W 2020 eksport broni i sprzętu wojskowego z Polski za ponad 392 mln euro – my nawet nie wiemy jak bardzo jesteśmy upadli

2021-09-30 20:13 (PAP) MSZ: w 2020 eksport broni i sprzętu wojskowego z Polski za ponad 392 mln euro

Wartość rzeczywistego eksportu broni i sprzętu wojskowego z Polski w 2020 r. wyniósł ponad 392 mln euro; największymi importerami były USA i Filipiny – poinformowało MSZ. które opublikowało w czwartek raport w tej sprawie.

Stany Zjednoczone importowały z Polski broń strzelecką i produkowane w Mielcu śmigłowce Black Hawk S-70i, sześć tych maszyn Polska wyeksportowała na Filipiny. Wśród odbiorców broni i sprzętu wojskowego eksportowanego z Polski znalazły się też m. in. Ukraina, Norwegia, Algieria i Szwajcaria.

Wartość licencji udzielonych w 2020 r. na eksport uzbrojenia i sprzętu wojskowego wyniosła ponad 1,415 mld euro, wartość rzeczywistego eksportu ponad 392,5 mln euro.

Najwięcej broni i sprzętu – za 139,2 mln euro – Polska wysłała Stanom Zjednoczonym (35 proc. wartości eksportu) i Filipinom (70,5 mln euro – 18 proc.). W czołówce znalazły się też Szwajcaria (ponad 25 mln euro), Ukraina (ponad 24 mln euro) Szwecja (ponad 22 mln euro), Bułgaria (ponad 22 mln euro) i Hiszpania (19,7 mln euro). Za ponad 20 mln euro broń i sprzęt wojskowy kupił od Polski Wietnam, niemal tyle samo wyniosła wartość eksportu do Algierii.

Po kilkanaście milinów wyniosła wartość eksportu do Wielkiej Brytanii, Norwegii, Korei Południowej, RPA i Iraku.

Eksport obejmował 16 produkowanych w kooperacji polsko-ukraińskiej samochodów opancerzonych Oncilla na Ukrainę, 18 samobieżnych haubic Goździk do Czech, cztery moździerze 120 mm do Bułgarii, sześć śmigłowców S-70i na Filipiny i pięć do USA, a także 80 przenośnych zestawów przeciwlotniczych Grom na Litwę.

Do USA Polska wyeksportowała ponad 10 tys. rewolwerów i pistoletów samopowtarzalnych; w kategorii karabinów i karabinków największym importerem był Oman (3 tys. sztuk). Holandia importowała blisko 8 tys. pistoletów maszynowych, a także 429 karabinów szturmowych, 461 lekkich karabinów maszynowych.

Wykaz firm, które dokonały rzeczywistego eksportu, obejmuje ok. 90 podmiotów, w tym producentów pojazdów, techniki lotniczej, optoelektroniki, broni i amunicji oraz Agencję Mienia Wojskowego.

Ustawowo zobowiązany do kontroli eksportu tego typu wyrobów jest minister właściwy ds. gospodarki. Jego aparatem wykonawczym jest departament obrotu towarami wrażliwymi i bezpieczeństwa technicznego Ministerstwa Rozwoju i Technologii (poprzednio – Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii), który opracowuje wnioski i przygotowuje decyzje w sprawach licencjonowania obrotu zarówno towarami podwójnego zastosowania, jak i uzbrojenia oraz sprzętu wojskowego. Raport został opracowany przez departament polityki bezpieczeństwa MSZ na podstawie informacji z MON i MSWiA oraz od eksporterów.(PAP)

Download (PDF, 1011KB)

W ramach komentarza do tych fantastycznych wiadomości przypomnę wpis następujący:

W Izraelu eksport broni w 2020 r. przyniósł 8,3 mld dolarów pomimo pandemii, w PRL-PiS eksport broni spada 🙂

Niczego ponad to, aby zrozumieć istotę naszego polskiego dziadostwa, nie potrzeba.

Na tym polega socjalizm, tu jest jedno wielkie dziadostwo, a w ustach kacyków pisowskich jesteśmy niby potęgą gospodarczą świecie. Ci dwa socjalistyczni panowie, ze zdjęcia ozdabiającego wpis, są za to odpowiedzialni.