W Polsce groźny przestępca – w USA praworządny, korzystający z konstytucyjnego prawa obywatel

2021-10-18 10:30 (PAP) Mazowieckie/ Policjanci zlikwidowali domowy arsenał broni

Na dwa miesiące trafił do aresztu 49–latek z pow. sochaczewskiego (Mazowieckie) podejrzany o nielegalne posiadanie broni i amunicji oraz wyrabianie naboi. Policjanci zabezpieczyli około 1,5 tys. pocisków różnego kalibru, a także kilka jednostek broni.

Jak poinformowała w poniedziałek rzeczniczka Komendy Powiatowej Policji w Sochaczewie asp. Agnieszka Dzik, podczas przeszukania funkcjonariusze znaleźli blisko 1,5 tys. pocisków różnego rodzaju i kalibru – w tym m.in. amunicję karabinową, pistoletową, a także do broni gładkolufowej.

Mundurowi podejrzewają, że część z nich 49–latek zrobił sam. Na posesji znaleziono również kilka jednostek broni i różne jej elementy, m.in. szkielety i lufy. Policjanci natrafili również na celownik optyczny oraz tłumik, prawdopodobnie wykonany przez mieszkańca pow. sochaczewskiego.

Mężczyzna usłyszał zarzuty dotyczące posiadania broni i amunicji bez wymaganego zezwolenia, a także wyrabiania amunicji.

Sąd przychylił się do wniosku prokuratora i tymczasowo aresztował 49-latka na okres dwóch miesięcy. Teraz grozi mu do 10 lat więzienia.(PAP)

mazowiecka.policja.gov.pl

Jestem przekonany, że tytuł wpisu jaki zaproponowałem oddaje doskonale to jak wygląda sytuacja. W USA ten tymczasowo aresztowany człowiek byłby przestrzegającym prawa obywatelem, korzystającym z prawa zapisanego w Konstytucji, a konkretnie w Drugiej Poprawce. W Polsce w tym samym stanie faktycznym ten człowiek stoi pod zarzutem popełnienia w dość poważnego przestepstwa.

Jak wyjaśnić tą różnicę w ocenie tego samego zachowania, w dwóch krajach? Moim zdaniem odpowiedź też jest stosunkowo prosta. My żyjemy w państwie aspirującym do miana państwa sowieckiego, w którym za manie, tego co sobie rząd nie wyobraża i na co się nie zgadza wielce troskliwy urzędnik, grozi poważna kara. W USA ciągle jest system, który traktuje człowieka jako przestrzegającego prawa obywatela, który ma prawo do posiadania broni.

Polska to dziadowski kraj, bardzo dziadowski. W sumie to nawet powinno się pisać znacznie bardziej ostro, bo słowo dziadowski, nie oddaje tego gdzie my żyjemy.