Samobójstwo z użyciem legalnie posiadanej broni palnej – policjant w Inowrocławiu strzelił sobie w głowę

2021-08-19 14:18 (PAP) Kujawsko-pomorski/ Zmarł policjant, który postrzelił się na komendzie w Inowrocławiu

25-letni policjant z Komendy Powiatowej Policji w Inowrocławiu postrzelił się w głowę w miejscu pracy. Funkcjonariusz zmarł w szpitalu. Ze wstępnych ustaleń prokuratury wynika, że do jego śmierci nie przyczyniły się inne osoby.

Prokurator Rejonowy w Inowrocławiu prok. Robert Szelągowski przekazał w rozmowie z PAP, że postępowanie w sprawie śmierci 25-letniego funkcjonariusza policji zostało zarejestrowane 16 sierpnia.

“16 sierpnia w godzinach przedpołudniowych w Komendzie Powiatowej Policji w Inowrocławiu funkcjonariusz policji postrzelił się w głowę. Na miejsce zostało wezwane pogotowie ratunkowe, a policjant został przetransportowany do szpitala w Bydgoszczy. Tego samego dnia stwierdzono zgon mężczyzny” – przekazał prok. Szelągowski.

Prokurator rejonowy podał, że w dniach 16 i 17 sierpnia na terenie KPP w Inowrocławiu trwały czynności procesowe, oględziny miejsca zdarzenia, przesłuchano także świadków. 25-letni policjant oddał strzał z służbowej broni w pokoju, w którym na co dzień pracował. Ze wstępnych ustaleń prokuratury wynika, że do zdarzenia nie przyczyniły się osoby trzecie.

Sekcja zwłok 25-latka zaplanowana jest na 23 sierpnia. (PAP)

Nie mam zdania co do tego czy policjant, który chce strzelić sobie w głowę, powinien czy nie powinien być policjantem. Mam natomiast zdanie co do tego, że policjant, który chce strzelić sobie w głowę nie powinien mieć dostępu do broni. Jednak miał… przepisy go nie powstrzymały do zrobienia głupstwa. Dokładnie takie same zdanie mam co do każdej innej osoby. Ktoś kto chce strzelić sobie w głowę nie powinien mieć dostępu do broni.

Mam jednak uzasadnione przekonanie, że zrealizowanie mojego postulatu jest niemożliwe, a nawet szkodliwe dla tej ogromnej większość, która w głowę palnąć sobie nie chce. Nie da się sprawić aby zapewnić absolutną skuteczność tego, że każdy kto chce strzelić sobie w głowę nie mógł mieć dostępu do broni. To jest niewykonalne, a realizowanie tego postulatu może wyrządzić więcej szkody niż pożytku.

Przepisy mają taką właściwość, że nie są w stanie zatrzymać przed wyrządzeniem komuś szkody. Przepisy tylko mówią zrób to a to, a jak nie zrobisz, to… No właśnie, zapewne znalazłby się przepis, który był adresowany do pana policjanta, aby nie strzelał sobie w głowę. I co? Nie zadział, bo zrobić tego nie mógł. Przed samobójstwem nie powstrzyma żadne przepis. Przed samobójstwem powstrzymać człowieka może tylko on sam.

Samobójstwo z użyciem leganie posiadanej broni palnej jest niezwykle marginalnym zjawiskiem. Ogólnie  zjawisko samobójstw, jakkolwiek występuje i wywołuje drżenie u przeróżnych psychologów, ciągle nie  jest czymś co jest powszechne. Samobójstwa to statystycznie odnotowywany margines rzeczywistości.

Oczywiście media zawiadamiają o samobójstwie z użyciem broni palnej, no właśnie z tego powodu, że to jest rzadkość, a więc można pobudzić emocje i przyciągnąć czytelników do klikania w internetowe strony. Reklamodawcy są zadowoleni, jest zainteresowanie, temat jest interesujący. Powtarzanie tysiące razy informacji o przypadku statystycznie nieistniejącym sprawia wrażenie, że jest plaga samobójstw. Wszyscy ci, którzy chcą zrobić z nas pacyfistycznych misiów są zadomowieni. Kłamstwo samo się mnoży.

Zatrwożeni są psychologowie, chcą pomóc, zatroszczyć się o wszystkich. Apelują o coraz surowsze przepisy, o badania każdego kto chce mieć dostęp do broni, bo przecież każdy może się zastrzelić. Marginalne zjawisko sprawia, że każdy jest podejrzany. A może źle pomyślałeś o sąsiedzie, a może coś niewłaściwego napisałeś o dobrym polityku… o, trzeba sprawdzić co tobą kieruje.

Mnożymy zawory bezpieczeństwa, mnożymy i cóż z tego wynika? Kto ma chęć palną sobie w głowę znajdzie na to sposób, albo inaczej odbierze sobie życie, a ten kto chce mieć broń palną jest podejrzany… Taki jest efekt urzędowego dążenie do tego aby ubrać w przepisy niechęć do posiadania broni przez osoby, które chcą strzelić w swoją głowę.