Okręt atomowy Kazań projektu Jasień-M wszedł w skład Floty Północnej, a my nadal bawmy się w socjalizm…

2021-05-07 12:59 (PAP) Rosja/ Okręt atomowy Kazań projektu Jasień-M wszedł w skład Floty Północnej

W skład rosyjskiej Floty Północnej przyjęto w piątek okręt podwodny o napędzie atomowym projektu 885M Jasień-M o nazwie Kazań. Uroczystość z udziałem dowódcy marynarski wojennej adm. Nikołaja Jewmienowa odbyła się w stoczni Siewmasz w Siewierodwińsku.

“Jestem przekonany, że załoga okrętu podwodnego o napędzie atomowym Kazań będzie godnie i na wysokim poziomie umacniać zdolności obronne Rosji” – powiedział adm. Jewmienow.

Okręt atomowy, opracowany przez biuro konstruktorskie Malachit, wyposażony jest w uzbrojenie ofensywne i radioelektroniczne, które – jak zapowiada agencja RIA Nowosti – pozwoli na pełnienie zadań we wszystkich rejonach oceanu światowego. Kazań wejdzie w skład 11. dywizji okrętów podwodnych Floty Północnej.

Kazań miał być przekazany rosyjskim siłom zbrojnym jeszcze w 2019 roku, jednak testowanie projektu Jasień-M przeciągnęło się. Admirał Jewmienow zapowiadał, że Kazań będzie głównym okrętem podwodnym czwartej generacji udoskonalonego projektu Jasień-M i że wykorzystano w nim najnowsze technologie.

To m.in. nowoczesne materiały amortyzujące i dźwiękochłonne, cyfrowe inteligentne systemy sterowania uzbrojeniem i systemy celownicze, systemy hydroakustyczne, nowoczesne metody komunikacji podwodnej i systemy podtrzymania łączności z odległym centrum dowodzenia podczas służby na morzu – relacjonuje w piątek rządowa “Rossijskaja Gazieta”.

Jasień-M to uderzeniowe podwodne okręty atomowe czwartej generacji. Główna jednostka projektu 885 Jasień, nosząca nazwę Siewierodwińsk, weszła w skład rosyjskiej Floty Północnej w 2014 roku. 885-M to wersja zmodernizowana; po wejściu do służby Kazania jeszcze w tym roku w skład marynarki wojennej ma wejść drugi okręt tego typu – Nowosybirsk.

W stoczni w Siewierodwińsku trwają pracę nad czterema następnymi okrętami projektu 885-M, o nazwach: Krasnojarsk, Archangielsk, Perm i Uljanowsk.

Latem zeszłego roku ruszyła budowa siódmej i ósmej takiej jednostki: Woroneża i Władywostoku. Szef zakładów Siewmasz Michaił Budniczenko zapowiadał wcześniej, że Woroneż i Władywostok będą wyposażone w broń hipersoniczną. Te dwa okręty mają być przekazane marynarce wojennej w latach 2027-28.

My nadal bawmy się w socjalizm, a ostateczny efekt będzie katastrofalny. W zasadzie to jedno zdanie ludziom rozumnym powinno wystarczyć. Durniów nic nie przekona, choćbym napisał na ten temat książkę. Z tego powodu, że nie oczekuję na moim blogu tego drugiego rodzaju ludzi, mój komentarz będzie jak zwykle krótki.

Sojusznikom warto po cichu nie wierzyć deklarując publiczne pełne oddanie. Jest tak nie z tego powodu, że naszych oddanych sojuszników o coś podejrzewamy, a z tego powodu, że nie można opierać przyszłości, a w istocie fizycznej egzystencji własnego narodu, na podpisanych kartkach, które zwą się sojuszami.

Mijają kolejne lata budowania państwa socjalistycznego. Równolegle mijają kolejne lata gdy Polska opiera swoje bezpieczeństwo wyłącznie na sojusznikach. Już nie pamiętam ze szczegółami, ale chyba z 5 dni wyszło w ćwiczeniach sztabowych, że Polska byłaby się w stanie  bronić.

A, szkoda czasu na opisywanie stanu tego upadłego kraju. Uprzejmie dziękuję za uwagę.