Polski karabinek Black Widow III wychodzi na świat

2021-10-01 18:30 (PAP) Skarżysko-Kamienna/ Trwają przygotowania do produkcji seryjnej karabinka Black Widow III

W Skarżysku-Kamiennej powstał pierwszy w powojennej historii miasta karabin wyprodukowany przez prywatną firmę. Broń o nazwie Black Widow III to kompaktowy karabin przeznaczony na rynek cywilny i instytucjonalny. Ma być dostępna do sprzedaży detalicznej jeszcze w tym roku.

W piątek na strzelnicy w Starachowicach odbyła się prezentacja broni.

Rafał Cygański współwłaściciel firmy J&C Armament, która jest producentem karabinka, poinformował, że prace nad bronią trwały około dwóch lat. “Nasz karabin łączy cechy pistoletu maszynowego z siłą ognia karabinku szturmowego” – poinformował Cygański.

Karabinek, zaprojektowany i produkowany w Skarżysku-Kamiennej, jest konstrukcją przeznaczoną zarówno na rynek cywilny, jak i instytucjonalny. Założeniem konstruktorów było stworzenie broni do łatwego operowania w ciasnych przestrzeniach – pojazdach bojowych, statkach powietrznych. Ze względu na niewielkie rozmiary może stanowić uzbrojenie załóg pojazdów pancernych. Do Black Widow III używana jest amunicja stosowana w broni szturmowej NATO (5,56×45 mm).

Broń przeszła testy niezawodności działania m.in. po oddaniu 20 tys. strzałów na dystansie 25, 50 i 100 metrów w warunkach laboratoryjnych oraz polowych. Obecnie prowadzone są przygotowania do produkcji seryjnej.

Masa broni wynosi niespełna 3 kg. “Podzespoły zostały wykonane z wysokiej jakości stopów aluminium, stali, a także tytanu. Karabinek jest lżejszy od podobnych tego typu o około kg” – powiedział Przemysław Jaworski, współwłaściciel firmy.

J&C Armament rozwija się przy wsparciu Skarżyskiego Inkubatora Technologicznego. “Firma J&C Armament działa w inkubatorze od trzech lat. W tym czasie dużo się wydarzyło. Powstał nie tylko prototyp karabinka, ale też działający model, w różnych odmianach, który będzie oferowany na rynku cywilnym. Mam nadzieję, że będzie promował gospodarczo nasze miasto, które zostało zbudowane m.in. na państwowej fabryce amunicji w sercu Centralnego Okręgu Przemysłowego” – powiedział Jarosław Ciaś, dyrektor centrum obsługi inwestora w Skarżysku-Kamiennej.

Obecnie trwają procedury certyfikacji oraz zastrzeżenia znaków towarowych Black Widow III. Karabinki mają być dostępne do sprzedaży detalicznej jeszcze w tym roku. (PAP)

Dla mnie rewelacja, a nawet mnie nieco przytkało, że coś podobnego w Polsce się zdarzyło! Poważnie, uznaję ten kraj za miejsce już całkiem upadłe, zgniłe, w którym nic się dobrego zdarzyć nie może. A tu proszę taka niespodzianka. Dobra wiadomość szok i rewelacja 🙂

W ciemno życzę pomysłodawcom sukcesu. Jestem też przekonany, że prywatna inicjatywa udowodni, że nie trzeba czekać 10 lat aby karabin zaczął być produkowany i sprzedawany na świat. O ile wrodzy wszystkiemu co dobre urzędnicy, nie zniszczą tego projektu z jakiegoś błahego powodu, jest nadzieja, że będzie do sukces. Niech sukces pomysłodawcom się zdarzy. Z całego serca im tego życzę.

Karabinek wygląda bardzo fajnie. Jak działa, tego nie wiem. Oby mi dane było go wziąć w ręce i użyć na strzelnicy.