Z cyklu broń ratuje życie: policjant użył broni, by zatrzymać napastnika z nożem

2021-05-20 16:28 (PAP) Dolnośląskie/ Policjant użył broni, by zatrzymać napastnika z nożem

W Legnicy mężczyzna rzucił się z nożem na policjanta. Napastnik został postrzelony w nogę trakcie zatrzymania. Ranny trafił do szpitala; jego życiu nie grozi niebezpieczeństwo. Prokurator wyjaśnia zarówno napaść na policjanta i zasadność użycia broni.

Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Legnicy prok. Lidia Tkaczyszyn poinformowała, że w środę po południu w centrum Legnicy patrol policyjny został wezwany do mężczyzny, który chodził z nożem w ręku po ulicy i miał ślady zakrwawień.

“Na widok policjantów mężczyzna zaczął uciekać i kierował się w stronę, gdzie znajdował się plac zabaw dla dzieci. Gdy funkcjonariusze zagrodzili mu drogę, rzucił się z nożem na jednego z nich. Wówczas policjant użył broni, zranił go w kończynę” – powiedziała prokurator.

Dodała, że mężczyznę zatrzymano i przewieziono do szpitala, gdzie opatrzono mu ranę, a prokurator rozpoczął dwa osobne postępowania.

“Jedno dotyczy czynnej napaści na policjanta i to z nożem, czyli niebezpiecznym narzędziem. W drugim postępowaniu trzeba wyjaśnić, czy zasadne było użycie broni palnej. Na razie nie ma podstaw, by ocenić, że zachowanie funkcjonariusza było niewłaściwe” – powiedziała rzecznik.

Dodała, że zatrzymany napastnik jest znany organom ścigania – był notowany, karany i odbywał wyrok. Ma problemy natury psychicznej i podejmował leczenie psychiatryczne w przeszłości. Śledczy wyjaśniają, czy nie był pod wpływem narkotyków. Wstępnie ustalono, że widoczne zakrwawienia były prawdopodobnie efektem samookaleczeń napastnika.(PAP)

Moim zdaniem tak jak policjant miał możliwość użycia broni w obronie własnej, tak i każdy przestrzegający prawa obywatel powinien mieć do tego prawo. Nie dostrzegam żadnej różnicy w wartości zdrowia i życia policjanta i zwyczajnego obywatela. Nie dostrzegam żadnej różnicy prawa policjanta i zwykłego obywatela w sposobie obrony przed nożownikiem.

O tyle chciałem napisać i rozumiem to, że większość Polaków absolutnie niczego z tego komentarza nie zrozumie. No taki czas, socjalistyczny.