuk pistoletów i rewolwerów, 301 000 sztuk karabinów i 678 000 sztuk strzelb.

– Od 1991 r. do 2019 r. wprowadzono na rynek amerykański prawie 214 mln sztuk broni palnej.

– Według takich raportów jak: ATF Firearms Commerce w Stanach Zjednoczonych, dane ATF AFMER i Congressional Research Service, szacuje się, że w Stanach Zjednoczonych znajduje się obecnie 434 miliony sztuk broni palnej będącej w posiadaniu cywilów.

– W obiegu znajduje się około 71,2 mln magazynków pistoletowych które mogą pomieścić ponad 10 sztuk amunicji, oraz 79,2 mln magazynków karabinowych, które mogą pomieścić 30 lub więcej sztuk amunicji.

– Produkcja broni palnej i amunicji dawała zatrudnienie 12 000 pracownikom i wygenerowała w 2018 r. produkcję dóbr konsumpcyjnych o wartości 3,9 miliarda dolarów. Szacuje się, że w 2018 r. wyprodukowano na rynek amerykański 8,7 miliarda sztuk amunicji wszystkich kalibrów.

“Liczby te, w połączeniu z rekordową liczbą 17,2 mln kontroli przeszłości dotyczących sprzedaży lub transferu broni palnej w pierwszych dziesięciu miesiącach 2020 r., pokazują, że Amerykanie mają silną motywację do dalszego zakupu broni palnej w celach zgodnych z prawem” – powiedział Joe Bartozzi, prezes i dyrektor generalny NSSF. “Nowoczesny karabin sportowy (MSR) nadal jest najpopularniejszym karabinem sprzedawanym obecnie w Ameryce. A ilość prawie 20 milionów sztuk w ciągłym obrocie pokazuje, że jest to broń powszechnie używana w Ameryce do legalnych celów. Nieustanna popularność pistoletów świadczy o dużym zainteresowaniu Amerykanów ochroną siebie, swoich rodzin i domów, a także uczestnictwem w rekreacyjnym sporcie strzeleckim”.

Aktualny raport pokazuje również, że w miarę wzrostu legalnej własności broni palnej, w Ameryce spada przestępcze i przypadkowe niewłaściwe użycie broni palnej. W ciągu 28 lat objętych tym raportem (1991-2018) wskaźnik przestępczości z użyciem przemocy spadł o 51,3 %, a liczba ofiar śmiertelnych spowodowanych użyciem broni palnej w sposób niezamierzony spadła o 68,2 %.

Mark Oliva (nssf.org tłumaczenie Maciej Rozwadowski)

Gdyby prawdą były widzenia lewicowych wyznawców rozbrojenia, o tym jak to człowiek z bronią w ręku myśli tylko o tym jak zamordować sąsiada, to Amerykanie już dawno powinni się nawzajem pozabijać. Tam jest przecież więcej broni w rękach cywilnych obywateli niż mieszkańców USA. Jednak żyją, Ameryka ma się jeszcze całkiem dobrze, chociaż ma problem ze skrętem w lewo. Wolność została wykorzystana przez lewicowych ekstremistów do szerzenia kłamstwa. To kłamstwo przechyliło Amerykę na lewo.