Służby naszego dziadowskiego państwa łapią nielegalnych posiadaczy broni

2021-06-16 06:45 (PAP) ABW zatrzymała dwie osoby podejrzewane o udział w grupie nielegalnie handlującej bronią

Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali dwie osoby podejrzewane o udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się międzynarodowym, nielegalnym handlem bronią palną – dowiedziała się w środę PAP.

Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn powiedział w środę PAP, że ABW przejęła m.in.: karabiny maszynowe, pistolety, rewolwery oraz kilka tysięcy sztuk amunicji różnego kalibru. Na ich posiadanie wymagane jest zezwolenie – przypomniał rzecznik.

“Zatrzymań dokonano w woj. świętokrzyskim 13 i 14 czerwca w ramach wspólnych działań Agencji, Straży Granicznej oraz policji” – powiedział w środę PAP Żaryn. Dodał, że przeszukano posesję jednego z nich i znaleziono znaczne ilości nielegalnie posiadanej broni palnej, amunicji oraz części broni.

W nadzorującej śledztwo Prokuraturze Regionalnej w Lublinie zatrzymanym przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz handlu bronią. Na wniosek prokuratora sąd aresztował obu mężczyzn.

Śledztwo prowadzą Delegatura ABW w Lublinie, Nadbużański Oddział Straży Granicznej w Chełmie i Komenda Wojewódzka Policji w Kielcach – podał Żaryn w rozmowie z PAP.

2021-06-16 11:10 (PAP) Świętokrzyskie/ Rozbita grupa przestępcza zajmująca się handlem bronią, zatrzymano 12 osób

Świętokrzyscy policjanci wspólnie z funkcjonariuszami Straży Granicznej i Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego rozbili zorganizowaną grupę przestępczą, której członkowie podejrzani są m.in. o wyrób i handel bronią. Łącznie w sprawie zatrzymano 12 osób, 8 z nich zostało tymczasowo aresztowanych. Zabezpieczono blisko 100 jednostek broni i kilka tysięcy sztuk amunicji.

Rozbicie grupy przestępczej to efekt śledztwa prowadzonego przez Prokuraturę Regionalną w Lublinie oraz świętokrzyską policję, funkcjonariuszy Nadbużańskiego Oddział Straży Granicznej w Chełmie oraz Delegaturę Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Lublinie.

“Szeroka współpraca pozwoliła na ustalenie i wytypowanie osób, które na terenie województwa świętokrzyskiego oraz łódzkiego trudniły się handlem bronią oraz nielegalnym jej wyrobem. Na podstawie zebranego materiału dowodowego oraz wcześniej zaplanowanego działania, w minioną niedzielę dokonano przeszukania w kilkudziesięciu miejscach na terenie dwóch województw” – poinformował PAP nadkom. Kamil Tokarski z Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach. Dodał, że z uwagi na duże ryzyko i zagrożenie w działania włączyli się także funkcjonariusze Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Komendy Głównej Policji, a także pododdziałów z Kielc, Rzeszowa, Łodzi, Krakowa i Katowic.

Zatrzymano 12 osób. Są to mieszkańcy województwa świętokrzyskiego i łódzkiego w wieku od 32 do 60 lat. Decyzją Sadu Rejonowego w Lublinie 8 osób zostało tymczasowo aresztowanych. Usłyszeli oni zarzuty dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, nielegalnego wyrobu i handlu bronią.

“Podczas przeszukań funkcjonariusze ujawnili i zabezpieczyli 96 sztuk broni palnej. Są to jednostki różnych wzorów, rodzajów i kalibrów- zarówno broń długa, jak i krótka. Zabezpieczono także kilka tysięcy sztuk amunicji. Dodatkowo w miejscach prowadzonych działań znaleziono i zabezpieczono pieniądze w kwocie przekraczającej 170 tys. zł oraz kilkanaście tysięcy euro” – podkreślił Tokarski.

Oprócz tego zabezpieczono także 14 krzaków konopi, 18 gramów substancji wstępnie identyfikowanej jako amfetamina i mefedron. Do zabezpieczonego mienia należy także doliczyć telefony i nośniki pamięci.

Za udział w zorganizowanej grupie przestępczej, wyrabianie i handel bronią może grozić kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności. (PAP)

Niewątpliwie to broń palna zdolna do rażenia celów na odległość. Czy to broń co miała służyć do popełniania przestępstw? Pojęcia nie mam. Widać, że to głównie stara broń, chociaż wygląda na zachowaną w bardzo dobrym stanie. Moim zdaniem w normalnym świecie nikt by nie rozbił z tego większego problemu. Trzeba by tylko sprawdzić posiadaczy broni jako osoby – czy nie istnieje podejrzenie, że popełnić mogą przestępstwo z użyciem przemocy i czy zdrowi na umyśle.

Sam fakt posiadania broni moim zdaniem nie jest niczym nadzwyczajnym, nawet wbrew przepisom prawa. Oczywiście to moje zdanie na podstawie moich przekonań o istnieniu prawa naturalnego uprawniającego do posiadania broni. Do tego nie zachęcam, bo jak widać mogą być z tego powodu nie lada kłopoty. Jednak nie jestem w stanie odrzuć własnych przekonań z powodu istnienia niezgodnego z nimi prawa.

W miejscu gdzie jest gąszcz przeróżnych przepisów, gdzie prawo na dobre mówi złe, nie można tylko patrzeć na literę prawa. Trzeba patrzeć na rzeczywistość z punktu widzenia praw naturalnych, tych, które są przynależne człowiekowi nieżalenie od łaski pana naszego i władcy polityka. Wiem, że mało kto to zrozumie, no ale jestem u siebie i mogę pisać co myślę. Tak mi się przynajmniej wydaje.